Kawa w ciąży

Ocena: 4.5/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Do tej pory każdy dzień zaczynałaś od filiżanki aromatycznej kawy – w ciąży przyszedł czas na zmianę nawyków. Dowiedz się, czy picie kawy może być groźne dla dziecka w twoim brzuchu i co zrobić, jeśli trudno ci się rozstać z kawowym nałogiem!

Poranną kawę zastąp bezkofeinową kawą zbożową.
Poranną kawę zastąp bezkofeinową kawą zbożową.

Wiesz zapewne dobrze, że ciężarne kobiety powinny unikać picia kawy. Eksperci wciąż spierają się co do zalecanej, bezpiecznej dawki kofeiny, którą można spożywać w ciąży, przyjęło się jednak, że lepiej nie przekraczać ilości 200 mg na dobę. To oznacza, że bez większego ryzyka dla zdrowia rozwijającego się płodu możesz wypijać około 1-2 filiżanek słabej kawy dziennie. Ale uwaga! Kofeinę zawiera też wiele innych napojów i produktów spożywczych, nie tylko kawa.

Dlaczego kawa szkodzi?

Kofeina powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych, co z kolei grozi komplikacjami, które mogą okazać się zgubne dla twojej ciąży. Pamiętaj jednak, że poniższe powikłania dotyczą kobiet, które spożywają duże, przekraczające 300-400 mg ilości kofeiny dziennie.

W 2008 roku amerykańscy naukowcy przedstawili wyniki badań, w których dowodzili, że ciężarne kobiety konsumujące więcej niż 200 mg kofeiny na dobę były nawet dwukrotnie bardziej narażone na poronienie w pierwszych miesiącach ciąży niż te, które kawy w ogóle nie piły. Z powodu zmniejszonego przepływu krwi w okolicach narządów rodnych proces zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej także może być utrudniony.

Innym zagrożeniem wywołanym kurczeniem się naczyń krwionośnych jest zmniejszony dopływ krwi do łożyska, a więc ryzyko niedotlenienia dziecka. Kiedy z kolei kofeina przenika przez łożysko do organizmu płodu, może bezpośrednio wpłynąć na jego rozwój.

Niektórzy lekarze wskazują również na zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka, mniejszą masę urodzeniową dziecka, a także przyspieszony puls i większe pobudzenie noworodka w pierwszych dniach życia.

A jak kawa wpływa na twoje samopoczucie? Oprócz doświadczania rozkoszy smakowych spodziewaj się raczej dość nieprzyjemnych konsekwencji wypijania zbyt dużych ilości tego napoju. Po pierwsze, kawa cię pobudza, podnosi ciśnienie i przyspiesza bicie serca, sprawia, że możesz zacząć odczuwać nadmierny niepokój i rozdrażnienie. Ponadto, pijąc kawę, jesteś bardziej narażona na problemy ze snem, a nawet bezsenność. Po drugie, kawa nasili twoje ciążowe dolegliwości, takie jak np. zgaga. Na kofeinę uważaj zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, ponieważ wtedy twój organizm wolniej będzie się jej pozbywał.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinnaś unikać picia zarówno kawy, jak i herbaty w czasie ciąży: zawarte w obu tych napojach fenole utrudniają przyswajanie żelaza z pokarmu, dlatego - jeśli mimo wszystko je pijesz - staraj się robić to w przerwach między posiłkami.

Nie tylko kawa

Kofeinę zawiera przede wszystkim kawa. Ile mg kofeiny znajduje się w jednej filiżance? To zależy od tego, jak kawa jest mocna i aromatyczna oraz z jakiego gatunku ziaren pochodzi, zwykle to około 100-150 mg kofeiny w jednym kubku kawy rozpuszczalnej lub małej filiżance kawy z ekspresu.

Uwaga! Kawy podawane w popularnych coffee shopach (np. Coffe Heaven) są zwykle dużo mocniejsze - jedna mała filiżanka może zawierać nawet 200-250 mg kofeiny!

W jakich jeszcze produktach możesz znaleźć kofeinę?

  • Herbata (około 70 mg w jednej szklance; około 40 mg w szklance herbaty zielonej)
  • Coca-cola (około 40 mg w jednej puszce)
  • Napoje energetyczne (około 80 mg w jednej puszce)
  • Czekolada (około 30 mg w tabliczce)

Czym zastąpić kawę?

Jeśli ciąża nie wpłynęła znacząco na twoje kubki smakowe i wciąż masz nieodpartą chęć na poranną lub popołudniową małą czarną, spróbuj zastąpić ją napojami o podobnym smaku, ale nie zawierającymi kofeiny (np. kawą zbożową).

Trudno ci całkowicie odstawić kawę, czujesz się rozdrażniona i męczą cię bóle głowy? Nawyki postaraj się zmieniać stopniowo, codziennie zmniejszając ilość wypijanej prawdziwej kawy, wsypuj jej coraz mniej do ekspresu, krócej zaparzaj też herbatę albo mieszaj napoje zawierające kofeinę z tymi bezkofeinowymi. Już wkrótce twój organizm przyzwyczai się do nowej diety, a ty poczujesz się lepiej.

Z czego trzeba zrezygnować w ciąży? Tłumaczy ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

 

 

Tematy: poronienie, kawa, herbata, kawa w ciąży, kofeina w ciąży

Komentarze