Ile powinnaś przytyć w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża kojarzy ci się z gwałtownym przybieraniem na wadze i nadprogramowymi kilogramami, których trudno pozbyć się po porodzie? Sprawdź, ile tak naprawdę powinnaś przytyć, aby ciąża przebiegała zdrowo, a twoja figura nie ucierpiała!

Przyrost wagi w ciąży zależy m.in. od tego, ile ważyłaś wcześniej.
Przyrost wagi w ciąży zależy m.in. od tego, ile ważyłaś wcześniej.

Przyrost wagi w czasie ciąży zależy przede wszystkim od twojej masy ciała sprzed zapłodnienia oraz stosunku twojej wagi do wzrostu. Na początek więc przypomnij sobie, ile ważyłaś przed ciążą, i oblicz swój współczynnik BMI (podziel wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu). Dzięki tej wiedzy łatwiej ci będzie przewidzieć swoją wagę pod koniec ciąży oraz ustalić, o ile kilogramów więcej powinnaś ważyć w kolejnych tygodniach i miesiącach ciąży: inaczej bowiem waga będzie wzrastać, jeśli zmagałaś się wcześniej z nadwagą, ważyłaś za mało lub - wręcz przeciwnie - twoja waga mieściła się w normie.

Ile przytyję?

BMI w normie (18,5-24,9). Przez całą ciążę powinnaś przybrać na wadze 11-16 kg. W pierwszym trymestrze twoja waga wzrośnie o około 0,5-2,5 kg, a następnie będzie się zwiększać mniej więcej o 0,5 kg tygodniowo. Umiarkowany, ale regularny przyrost wagi gwarantuje, że również dziecko prawidłowo rośnie.

BMI powyżej normy (25-29,9). Jeśli przed zajściem w ciążę cierpiałaś na nadwagę, uważaj, by teraz nie przytyć za dużo - nie więcej niż 7-12 kg. Otyłość, czyli BMI powyżej 30, zmusza cię do jeszcze ściślejszego kontrolowania swojej wagi, jej łączny przyrost podczas ciąży nie powinien przekroczyć 5-9 kg.

BMI poniżej normy (mniej niż 18,5). Niedowaga to z kolei wskazanie do przybrania na wadze więcej - co najmniej 12, a maksymalnie 18 kg.

Ciąża bliźniacza. Więcej też przytyjesz, jeżeli spodziewasz się bliźniąt: 16-25 kg w przypadku prawidłowej wagi przed ciążą, 14-23 kg, gdy miałaś nadwagę, i 11-19 kg, jeśli jesteś otyła.

Tyję za dużo

Nadmierne tycie w ciąży naraża cię na wiele komplikacji zdrowotnych i może utrudnić poród. Po pierwsze, zwiększa się ryzyko, że konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Po drugie, zbyt duża waga sprawia, że znajdujesz się w grupie kobiet bardziej zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę ciążową i tzw. rzucawkę (zatrucie ciążowe). Trudniej też będzie ci pozbyć się nadwagi po porodzie, a w kolejnych ciążach prawdopodobnie przytyjesz jeszcze więcej.

Pamiętaj, że zachowanie - bądź nie - prawidłowej wagi wpływa również na zdrowie dziecka - noworodki otyłych mam zwykle są zbyt duże, co może zaburzać przebieg porodu, częściej też chorują na nadwagę i otyłość w dorosłym życiu.

Tyję za mało

Niestety, za niska masa ciała i zbyt wolne przybieranie na wadze w ciąży także może być niebezpieczne: największym zagrożeniem jest przedwczesny poród oraz urodzenie dziecka ważącego za mało (mniej niż 2500 g).

 

 

Jak szybko schudnę po porodzie?

Dobra wiadomość: sporą część zbędnych kilogramów stracisz zaraz po porodzie i w ciągu 6 tygodni połogu. Pamiętaj, że od liczby, którą zobaczysz na wyświetlaczu wagi pod koniec ciąży, trzeba odjąć: wagę dziecka (około 3500 g) oraz wagę łożyska, wód płodowych, zwiększonej objętości krwi i płynów w twoim organizmie (około 3500-5500 g), co razem daje 7-9 kg. To nawet więcej niż połowa całkowitego przyrostu masy ciała, a więc tego, co miałaś do zrzucenia! Co z resztą?

Nie spiesz się z odchudzaniem i nie przechodź zbyt szybko na rygorystyczną dietę. Jeśli karmisz piersią i zdrowo się odżywiasz, spodziewaj się, że twoja waga będzie stopniowo spadać w całkiem naturalny sposób.

Ograniczanie kalorii nie jest wskazane nie tylko ze względu na karmienie piersią - nowe obowiązki, opieka nad noworodkiem, ruch, a także potrzeby regenerującego się organizmu sprawiają, że właśnie teraz twoja dieta powinna być bardzo przemyślana i wartościowa. Mądrze ułożony jadłospis, aktywność fizyczna i… cierpliwość to niemalże gwarancja powrotu do dawnej, wymarzonej wagi.

O tym, ile możesz przytyć w ciąży i jak twoja waga wpływa na rozwój dziecka, opowiada ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

Tematy: dieta, BMI, nadwaga, odchudzanie, niedowaga, dieta w ciąży, waga w ciąży

Komentarze