6 pytań o odżywianie w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odkąd zaszłaś w ciążę, martwisz się, czy zmiana dotychczasowych upodobań kulinarnych na pewno wyjdzie dziecku na zdrowie, niepokoją cię nietypowe zachcianki albo nagły przyrost wagi. Sprawdź odpowiedzi na częste pytania o ciążową dietę!

Niechęć do niektórych pokarmów jest w ciąży naturalna.
Niechęć do niektórych pokarmów jest w ciąży naturalna.

Czy to normalne, że podczas pierwszych miesięcy ciąży nie mogę przełknąć żadnego posiłku z dodatkiem warzyw?

Nie powinnaś martwić się niechęcią do niektórych potraw i produktów spożywczych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Awersja może dotyczyć również warzyw. Jak w takim razie dostarczać sobie niezbędne witaminy i minerały? Staraj się jeść, zamiast warzyw, większe ilości owoców, spróbuj też popijać soki warzywne - być może warzywa w takiej formie łatwiej będzie ci zaakceptować.

Chociaż wszystkie wartościowe składniki odżywcze twój organizm najlepiej przyswaja z pożywienia, to przyjmowanie odpowiednich suplementów diety na pewno ci nie zaszkodzi. Zapytaj o nie lekarza, który dobierze najlepsze witaminy dla ciebie, a jednocześnie… staraj się odżywiać najzdrowiej, jak to tylko możliwe.

Czy powinnam się niepokoić, jeśli ciążowe mdłości nie mijają po pierwszym trymestrze?

Nieliczne kobiety zmagają się z nudnościami i wymiotami jeszcze w drugim trymestrze ciąży, a nawet do samego porodu. Niemniej jednak o nie ustępujących wymiotach powinnaś koniecznie powiedzieć lekarzowi, ponieważ grozi ci niebezpieczne dla zdrowia odwodnienie, a dziecku - niedożywienie.

Aby skutecznie radzić sobie z mdłościami, lekarze zalecają jeść niewielkie porcje pokarmu w krótkich odstępach czasu, spróbuj też żuć kawałek surowego korzenia imbiru albo dodawać jego wiórki do napojów.

W późniejszych miesiącach ciąży mdłości mogą być wywołane uciskiem powiększającej się macicy na żołądek. Jeżeli jednak napad nudności i wymiotów zdarzy się nagle, udaj się do lekarza - to może być skutek zatrucia pokarmowego lub innej choroby.

Czy brak jakichkolwiek ciążowych zachcianek to powód do zmartwienia?

Ciążowe zachcianki znasz tylko z filmów i opowiadań koleżanek? Nie ma w tym nic niepokojącego. Chociaż przywykliśmy do obrazu ciężarnej kobiety zagryzającej lody czekoladowe ogórkiem kiszonym, to całkowity brak zachcianek również jest zdrowym objawem. Przyczyny występowania zachcianek w ciąży nie są do końca znane, być może mają na nie wpływ zmiany hormonalne, wyczulony węch i zmiana smaku.

Tak naprawdę brak zachcianek może się okazać korzystny - łatwiej ci bowiem układać racjonalną dietę, nie musisz się też przejmować przyswajaniem dodatkowych kalorii.

Czy jeśli mam nadwagę, to podczas ciąży mogę schudnąć, zamiast przytyć?

Wiele kobiet traci na wadze podczas pierwszego trymestru ciąży - winne temu są głównie mdłości i wymioty oraz brak apetytu. W kolejnych miesiącach waga stopniowo powinna wzrastać.

Ale jeśli jeszcze przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę, teraz powinnaś przytyć mniej niż kobieta, której wskaźnik BMI mieści się w normie. Jak będzie wzrastać twoja waga? Sprawdź! Twój organizm zgromadził już zapas energii, którą wykorzystasz podczas porodu i karmienia, to jednak nie zwalnia cię z obowiązku zdrowego odżywiania i układania racjonalnej diety.

O ile zatem stosujesz się do zasad prawidłowej diety, nie musisz się martwić niewielkim przyrostem albo nawet nieznacznym spadkiem wagi w ciąży - w przypadku kobiet z nadwagą i otyłych nie powinno to wpłynąć na zdrowie malucha.

Czy biegunka w ostatnich miesiącach ciąży to naturalny objaw, czy skutek zatrucia?

Biegunka może się pojawić pod koniec ciąży i zazwyczaj jest to objaw zbliżającego się porodu. Jeśli dokucza ci wcześniej, możliwe, że to efekt zatrucia pokarmowego albo choroby, np. stanu zapalnego w jelitach czy zespołu jelita drażliwego. Jeśli biegunce towarzyszą mdłości, wymioty i bóle brzucha, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Ciężarne częściej niż na biegunkę skarżą się na zaparcia - jak sobie z nimi radzić? Sprawdź!

Czy to normalne, że mimo zaawansowanej ciąży mój brzuszek jest wciąż niewielki?

Raczej tak. Jeśli przestrzegasz zasad ciążowej diety i przybierasz na wadze w odpowiednim tempie, nie masz powodu do obaw. Brzuszek wolniej rośnie u kobiet w pierwszej ciąży (ze względu na nierozciągnięte jeszcze mięśnie brzucha), mniejszy będzie też u tych wysokich przyszłych mam. Wiele zależy również od sposobu ułożenia dziecka w macicy. Powiększający się brzuszek powinnaś zauważyć między 12. a 16. tygodniem ciąży.

Czy w ciąży możesz się odchudzać? Wyjaśnia dietetyk:

 

 

Tematy: dieta w ciąży, odżywianie w ciąży, zachcianki w ciąży, waga w ciąży, nudności w ciąży, biegunka

Komentarze