Dieta na nadciśnienie w ciąży – jak obniżyć ciśnienie dietą?

Ocena: 4.71/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi zagrożenie dla matki i dziecka. Za wysokie ciśnienie wymaga kontroli, leczenia i zmiany stylu życia. Dieta w nadciśnieniu ciążowym opiera się na warzywach i owocach, powinna dostarczać dużo potasu, magnezu, wapnia, witaminy C i kwasów tłuszczowych omega-3.

Fotolia

Nadciśnienie tętnicze w ciąży – wysokie ciśnienie u ciężarnych

 

Nadciśnienie ciążowe to problem, który dotyczy 7–10 proc. kobiet ciężarnych. Diagnozuje się je, gdy podwyższone ciśnienie pojawia się po 20. tygodniu ciąży i znika samoistnie po upływie maksymalnie 12 tygodni od porodu. Problemy z ciśnieniem na początku ciąży zwykle nie są z nią powiązane i określa się je jako nadciśnienie przewlekłe.

Przyczyna wysokiego ciśnienia krwi u ciężarnych nie jest do końca poznana. Jedna z hipotez mówi o tym, iż układ odpornościowy matki rozpoznaje tkanki płodu oraz łożyska jako obce i zaczyna „atakować intruza”. Prowadzi to do uszkadzania łożyska i obkurczania naczyń krwionośnych, co prowokuje objawy nadciśnienia.

Za wysokie ciśnienie w ciąży koniecznie trzeba leczyć i kontrolować jego wartości. Ciężkie nadciśnienie może prowadzić do wad rozwojowych dziecka, a nawet jego śmierci w łonie matki. Kobiecie grozi udar mózgu, niewydolność krążenia i zawał serca. Szczególnie niebezpieczny jest stan związany z nadciśnieniem w ciąży zwany rzucawką, który przypomina atak padaczki i powoduje śmierć matki i dziecka w ponad 50 proc. przypadków. Wysokie ciśnienie tętnicze w łagodnej postaci powoduje przedwczesny poród w przypadku ponad 1/3 ciąż, natomiast, kiedy nadciśnienie ciążowe przybiera postać ciężką, zbyt wcześnie rozwiązuje się aż 70 proc. ciąż. 

Leczenie nadciśnienia tętniczego w ciąży w postaci łagodnej i umiarkowanej (do wartości 140-149/90-95 mmHg) zwykle opiera się na modyfikacji stylu życia i sposobu odżywiania. Kobieta powinna znacznie ograniczyć wysiłek fizyczny i dużo odpoczywać w pozycji leżącej na lewym boku. W przypadku ciężkiego nadciśnienia ciążowego stosuje się leki hipotensyjne, które są dokładnie przebadane i bezpieczne dla płodu.

 

Dieta w nadciśnieniu ciążowym – jak obniżyć ciśnienie krwi?

 

Dieta na nadciśnienie tętnicze to dieta lekkostrawna, obfitująca w witaminy i składniki mineralne pochodzące głównie z warzyw i owoców. Inaczej niż w przewlekłym nadciśnieniu tętniczym, w ciąży nie zaleca się całkowitej rezygnacji z soli, ponieważ zbyt mała ilość sodu w diecie może wtórnie pogarszać ukrwienie macicy. Warto natomiast zrezygnować z produktów bardzo słonych:

 • żywności fast food, słonych przekąsek, np. chipsów, paluszków,
 • dań gotowych i produktów instant, np. sosów i zup w proszku,
 • kostek rosołowych, vegety itp.,
 • przetworów mięsnych – kiełbas, kabanosów,
 • mięsa i ryb wędzonych oraz z puszki.

Wartość kaloryczna diety przy nadmiernie podwyższonym ciśnieniu w ciąży powinna odpowiadać zapotrzebowaniu organizmu kobiety. Nie powinno się jednak dopuszczać do nadwagi i otyłości. Zalecane techniki kulinarne to gotowanie w wodzie i na parze, duszenie bez tłuszczu, pieczenie. Niewskazane są potrawy długo zalegające w żołądku (tłuste) i wzdymające (warzywa kapustne i cebulowe w dużej ilości, nasiona roślin strączkowych).

Głównym elementem diety na nadciśnienie powinny być warzywa i owoce, szczególnie bogate w potas, który korzystnie wpływa na układ krążenia i obniżenie ciśnienia krwi, a przy tym jest w dużej ilości wydalany z organizmu przy przyjmowaniu leków hipotensyjnych.

Źródłem węglowodanów w diecie  przy nadciśnieniu ciążowym powinny być produkty o dużej zawartości błonnika – pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe niesłodzone, kasze, razowy makaron i brązowy ryż. Należy mocno ograniczyć cukry proste – słodycze, napoje słodzone, wyroby cukiernicze, cukier, produkty z białej mąki.

 

Co zbija ciśnienie w ciąży – co jeść przy podwyższonym ciśnieniu?

 

Aby skutecznie obniżyć ciśnienie dietą, warto włączyć do jadłospisu produkty, które szczególnie dobrze wpływają na przywrócenie jego prawidłowych wartości. Zalicza się do nich:

 • produkty bogate w potas, który ma działanie rozkurczowe – ziemniaki, warzywa liściaste, pomidory i przetwory pomidorowe, otręby pszenne, owoce cytrusowe, nasiona słonecznika, suszone morele.
 • produkty bogate w witaminę C, która zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych – papryka, natka pietruszki, kiszona kapusta, żurawina, owoce jagodowe, cytrusy.
 • produkty bogate w magnez i wapń, które regulują pracę serca i ciśnienie krwi; źródła magnezu to kasze i inne pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy oraz rośliny strączkowe, a wapnia – nabiał, orzechy, migdały i ryby;
 • produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 – badania pokazują, że spożycie dziennie 2000 mg kwasów omega-3 powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego; taka ilość znajduje się w ok. 100 g łososia lub makreli oraz w ok. 200 g tuńczyka; cenne źródła kwasów omega-3 to: łosoś, makrela, śledź, sardynki, morszczuk, pstrąg tęczowy, olej lniany, siemię lniane, olej rzepakowy;
 • seler naciowy i korzeniowy zawiera 3-n-butyl-ftalid – związek odpowiadający za skuteczne obniżanie ciśnienia krwi;
 • czosnek i cebula są stosowane od wieków w domowym leczeniu nadciśnienia; jednocześnie wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu we krwi.
Tematy: nadciśnienie ciążowe, wysokie ciśnienie w ciąży, nadciśnienie tętnicze w ciąży, nadciśnienie dieta, dieta w nadciśnieniu, dieta w ciąży

Komentarze