O czym świadczą ciążowe zachcianki

Ocena: 2.24/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ciąży pokochałaś słodycze, zajadasz się cytrusami albo nie wyobrażasz sobie dnia bez ostro przyprawionego posiłku rodem z meksykańskiej kuchni? Zastanawiasz się, co mogą oznaczać ciążowe zachcianki? Poznaj odpowiedzi!

Niektóre zachcianki w ciąży mogą oznaczać, że brakuje ci pewnych ważnych składników odżywczych.
Niektóre zachcianki w ciąży mogą oznaczać, że brakuje ci pewnych ważnych składników odżywczych.

Chyba każda przyszła mama zna to uczucie - nieodpartą chęć na marynowane ogórki, śledzie, ostre sosy albo górę lodów z bitą śmietaną, niemal wszystkie kobiety w ciąży zadziwiają nietypowymi połączeniami pozornie nie pasujących do siebie potraw, odkrywają nowe smaki. Zachcianki pojawiają się nagle i zazwyczaj są naprawdę silne. Częściowo odpowiadają za nie ciążowe hormony, których wahania oddziałują na zmysł smaku i węchu. Ale czy za zachciankami może kryć się coś jeszcze?

Co oznaczają zachcianki?

Najprostszym wytłumaczeniem fenomenu zachcianek jest założenie, że organizm ciężarnej kobiety upomina się o te składniki odżywcze, których mu brakuje. Idąc tym tropem, można połączyć następujące zachcianki z niedoborami różnych witamin i minerałów:

  • czekolada, orzechy, szpinak - niedobór magnezu
  • ryby, olej lniany - niedobór kwasów tłuszczowych
  • czerwone mięso - niedobór białka
  • owoce, czerwone warzywa - niedobór beta-karotenu
  • truskawki - niedobór kwasu foliowego
  • kiszona kapusta, ogórki - niedobór witaminy C
  • śledzie - niedobór potasu i fosforu

W ten sam sposób można wyjaśnić rozwijającą się u wielu kobiet w ciąży niechęć do szkodliwych dla zdrowia produktów i napojów (kawa, alkohol).

Nie ma jednak badań, które jednoznacznie wskazywałyby na związek pomiędzy zachciankami a niedoborami poszczególnych składników odżywczych. Bo czy wtedy wszyscy nie jedlibyśmy więcej brokuł i szpinaku zamiast ciastek i chipsów?

Czy wiesz, że…

  • ciężarne kobiety częściej wybierają smaki słodkie niż słone
  • ciążowym zachciankom zwykle towarzyszy także awersja do określonych produktów
  • kobiety w ciąży odkrywają też czasem pociąg do produktów niejadalnych, takich jak kreda, błoto, glina, lód, popiół, mydło, pasta do zębów, wosk, fusy po kawie. O ile jedzenie lodu raczej przyszłej mamie nie zaszkodzi, o tyle konsumowanie pozostałych produktów jest absolutnie zabronione, ponieważ może prowadzić do poważnego zatrucia. Naukowcy podejrzewają, że te niecodzienne zachcianki (tzw. pica) mogą świadczyć np. o brakach wapnia (kreda), niektórzy łączą je również ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na żelazo. I chociaż żadna z tych niejadalnych substancji nie zawiera żelaza, zauważono, że po uzupełnieniu braków tego pierwiastka kobiety przestają łakomie patrzeć na mydło czy błoto.

Jak reagować na zachcianki?

Zasada jest prosta - zwróć uwagę, na jakie produkty masz szczególną ochotę, zaspokajaj zachcianki na zdrowe posiłki, ale ograniczaj spożycie tych mniej zdrowych lub wręcz szkodliwych.

Większość zachcianek da się zmodyfikować, tak aby przyniosły ci jak najwięcej korzyści; pamiętaj, że wartościowa dieta to połączenie zdrowych produktów z twoimi upodobaniami smakowymi.

Staraj się jeść niewielkie, ale regularne i dość częste posiłki - w ten sposób zapobiegniesz nagłym spadkom poziomu glukozy we krwi i zmniejszysz nieco swoją chęć na słodycze. Nie zapominaj o śniadaniu, ruszaj się, wreszcie - zadbaj o wsparcie emocjonalne; czasem zamiast zjeść kolejną porcję lodów, lepiej po prostu się do kogoś przytulić.

Jak układać dietę w ciąży? Radzi dietetyk:

 

Tematy: dieta, zachcianki, dieta w ciąży, ciążowe zachcianki

Komentarze