Produkty zakazane w ciąży

Ocena: 4.89/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Są produkty, których w ciąży absolutnie nie powinnaś jeść. Sprawdź, co całkowicie wyeliminować z diety!

Każda ilość alkoholu wypita przez ciebie w ciąży trafia do krwioobiegu dziecka.
Każda ilość alkoholu wypita przez ciebie w ciąży trafia do krwioobiegu dziecka.

Alkohol

To nieprawda, że jedno piwo albo lampka wina od czasu do czasu nie zaszkodzą dziecku. Każda ilość alkoholu wypita przez ciebie w ciąży trafia do krwioobiegu dziecka. Skutki mogą być bardzo poważne - zaburzony rozwój płodu czy urodzenie dziecka z Zespołem Alkoholowym Płodu (FAS).

Mocna kawa

Zawarta w kawie (a także w herbacie!) kofeina podnosi ciśnienie krwi, wypłukuje z twojego organizmu cenne witaminy i minerały, a także przyczynia się do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Możesz sobie pozwolić jedynie na dwie małe filiżanki słabej kawy dziennie (200 mg kofeiny).

Tatar

W ciąży zapomnij o niedogotowanym albo surowym mięsie. Mogą się w nim znajdować groźne bakterie wywołujące listeriozę (bakteryjną chorobę zakaźną) oraz pierwotniaki odpowiedzialne za zarażenie toksoplazmozą. Wędzone mięsa to z kolei źródło rakotwórczych azotanów.

Sery pleśniowe

Mogą zawierać bakterie z rodzaju listeria wywołujące listeriozę - chorobę prowadzącą do przedwczesnego porodu, poronienia i innych powikłań zdrowotnych u dziecka. Unikaj wszelkich produktów wytwarzanych z niepasteryzowanego mleka.

 

 

Surowe jajka

Skorupki jajek mogą być zakażone salmonellą, dlatego zawsze dokładnie myj jajka, nawet jeśli za chwilę je ugotujesz - na wypadek pęknięcia skorupki. Nie jedz kremów, do robienia których używa się surowych jajek.

Wątróbka

Ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy A powinnaś całkowicie zrezygnować z wątróbki. Nadmiar witaminy A może poważnie uszkodzić płód!

Zioła

Nie ulegaj złudzeniu, że zioła, ze względu na swoją naturalność, są całkowicie bezpieczne w ciąży. Tak naprawdę działanie niektórych z nich może okazać się silniejsze niż leków wydawanych na receptę! Unikaj przede wszystkim: cząbru, tymianku, aloesu, rozmarynu, chmielu, żeń-szenia.

Kolorowe, gazowane napoje

Dostarczają zdecydowanie za dużo cukru, nie mają żadnych wartościowych składników odżywczych, podrażniają układ pokarmowy, a do tego wcale nie gaszą pragnienia. Coca-cola zawiera za to szkodliwą kofeinę.

Tematy: dieta, alkohol, kawa, dieta w ciąży, zakazane w ciąży

Komentarze