Dieta po porodzie naturalnym i dieta po cesarce – co jeść po urodzeniu dziecka?

Dieta po porodzie naturalnym nie powinna odbiegać od diety zdrowej osoby. Z kolei dieta po cesarce to pooperacyjna dieta łatwostrawna. Niestety czasami kobiety nie wiedzą, co można jeść po urodzeniu dziecka i sugerują się krążącymi mitami dotyczącymi żywienia podczas karmienia piersią. Może to prowadzić do niedoborów składników mineralnych, witamin i innych ważnych składników w organizmie matki. Warto więc wiedzieć, co jeść po porodzie, by dieta była dobrze zbilansowana, co pomoże szybko wrócić do formy.

Dieta po porodzie naturalnym i dieta po cesarce

Połóg, czyli czas bezpośrednio po porodzie – pierwsze 6 tygodni po narodzinach dziecka, to okres przemian w organizmie kobiety. Następuje obkurczanie macicy, powoli wygasa działanie hormonów ciążowych, zwiększa się działanie prolaktyny, która odpowiedzialna jest za produkcję mleka.

Co jeść zaraz po porodzie? Dieta po urodzeniu dziecka uzależniona jest od tego, czy poród odbył się drogą cesarskiego cięcia, czy siłami natury. Żywienie po cesarce w pierwszych dniach po rozwiązaniu obejmuje stosowanie diety łatwostrawnej ze względu na stan po operacji. Dieta po cesarskim cięciu wspomoże organizm i ustrzeże przed bólem spowodowanym dolegliwościami układu pokarmowego.

Specjalny sposób odżywiania po porodzie siłami natury nie jest potrzebny. Dieta po porodzie naturalnym powinna być zdrowa, czyli zgodna z zasadami Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (IŻŻ). Czasami zdarza się, iż kobiety po porodzie mają anemię, wtedy do diety należy włączyć produkty bogate w żelazo.

Przeczytaj również: DHA w ciąży – jak działa i w czym jest kwas DHA?

Dieta po porodzie przy karmieniu piersią

Przemyślana dieta podczas karmienia piersią jest bardzo ważna, gdyż produkcja mleka wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na:

  • kalorie (większe o 500 kcal na każde dziecko, a po 6. miesiącu o 400 kcal),
  • białko,
  • DHA,
  • jod,
  • wapń,
  • żelazo,
  • witaminę D.

Skład mleka kobiecego jest w niewielkim tylko stopniu zależny od diety matki karmiącej, dlatego też nie trzeba stosować diet eliminacyjnych. Jeśli jednak u dziecka stwierdzono alergię, należy stosować dietę bezmleczną lub eliminującą wybrany alergen.

Mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, które jest doskonałym źródłem żywych komórek, probiotyków, przeciwciał wspierających rozwój flory bakteryjnej, co przekłada się na rozwój układu pokarmowego i odpornościowego.

Przeczytaj też: Czosnek w ciąży – czy można go jeść?

Dieta w połogu – czy po porodzie można jeść wszystko?

Jadłospis w połogu powinien być urozmaicony. Karmiąca matka może jeść wszystko, na co ma ochotę, jeśli, oczywiście, ma zdrowe nawyki żywieniowe. Zaleceniami żywieniowe są podobne jak dla każdego zdrowego dorosłego człowieka.

Dieta po urodzeniu dziecka w okresie laktacji powinna zawierać zdrowe tłuszcze roślinne – najlepiej oleje tłoczone na zimno. W menu powinno się znaleźć :

  • chude mięso drobiowe lub z królika,
  • ryby (łosoś, makrela atlantycka, śledź, tuńczyk),
  • produkty zbożowe z pełnego przemiału (np. płatki owsiane, chleb razowy, makarony, ryż),
  • kasze (jaglana, gryczana).

W diecie po porodzie przy karmieniu piersią nie powinno także zabraknąć fermentowanego nabiału i jaj.

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

Jadłospis diety po porodzie a warzywa wzdymające

Dla wielu kobiet zastanawiających się, co można jeść po porodzie, problematyczne są warzywa wzdymające, takie jak kapusta, groch czy cebula, które, wedle panującej opinii, mogą powodować kolki u niemowlaka.

Dzieciom dokuczają kolkowe bóle brzuszka, gdyż maluchy mają niedojrzały układ trawienny. Jeżeli jednak po daniu np. z kapustą dziecko ma dolegliwości ze strony układu pokarmowego, następnym razem potrawę doprawmy ziołami, np. cząbrem czy majerankiem. Warzywa te zawierają dużo białka i innych składników, dlatego też nie powinno się z nich rezygnować.

Warto jednak wiedzieć, iż produkty występujące w jadłospisie diety poporodowej wpływają na smak jej mleka, a w ciąży na smak płynu owodniowego. Wobec tego, jeśli w ciąży kobieta jadła czosnek czy cebulę, dziecko już zna smak tych warzyw. Nie ma więc potrzeby eliminować ich z diety poporodowej, chyba że u dziecka zaobserwuje się widoczną niechęć do pokarmu.

Przeczytaj też: Przeciwwskazania do karmienia piersią

Jakie owoce można jeść po porodzie?

Jedzenie po porodzie powinno być kolorowe i pełne witamin. Warto sięgać po ekologiczne sezonowe owoce: truskawki, maliny, jagody, gruszki, jabłka, śliwki, maliny. Nie ma też potrzeby rezygnowania z cytrusów.

Ważnym elementem diety kobiety po porodzie są też warzywa, a zwłaszcza zielone, gdyż zawierają dużo przeciwutleniaczy, żelazo i wapń. Warzywa powinny być składnikiem wszystkich głównych dań.

Podczas karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na płyny do ok. 2,5–3 litrów na dobę. Można też pic ziołowe herbatki czy świeże soki warzywno-owocowe.

Przeczytaj też: Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Czego nie można jeść po porodzie – produkty przeciwwskazane

Dieta kobiety po urodzeniu dziecka, ale też i po zakończeniu karmienia piersią, powinna być dobrze zbilansowana. Zdrowe odżywianie powinno się stać priorytetem w domu, gdyż te same nawyki z czasem przejmie dziecko.

Czego nie jeść po porodzie? Należy unikać:

  • smażonych, tłustych i pikantnych potraw,
  • tłuszczów „trans” i nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy m. in. w fast foodach, słodyczach, czipsach, margarynach, żywności wysoko przetworzonej;
  • cukru w nadmiernych ilościach (zwłaszcza białego cukru rafinowanego), który dodawany jest do wielu produktów spożywczych, m.in. płatów śniadaniowych, wędlin, napojów i soków;
  • nadmiaru soli, która jest składnikiem większości gotowych przetworów mięsnych, ale też kostek rosołowych, kostek do sosów, bulionów, które zawierają też glutaminian sodu;
  • barwników, konserwantów, zagęszczaczy, przeciwutleniaczy;
  • kofeiny w większych ilościach (dopuszczalna dawka 500 mg dziennie), a więc nie tylko kawy, ale też herbaty, napojów typu cola, czekolady;
  • alkoholu,

Zdrowe odżywianie matki pomoże zachować prawidłowy przebiegu laktacji i zdrowie kobiety karmiącej piersią.

Bibliografia:

  • Borszewska-Kornacka M.K. i wsp. 2013: Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy Medyczne/Pediatria T10;
  • Nehring-Gugulska M. Warto karmić piersią. I co dalej? Poradnik dla matek oraz wszystkich, którzy pragną im pomóc.
  • https://ncez.pl/ciaza-i-macierzynstwo/karmienie/dlaczego-dieta-w-czasie-karmienia-piersia-ma-wielkie-znaczenie-
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pokrzywka w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

 

Czym różni się druga ciąża od pierwszej

 

Dieta po cesarce – co jeść i czego unikać w diecie po porodzie?

 

Co na ból kręgosłupa w ciąży?

 

Plamienie na początku ciąży – jakie są przyczyny plamienia we wczesnej ciąży?

 

Hemoroidy – wstydliwy problem

 

Ból jajnika w ciąży – jakie są przyczyny bolących jajników?