7 zasad odżywiania w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża wprowadziła zamęt w twojej głowie i… na talerzu! Zasady zdrowego odżywiania w ciąży wcale nie są trudne – sprawdź!

W trzecim trymestrze ciąży powinnaś przybierać na wadze w tempie 0,5 kg tygodniowo.
W trzecim trymestrze ciąży powinnaś przybierać na wadze w tempie 0,5 kg tygodniowo.

1. Zbilansuj swoją dietę

Nawet jeśli twój sposób odżywiania przed ciążą był bez zarzutu, teraz i tak będziesz potrzebować więcej białka, niektórych witamin i minerałów oraz kalorii. Pamiętaj jednak, że "jeść lepiej" wcale nie znaczy "jeść więcej". W ciąży potrzebujesz zaledwie 300 dodatkowych kalorii na dobę, twoje całkowite dziennie zapotrzebowanie więc wynosi mniej więcej 2500 kalorii.

Pomoc dietetyka przyda się kobietom, które odżywiają się niezdrowo i którym brak właściwych nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że twoje posiłki powinny być różnorodne, pełne składników odżywczych, świeże. Najlepiej całkowicie wyeliminuj fast-foody.

 

2. Zapomnij o sushi i serach pleśniowych

Niestety, są produkty, z których będziesz musiała całkowicie zrezygnować na czas ciąży, nawet jeśli do tej pory nie wyobrażałaś sobie bez nich życia. Nie wolno ci jeść surowego mięsa i ryb, pić niepasteryzowanego mleka i spożywać produktów z niego wytwarzanych. To źródło groźnych bakterii, które mogą zaszkodzić dziecku.

Nie ryzykuj, nie pozwalaj sobie nawet na jedną lampkę wina czy małe piwo. Pijąc alkohol, narażasz dziecko na problemy emocjonalne i opóźnienia rozwojowe w przyszłości.

Podobnie jest z kawą - jeśli mimo mdłości masz na nią ochotę, dobrze się zastanów. Cztery filiżanki kawy dziennie to większe ryzyko poronienia, zagrożenie niską masą urodzeniową dziecka, a nawet większe prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka. Pamiętaj, że kofeinę zawiera również herbata, coca-cola, kakao, czekolada.

3. Przyjmuj suplementy

Właściwie dobrany suplement diety pomoże ci uzupełnić braki w dostarczanych razem z pożywieniem witaminach i minerałach, jakich potrzebujesz. Upewnij się, że twój suplement zawiera 0,6-0,8 mg kwasu foliowego. W drugim i trzecim trymestrze ciąży lekarz może ci zalecić przyjmowanie preparatu z wapniem i żelazem.

Uważaj, by nie przesadzić - przyjmowanie mega-dawek suplementów diety i spowodowany tym nadmiar witamin także może być szkodliwy.

Czytaj też: Czy żelazo w tabletkach do ssania szkodzi na zęby?

4. Nie odchudzaj się

Naprawdę, nie warto - na odchudzanie przyjdzie czas po porodzie. Diety, których głównym założeniem jest ograniczenie liczby spożywanych pokarmów, mogą doprowadzić do spadku poziomu ważnych witamin i składników mineralnych w twoim organizmie - np. kwasu foliowego czy żelaza. Pamiętaj, stopniowe przybieranie na wadze to jeden z objawów zdrowo przebiegającej ciąży - znak, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

5. Przybieraj na wadze stopniowo

W czasie całej ciąży powinnaś przytyć około 12-15 kg, o ile przed ciążą twoja waga mieściła się w normie. Jeżeli miałaś niedowagę, przytyjesz więcej - około 12-20 kg, kobiety z nadwagą natomiast czeka przyrost masy ciała w przedziale 6-10 kg.

Najmniej przybierzesz na wadze w pierwszym trymestrze ciąży - około 2 kg. Zdarza się nawet, że z powodu częstych mdłości, wymiotów i braku apetytu kobieta w pierwszych tygodniach ciąży chudnie. W kolejnych miesiącach twoja waga powinna powoli wzrastać, najwięcej przytyjesz w trzecim trymestrze - około 0,5 kg tygodniowo.

6. Jedz małe posiłki co 4 godziny

To ważne - nawet jeśli wcale nie jesteś głodna, bardzo możliwe, że posiłku domaga się twoje dziecko! Szybko też pewnie odkryjesz, że twój organizm, który zmaga się ze zgagą i nudnościami, łatwiej przyswaja 5-6 małych posiłków niż trzy obfite w ciągu dnia.

7. Pozwól sobie na coś słodkiego

Oczywiście, w granicach rozsądku. Chociaż słodycze nie powinny być w żadnym razie podstawą twojego menu, ciastko czy inna słodka przekąska od czasu do czasu na pewno ci nie zaszkodzi. Wypróbuj nowe pomysły na zdrowe, słodkie przysmaki: owocowy sorbet, koktajl bananowy czy płatki jogurtowe.

Tematy: alkohol, suplementy diety, dieta w ciąży, waga w ciąży, witaminy w ciąży, odchudzanie w ciąży, odżywianie w ciąży

Komentarze