Dieta na III trymestr ciąży

Ocena: 2.7/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy końcówka ciąży to czas na odchudzanie? Jak się odżywiać, by maluszek urodził się zdrowy? Czy dieta ma wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka?

W III trymestrze ciąży dostarczaj swemu organizmowi więcej wapnia.
W III trymestrze ciąży dostarczaj swemu organizmowi więcej wapnia.

Już za chwileczkę będziesz tulić w ramionach swoje długo oczekiwane dziecko. Chcesz się jak najlepiej przygotować do porodu i macierzyństwa, także za pomocą optymalnej diety. Ciąża to nie jest odpowiedni czas na odchudzanie, ale także na folgowanie swoim zachciankom bez ograniczeń, zwłaszcza jeśli są niezdrowe lub wysoko kaloryczne. Dbaj o siebie, stosując racjonalną, urozmaiconą dietę, a twój organizm poradzi sobie z trudami urodzenia dziecka.

Właściwy dobór potraw

Zdrowa dieta dostarczy tobie i twojemu dziecku wszystkich potrzebnych witamin, składników mineralnych, podstawowych kwasów tłuszczowych i innych substancji odżywczych. Tak jak w pierwszym i drugim trymestrze, teraz też przygotowuj zdrowsze wersje wszystkich potraw. Zamiast myśleć, które produkty są zalecane, a które zabronione, sporządź dwie listy: na jednej umieść potrawy, których powinnaś jeść więcej, a na drugiej te, które powinnaś ograniczać.

Dietetycy zalecają spożywanie większych ilości świeżych owoców i warzyw, kasz i ryżu z pełnego przemiału, ryb morskich, chudego mięsa z pewnego źródła, a ograniczenie słodkości, soków słodzonych, tłustych, smażonych potraw. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, z konserwantami, fast foody omijaj dużym łukiem. Pamiętaj, że sposób, w jaki się odżywiasz, może mieć wpływ na metabolizm twojego dziecka.

Dolegliwości ciążowe a dieta

W trzecim trymestrze odczuwasz duże zmęczenie - masa ciała rośnie, brzuch staje się coraz większy, a ty musisz codziennie te dodatkowe kilogramy ze sobą wszędzie dźwigać. Zbliżasz się do mety, jednak musisz przetrwać jeszcze te kilkanaście tygodni. W ostatnich miesiącach niektóre dolegliwości stają się coraz bardziej dokuczliwe - można je załagodzić poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

 

Obrzęki - mogą się dać we znaki, zwłaszcza wieczorami lub gdy jest upał. Jeśli nie towarzyszy im podwyższone ciśnienie krwi i obecność białka w moczu, to nie ma powodu do zmartwień. Zwykle mają po prostu charakter fizjologiczny, spowodowany uciskiem macicy na żyłę, która odprowadza krew z dolnej części ciała.
Co zrobić?
Unikaj słonych pokarmów - spożywanie dużych ilości soli prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, co wpływa także na powstawanie obrzęków.

Skurcze łydek - zdaniem lekarzy wywołują je niedobory jonów w organizmie.
Co zrobić?
Jeśli często się pojawiają, staraj się spędzać dużo czasu z nogami uniesionymi do góry i uzupełniaj dietę produktami bogatymi w magnez, potas, witaminę B6 i wapń.

Anemia - w zaawansowanej ciąży niedobory żelaza mogą skutkować anemią ciężarnych. Jeśli hemoglobina spada poniżej normy, należy zwiększyć spożycie produktów zawierających żelazo. Lekarz może też przepisać żelazo w tabletkach.
Co zrobić?
Żelazo zawarte jest zielonych warzywach, w pokrzywie, buraczkach, mięsie, jednak by poprawić jego przyswajalność, trzeba równocześnie zjadać produkty z witaminą C - natkę pietruszki, cytrusy, czarną porzeczkę. Witamina C wspomaga także produkcję kolagenu, od którego zależy sprawność tkanek ciała, w tym naczyń krwionośnych, co zapobiega powstawaniu żylaków i obrzęków nóg.

Próchnica - zwiększone zapotrzebowanie na wapń oraz działanie hormonów mogą w ciąży powodować choroby dziąseł i próchnicę.
Co zrobić?
Dostarczaj swemu organizmowi więcej wapnia. Jeśli będzie go w twoim organizmie za mało, rosnące w macicy dziecko pobierze wapń z twojego organizmu, tym samym pozbawiając ciebie wapniowych rezerw. Wapń znajdziesz przede wszystkim w produktach mlecznych, jednak staraj się tak dobierać mleko, jogurty czy kefiry, by były jak najmniej kaloryczne. W razie problemów z zębami i dziąsłami, nie wahaj się odwiedzić swojego stomatologa.

Zgaga - często pojawia się w drugiej połowie ciąży, a także w ostatnich jej miesiącach. Wszystkiemu winien jest progesteron, który zwiotcza mięsień okrężny (zwieracz przełyku), czego skutkiem jest cofanie się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku.
Co zrobić?
Jedzenie tłustych, ostrych pokarmów oraz picie alkoholu nasila objawy zgagi. Zatem unikaj tych potraw i śpij w pozycji półsiedzącej.

Dlaczego w ciąży nie wolno się odchudzać? Mówi dietetyk:

 

 

Tematy: dieta, dieta w ciąży, anemia, próchnica, obrzęki w ciąży, zgaga

Komentarze