Czego unikać w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie martw się, w czasie ciąży ograniczeń nie ma wcale tak wiele, ale warto się do nich zastosować. Dzięki właściwej diecie zapewnisz zdrowie i sobie, i swojemu maleństwu.

W ciąży możesz pozwolić sobie najwyżej na 1-2 filiżanki kawy z mlekiem dziennie.
W ciąży możesz pozwolić sobie najwyżej na 1-2 filiżanki kawy z mlekiem dziennie.

Co powinnaś jeść, pewnie wiesz - głównie owoce i warzywa, nabiał, chude mięso, ryby morskie. Są jednak dania, które w ciąży powinnaś zupełnie wyeliminować z menu, oraz takie, które warto znacznie ograniczyć. Oto szczegóły.

 

Z tego powinnaś zupełnie zrezygnować

Surowe jaja

Choć jaja są doskonałym źródłem żelaza i białka, jedz je tylko w wersji gotowanej lub smażonej. Surowe niosą za sobą ryzyko zakażenia salmonellą, chorobą, która może skończyć się poronieniem. Pamiętaj, że surowe jaja "ukrywają" się także w słodkich kremach, dlatego w ciąży lepiej unikać ciastek z ich dodatkiem.

Alkohol

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla kobiet w ciąży. Dlatego po prostu nie powinnaś przez te dziewięć miesięcy sięgać po niego - w ogóle! Zaszkodzić może nawet lampka wina do kolacji. Pamiętaj, że do twojego dziecko za pośrednictwem łożyska dociera wypity przez ciebie alkohol - każda ilość. A malec nie produkuje jeszcze enzymów, które umożliwiałyby mu trawienie trunków, więc każda ilość działa na niego toksycznie - może spowodować uszkodzenie mózgu i układu nerwowego.

Surowe i półsurowe mięso

Niestety, w ciąży powinnaś zapomnieć o tatarze oraz o krwistych befsztykach. W surowym i półsurowym mięsie mogą kryć się bakterie salmonelli oraz zarazki wywołujące toksoplazmozę, chorobę, która może uszkadzać płód. Co prawda można ją skutecznie leczyć, ale po co ryzykować? Aby nie dopuścić do zakażenia, zadbaj też o higienę w kuchni - starannie myj deski do krojenia, na których przygotowujesz mięso (najlepsze są szklane, bo najłatwiej je dobrze umyć). I nie zapominaj o myciu rąk po przygotowaniu mięsa.

Dlaczego toksoplazmoza jest groźna dla kobiet w ciąży? Mówi ginekolog:

 

Niepasteryzowane mleko i sery z niego produkowane: feta, brie, camembert, z niebieską pleśnią

Tego typu produkty mogą zawierać bakterie, które wywołują listeriozę. Choroba ta jest wyjątkowo niebezpieczna w ciąży (może doprowadzić do posocznicy i śmierci płodu).  Dlatego nim sięgniesz po mleko, sprawdź, czy jest ono pasteryzowane i pod żadnym pozorem nie daj się skusić na mleko prosto od krowy. A jeśli masz ochotę na któryś z wymienionych serów, najpierw sprawdź na opakowaniu, czy został wykonany z mleka pasteryzowanego.

Owoce morza i surowe ryby

Mogą być zakażone listeriozą. Poza tym często zawierają pasożyty, bakterie i wirusy (np. żółtaczki). Dlatego lepiej ich unikać.

A to znacznie ogranicz

Napoje zawierające kofeinę

Możesz pozwolić sobie na 1-2 filiżanki kawy z mlekiem dziennie, nie więcej. Przedawkowanie napojów zawierających kofeinę (kawa, napoje typu cola, herbata) może doprowadzić nawet do poronienia!

Kolorowe napoje, słodycze (cukierki, żelki, ciasteczka)

Dostarczają kalorii, ale pustych, bo nie zawierają żadnych cennych dla ciebie i dziecka substancji. Dodatkowo zawarte w nich konserwanty oraz sztuczne barwniki mogą być przyczyną alergii!

Sól

Powinnaś znacznie ją ograniczyć, bo sprzyja powstawaniu nadciśnienia, które trzeba leczyć (w przeciwnym razie może prowadzić do groźnych powikłań). Ponadto sól zatrzymuje wodę w organizmie, a to z kolei sprzyja powstawaniu obrzęków.

Dania typu fast food

Mają mało wartości odżywczych, a za to ogromne ilości tłuszczów najgorszej jakości - nasyconych i izomerów trans, które szkodzą zdrowiu nie tylko kobiet w ciąży.

Produkty zawierające glutaminian sodu

Najwięcej jest go w niektórych przyprawach, daniach typu instant, chipsach, daniach kuchni chińskiej. Glutaminian może wywoływać reakcje alergiczne, np. pokrzywkę.

Wędzone ryby i wędliny

Zawierają rakotwórcze nitrozaminy oraz ogromne ilości soli. Dlatego możesz je jeść co najwyżej raz w tygodniu. Zamiast wędlin, jedz pieczone mięso, która możesz pokroić w plastry i dodawać do kanapek.

Pamiętaj!

  • Warzywa, owoce i mięso staraj się kupować w sklepach z żywnością ekologiczną albo u sprawdzonych dostawców. Dzięki temu unikniesz obciążania organizmu metalami ciężkimi i toksynami, które mogą znajdować się w przemysłowo uprawianych warzywach, owocach i hodowlach.
  • Myj dokładnie owoce i warzywa. Mogą być skażone odchodami zwierząt, a tym samym i toksoplazmozą.
  • W lodówce przechowuj mięso z dala od produktów gotowych do spożycia (z daleka od sałatek, serów, kanapek).
Tematy: dieta, dieta w ciąży, zakazane w ciąży, kawa w ciąży

Komentarze