Dieta przy cukrzycy ciążowej
Marta PuchowskaCzy mając cukrzycę ciążową, musisz stosować specjalną dietę? Sprawdź, co wolno ci jeść, a czego powinnaś unikać!
Czy mając cukrzycę ciążową, musisz stosować specjalną dietę? Sprawdź, co wolno ci jeść, a czego powinnaś unikać!
Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, ogranicz tłuszcze zwierzęce na rzecz roślinnych.
Cukrzyca w ciąży to nie wyrok. Można z nią żyć i urodzić zdrowe dziecko. Trzeba jednak przestrzegać odpowiedniej diety i częściej przechodzić niektóre badania. Jeśli w pierwszej ciąży zachorowałaś na cukrzycę, nie znaczy to też wcale, że w kolejnej znów na nią zapadniesz.
To choroba powodująca zaburzenia w produkcji lub przetwarzaniu hormonu zwanego insuliną, dzięki której glukoza przedostaje się z krwi do mięśni i komórek tłuszczowych lub do wątroby, gdzie jest magazynowana. Charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi (mówimy wtedy o hiperglikemii) i w moczu (cukromocz).
Do charakterystycznych objawów zalicza się: częste oddawanie moczu, nadmierny apetyt i - paradoksalnie - nagłe chudnięcie. Wykonując rutynowe badanie obciążenia glukozą (50 mg) w ciąży, otrzymasz wynik wyższy niż norma. Ponadto wiele kobiet cierpiących z powodu cukrzycy zapada na drożdżycę pochwy i odczuwa silne swędzenie w drogach rodnych.
Nie są one do końca znane, nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że u danej ciężarnej cukrzycę wywołał konkretny czynnik. Jednak lekarze przypuszczają, że w pewnym stopniu wystąpienie tej choroby wiąże się z wiekiem, otyłością, cechami dziedzicznymi i być może reakcją systemu immunologicznego. Dlatego nie znając dokładnych przyczyn cukrzycy, można jedynie zapobiegać jej skutkom poprzez odpowiednią dietę, przyjmowanie leków lub ewentualnie podawanie insuliny.
Jeśli w czasie ciąży nie kontroluje się poziomu cukru we krwi, kobieta może doświadczyć szoku (ostrej hipoglikemii), objawiającego się potami, dreszczami, niepokojem, drgawkami, podwójnym widzeniem czy zapaścią. W takim przypadku istnieje poważne zagrożenie życia matki i dziecka. Może także wystąpić nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, rzucawka. U dzieci z ciąży cukrzycowej zdarzają się wady nerek i/lub serca, wodogłowie oraz zwiększona masa ciała (powyżej 4 kg).
Czy cukrzyca ciążowa jest groźna dla matki i dziecka? Mówi ginekolog:
Zastosowanie odpowiedniego sposobu żywienia pozwala uniknąć powikłań zarówno matce, jak i dziecku. Szczegóły diety dostosowane do organizmu i potrzeb konkretnej ciężarnej dobiera lekarz diabetolog w poradni diabetologicznej. Ogólne zasady są następujące:
Zwracając szczególną uwagę na zasady diety i kontrolując poziom cukru we krwi, masz szansę uniknąć powikłań i urodzić zdrowe dziecko. Cukrzyca ciężarnych niemal zawsze znika wkrótce po porodzie.
Komentarze