Dieta przy cukrzycy ciążowej

Ocena: 2.58/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy mając cukrzycę ciążową, musisz stosować specjalną dietę? Sprawdź, co wolno ci jeść, a czego powinnaś unikać!

Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, ogranicz tłuszcze zwierzęce na rzecz roślinnych.
Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, ogranicz tłuszcze zwierzęce na rzecz roślinnych.

Cukrzyca w ciąży to nie wyrok. Można z nią żyć i urodzić zdrowe dziecko. Trzeba jednak przestrzegać odpowiedniej diety i częściej przechodzić niektóre badania. Jeśli w pierwszej ciąży zachorowałaś na cukrzycę, nie znaczy to też wcale, że w kolejnej znów na nią zapadniesz.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

To choroba powodująca zaburzenia w produkcji lub przetwarzaniu hormonu zwanego insuliną, dzięki której glukoza przedostaje się z krwi do mięśni i komórek tłuszczowych lub do wątroby, gdzie jest magazynowana. Charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi (mówimy wtedy o hiperglikemii) i w moczu (cukromocz).

Objawy cukrzycy ciężarnych

Do charakterystycznych objawów zalicza się: częste oddawanie moczu, nadmierny apetyt i - paradoksalnie - nagłe chudnięcie. Wykonując rutynowe badanie obciążenia glukozą (50 mg) w ciąży, otrzymasz wynik wyższy niż norma. Ponadto wiele kobiet cierpiących z powodu cukrzycy zapada na drożdżycę pochwy i odczuwa silne swędzenie w drogach rodnych.

Przyczyny cukrzycy

Nie są one do końca znane, nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że u danej ciężarnej cukrzycę wywołał konkretny czynnik. Jednak lekarze przypuszczają, że w pewnym stopniu wystąpienie tej choroby wiąże się z wiekiem, otyłością, cechami dziedzicznymi i być może reakcją systemu immunologicznego. Dlatego nie znając dokładnych przyczyn cukrzycy, można jedynie zapobiegać jej skutkom poprzez odpowiednią dietę, przyjmowanie leków lub ewentualnie podawanie insuliny.

Powikłania

Jeśli w czasie ciąży nie kontroluje się poziomu cukru we krwi, kobieta może doświadczyć szoku (ostrej hipoglikemii), objawiającego się potami, dreszczami, niepokojem, drgawkami, podwójnym widzeniem czy zapaścią. W takim przypadku istnieje poważne zagrożenie życia matki i dziecka. Może także wystąpić nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, rzucawka. U dzieci z ciąży cukrzycowej zdarzają się wady nerek i/lub serca, wodogłowie oraz zwiększona masa ciała (powyżej 4 kg).

Czy cukrzyca ciążowa jest groźna dla matki i dziecka? Mówi ginekolog:

 

 


Podstawowe zasady diety przy cukrzycy ciężarnych

Zastosowanie odpowiedniego sposobu żywienia pozwala uniknąć powikłań zarówno matce, jak i dziecku. Szczegóły diety dostosowane do organizmu i potrzeb konkretnej ciężarnej dobiera lekarz diabetolog w poradni diabetologicznej. Ogólne zasady są następujące:

 • Zrezygnuj ze słodyczy, ogranicz potrawy i produkty zawierające cukier.
 • Unikaj długich przerw między posiłkami.
 • Dzienna wartość kaloryczna wszystkich posiłków nie powinna przekraczać 2300-2500 kcal.
 • Spożywaj 5-6 posiłków o regularnych porach: pierwsze, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację i tzw. drugą kolację (ostatni posiłek przed snem, ale spożywany nie później niż o 22.00 - może to być mały jogurt, kromka ciemnego pieczywa).
 • Duże znaczenie mają tzw. drugie posiłki - drugie śniadanie i druga kolacja. Ten ostatni posiłek pozwala uniknąć nocnego niedocukrzenia w organizmie ciężarnej.
 • Dzienna racja pokarmowa powinna zawierać 40-50 proc. węglowodanów (ciemne pieczywo, kasze, warzywa, niektóre owoce), 30 proc. białek i 20-30 proc. tłuszczów.
 • Dieta winna być bogatoresztkowa, hamująca nadmierne wchłanianie glukozy. Jarzyny, owoce i produkty zbożowe obfitują w składniki resztkowe.
 • Jadaj chude mięsa (drób, ryby, chuda cielęcina). Mięsa gotuj w wodzie lub na parze, bez dodatku tłuszczu albo duś z użyciem folii lub pergaminu. Możesz je też grillować, ale nie obsmażaj.
 • Nabiał winien być chudy o niskiej zawartości tłuszczu, bez dodatku owoców.
 • Ogranicz tłuszcze zwierzęce na rzecz roślinnych - zwierzęce zastąp oliwą z oliwy, olejem rzepakowym i sojowym.
 • Unikaj żółtych serów, tłustych twarogów, śmietany. Zapomnij o majonezie, frytkach, plackach ziemniaczanych, racuchach i kotletach.
 • Do sałatek zamiast oleju dodawaj marynatę winegret, a sosy do sałat przyrządzaj na chudym jogurcie.

Pamiętaj!

Zwracając szczególną uwagę na zasady diety i kontrolując poziom cukru we krwi, masz szansę uniknąć powikłań i urodzić zdrowe dziecko. Cukrzyca ciężarnych niemal zawsze znika wkrótce po porodzie.

Tematy: cukrzyca ciążowa, dieta w ciąży, nadwaga, otyłość, rzucawka, stan przedrzucawkowy, hiperglikemia

Komentarze