Ciążowa dieta jak lekarstwo

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odpowiednie odżywianie w ciąży wspiera nie tylko prawidłowy rozwój maluszka, ale także pomaga pokonać drobne dolegliwości. Dieta może sprawić, że niektóre częste w ciąży choroby łatwiej będzie pokonać.

Aby uniknąć hemoroidów w ciąży, jedz jak najwięcej produktów bogatych w błonnik.
Aby uniknąć hemoroidów w ciąży, jedz jak najwięcej produktów bogatych w błonnik.

Każda przyszła mama chciałaby przejść przez dziewięć miesięcy ciąży w dobrej formie, a potem i urodzić zdrowe dziecko. I jest to możliwe, choć czasem po drodze mogą pojawić się kłopoty - wzdęcia, zgaga, przeziębienie, a nawet cukrzyca. Podpowiadamy, co jeść, by zapobiec tym kłopotom lub je zwalczyć.

Anemia

Już w pierwszym trymestrze ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na żelazo - krwiotwórczy pierwiastek. Związane jest to m.in. z tym, że zwiększa się objętość krwi. Zwykle anemia odkrywana jest w czasie rutynowej, comiesięcznej morfologii. Jej charakterystyczne objawy to zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, przyspieszona akcja serca. Niestety, statystyki są smutne: na anemię ciążową cierpi aż 40 proc. przyszłych mam. A w większości wypadków można jej zapobiec, stosując odpowiednią dietę.

Działaj! Aby zapobiec anemii, zadbaj o to, by w twojej diecie nie zabrakło żelaza i kwasu foliowego. Tego ostatniego najwięcej jest w warzywach liściastych, np. sałatach, a także produktach z pełnego przemiału. W żelazo najwyższej jakości, czyli takie najlepiej przyswajane przez nasz organizm, obfituje czerwone mięso (wołowina, wieprzowina). Sporo żelaza jest także w warzywach strączkowych i produktach pełnoziarnistych - razowym chlebie i grubych kaszach, np. gryczanej. Bogate w żelazo jest też żółtko jaj. Nie wystarczy jednak uzupełnić menu w wymienione produkty. Aby organizm mógł dobrze przyswoić oraz wykorzystać żelazo, musi być ono podane razem z witaminą C. Dlatego do każdego posiłku bogatego w żelazo dodawaj coś, co jest zasobne w tę witaminę, np. sok owocowy, paprykę, cebulę. I jeszcze jedno - wchłanianie żelaza utrudnia wapń, dlatego lepiej np. nie popijać kanapki z szynką jogurtem.

Uwaga! Jeśli jednak okaże się, że masz anemię, sama dieta nie wystarczy. Powinnaś też przyjmować przepisane przez lekarza preparaty żelaza.

Hemoroidy

W czasie ciąży żyły odbytu rozszerzają się, stają obrzmiałe i mają słabsze ścianki. Jeśli do tego pojawią się zaparcia charakterystyczne dla ciąży, kłopot gotowy - pojawiają się rany, które mogą krwawić.

Działaj! Staraj się jeść jak najwięcej produktów bogatych w błonnik - owoców i warzyw, najlepiej ze skórą, jeśli się da - to niegotowanych. One powinny pomóc ci łagodnie się wypróżniać. Pomoże ci w tym także woda - wypijaj około 3 litrów dziennie. Warto także sięgać po oleje roślinne - możesz codziennie na czczo wypijać łyżkę oliwy. To sprawi, że pozbędziesz się kłopotu.

Jak rozpoznać i leczyć hemoroidy w ciąży? Radzi ekspert:

 

 

Nadciśnienie ciążowe

Zwykle nadciśnienie mija po ciąży, ale nieleczone przez dziewięć miesięcy może mieć bardzo poważne konsekwencje dla dziecka i mamy. Dlatego lepiej stosować się do zaleceń lekarza, brać przepisane leki i zmienić dietę.

Działaj! Zmień dietę na małosolną. Nie dosalaj dodatkowo posiłków, nie jedz paluszków i słonych orzeszków. Jak najczęściej sięgaj po owoce i warzywa, szczególnie te bogate w magnez. Warto także wzbogacić dietę w olej z wiesiołka, który lekko obniża ciśnienie.

Cukrzyca

Zwykle wykrywana jest na początku drugiego trymestru. Choć przeraża większość mam, zwykle mija po porodzie. Niestety, przez całą ciążę trzeba trzymać ścisłą dietę. Ale ma to także swoje plusy: mamy z cukrzycą ciążową prawie nie tyją w ciąży!

Działaj! Będziesz teraz pod opieką poradni diabetologicznej. Tam doświadczony dietetyk ułoży ci jadłospis. Trzymaj się zaleceń, to bardzo ważne. Na pewno będziesz musiała zrezygnować ze słodyczy, węglowodanów prostych (są w produktach z białej mąki), a także znacznie ograniczyć jedzenie owoców.

Tematy: dieta, dieta w ciąży, hemoroidy, anemia, cukrzyca

Komentarze