Czekoladki z nadzieniem alkoholowym w ciąży

Ocena: 2.32/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy w ciąży można zjeść czekoladki z dodatkiem alkoholu? Sprawdź, co odpowiada położna!

Alkohol w ciąży nie jest wskazany w żadnej ilości.
Alkohol w ciąży nie jest wskazany w żadnej ilości.

Jestem w 9. tygodniu ciąży. Przez kilka ostatnich dni zjadłam parę czekoladek pistacjowych... niestety z nadzieniem alkoholowym, jak się dziś zorientowałam. Czy mogły zaszkodzić dzieciaczkowi? Ally

Na pytanie odpowiada Joanna Piątkowska, położna z infolinii poloznaradzi.pl:

 

Alkohol w ciąży i podczas karmienia piersią jest zakazany. Nie wiadomo, jaka jego ilość powoduje problemy w rozwoju dziecka (zespół alkoholowy, ale też i inne dysfunkcje), bo w jednych przypadkach wystarczy niewielki drink, by zaszkodzić dziecku, a w innych mimo dużego spożycia alkoholu przez mamę nic złego się nie dzieje.

Organizm dziecka w łonie matki i organizm noworodka nie potrafią obronić się przed alkoholem, nie metabolizują go tak jak dorośli. W czasie ciąży detoksykację zapewnia dziecku tylko praca wątroby jego mamy. Noworodek karmiony piersią przez mamę, która pije alkohol, jest całkowicie bezbronny.

Tak więc alkoholowi zdecydowane nie! Z drugiej strony chciałabym cię uspokoić, skoro zjadłaś czekoladkę z małą ilością alkoholu nieświadomie, lepiej do tego już nie wracać, ale też nie obwiniać się.

Tematy: FAS, dieta w ciąży, alkohol w ciąży, alkoholowy zespół płodu

Komentarze