8 mitów o ciążowej diecie

Ocena: 4.88/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Doskonale wiesz, jak układać dietę podczas dziewięciu miesięcy i jak unikać żywieniowych wpadek? Sprawdź, czy znasz popularne mity o odżywianiu w ciąży i czy na pewno nie popełniasz błędów!

Zbilansowana dieta powinna być twoim podstawowym źródłem składników odżywczych.
Zbilansowana dieta powinna być twoim podstawowym źródłem składników odżywczych.

W ciąży powinnam pić dużo mleka

Mleko nie jest niezbędne ani tobie, ani twojemu dziecku, więc nie ma sensu, byś zmuszała się do picia mlecznych napojów, zwłaszcza jeśli trudno ci je przełknąć. Cenny wapń znajdziesz też w innych smacznych produktach, takich jak sery, jogurty, migdały - komponuj dietę tak, by ich w niej nie zabrakło, w innym wypadku dziecko zacznie czerpać wapń z zapasów zgromadzonych w twoim organizmie, co może niekorzystnie odbić się na twoim zdrowiu.

Jeżeli przyjmuję witaminy dla ciężarnych, nie muszę przywiązywać tak dużej wagi do swojej diety

To tylko złudzenie, w rzeczywistości witaminy i mikroelementy zawarte w preparatach dla kobiet w ciąży będą się dobrze wchłaniać pod warunkiem, że twoja dieta pozostanie zrównoważona i przemyślana. Jeśli zlekceważysz znaczenie codziennego jadłospisu i zaczniesz jeść mniej wartościowe produkty, nie dość, że ucierpi na tym twoje dziecko, to jeszcze sama narazisz się na nieprzyjemne dolegliwości, jak nudności, zaparcia czy wzdęcia. Suplementy diety do jedynie uzupełnienie, dodatek do pożywienia, które powinno być głównym źródłem wszystkich ważnych składników odżywczych.

W czasie ciąży powinnam jeść owoce cytrusowe

Znacznie zdrowsze będą dla ciebie owoce występujące w naszej szerokości geograficznej, czyli np. jabłka, gruszki, czarne porzeczki, z których witaminy i cenne składniki odżywcze twój organizm będzie lepiej przyswajał. Owoce cytrusowe i południowe raczej ci nie zaszkodzą (choć mogą wywołać reakcję alergiczną!), nie powinny jednak stanowić podstawy twojej owocowej diety.

Wystarczy, że będę pić tyle samo wody mineralnej, ile piłam przed zajściem w ciążę

To zależy, jak dużo wody wypijałaś przed ciążą - jeśli mniej niż 2 litry, teraz powinnaś częściej sięgać po szklankę i wypijać co najmniej 2 a nawet 3 litry wody mineralnej. Odpowiednie nawodnienie organizmu i sprawna filtracja nerek są w ciąży niezwykle istotne: pomogą uchronić cię od infekcji dróg moczowych i pęcherza, zapobiegną zaparciom i obrzękom.

Jeśli mam niskie ciśnienie, mogę pozwolić sobie na picie kawy

W ciąży lepiej całkowicie zrezygnować z picia kawy; wprawdzie 1-2 filiżanki słabej kawy dziennie (około 200 mg kofeiny) nie powinny ci zaszkodzić, ale skutki dostarczania do organizmu większej ilości kofeiny mogą być naprawdę dramatyczne (poród przedwczesny, niedotlenienie dziecka). Nie zapominaj, że kofeinę zawierają także inne produkty spożywcze (herbata, czekolada, coca-cola), więc może się okazać, że nawet pijąc jedną małą poranną kawę, przekraczasz bezpieczną jej dawkę. Jeśli zmagasz się z niskim ciążowym ciśnieniem krwi, możliwe, że lekarz przepisze ci odpowiednie leki.

Odkąd zaszłam w ciążę, powinnam jeść za dwoje

Duża liczba kilogramów, o które będziesz cięższa pod koniec ciąży, wcale nie świadczy o zdrowiu twojego dziecka, wręcz przeciwnie - nadwaga i nadmierne tycie mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu i utrudnić poród. Najważniejsze, byś odżywiała się zdrowo, potrafiła tak komponować dietę, aby nie zabrakło w niej żadnych potrzebnych składników odżywczych i przybierała na wadze stopniowo, nie więcej niż 0,5-1 kg tygodniowo. Ile przytyjesz w ciąży? Sprawdź! Pamiętaj też, że twoje zapotrzebowanie na kalorie zwiększa się zaledwie o około 300 kcal na dobę i to dopiero od drugiego trymestru ciąży.

Od czasu do czasu mogę zjeść wątróbkę, ponieważ zawiera dużo kwasu foliowego

Jeśli naprawdę lubisz wątróbkę, zapomnij o niej przynajmniej do czasu, kiedy twoje dziecko pojawi się już na świecie. To nie tylko źródło kwasu foliowego, ale również ogromnych ilości witaminy A, której nadmiar może zaburzyć rozwój płodu.

Zamiast cukru mogę używać słodzików

Słodziki zawierają sztuczne substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Z tego samego powodu nie powinnaś sięgać także po produkty słodzone sztucznymi środkami chemicznymi, np. sacharyną.

 

Tematy: dieta, suplementy diety, dieta w ciąży, kawa w ciąży, mleko w ciąży

Komentarze