Co naprawdę znaczy „jeść dla dwojga”?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Słyszałaś pewnie, że teraz, gdy jesteś w ciąży, powinnaś jeść „dla dwojga”, nigdy „za dwoje”. Czy wiesz, na czym polega różnica?

Twoja dieta w ciąży powinna być zróżnicowana.
Twoja dieta w ciąży powinna być zróżnicowana.

Czy w ciąży powinnam jeść dwa razy więcej niż do tej pory?

Odpowiedź jest prosta: nie. Chociaż pewnie masz na to ochotę - twój apetyt szaleje - nie istnieje żadne medyczne uzasadnienie dla spożywania dwa razy większych posiłków. W czasie ciąży twój organizm bardziej sprawnie przyswaja składniki odżywcze z pożywienia, jedząc zatem większe porcje, wcale nie zwiększasz szans na lepsze odżywienie dziecka, narażasz się za to na nadmierny przyrost masy ciała i spowodowane tym komplikacje zdrowotne.

Będąc w ciąży, potrzebujesz zaledwie 300 kalorii dziennie więcej - to tyle, ile zawiera kanapka z tuńczykiem albo dwie i pół szklanki odtłuszczonego mleka. Zamiast więc powiększać swoje codzienne porcje jedzenia, pomyśl o zdrowych przekąskach, które uzupełnią twoje zapotrzebowanie na kalorie - wypij szklankę soku pomarańczowego albo zjedz tosta z pełnoziarnistego pieczywa.

 

Jakich rodzajów pokarmów potrzebuję więcej w ciąży?

Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na kalorie, białko, najważniejsze witaminy i minerały, wybieraj zróżnicowane produkty. Twoja codzienna dieta powinna składać się z:

Wydaje ci się, że to bardzo dużo? Weź pod uwagę, że 1 porcja tak naprawdę jest niewielka: 1 kromka chleba to 1 porcja z kategorii produktów z pełnego ziarna; pół szklanki serka wiejskiego odpowiada 1 porcji produktów nabiałowych; 1 jajko natomiast to 1 porcja z kategorii produktów białkowych.

Niezwykle ważne jest, by dieta była zróżnicowana: wybieraj np. różnokolorowe warzywa i owoce - w ten sposób dostarczysz sobie więcej składników odżywczych. Staraj się jeść produkty jak najmniej przetworzone, np. brązowy ryż zamiast białego, świeże owoce zamiast tych kandyzowanych maczanych w słodkim syropie.

Kiedy lekarz powinien ustalić dla mnie inną, specjalną dietę?

Są sytuacje, w których te ogólne zalecenia żywieniowe są niewystarczające, a kobieta w ciąży wymaga indywidualnie dobranej diety:

  • masz nadwagę - potrzebujesz mniej kalorii, ale tyle samo składników odżywczych.
  • masz niedowagę - musisz dostarczać sobie więcej składników odżywczych.
  • jesteś nastolatką - wciąż rośniesz, twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ciąży przewyższa normy.
  • spodziewasz się bliźniąt lub wieloraczków - twoje potrzeby żywieniowe również są większe.
  • jesteś zagrożona cukrzycą - powinnaś stale monitorować poziom cukru we krwi.

Jak matka i dziecko dzielą się jedzeniem?

Medycyna nie do końca potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo, że rozwijający się płód czerpie składniki odżywcze zarówno z twojej diety, jak i bezpośrednio z zapasów zmagazynowanych wcześniej przez twój organizm. Kiedyś sądzono, że jeśli dziecko potrzebuje konkretnego składnika, np. wapnia, a dieta matki jest w ten składnik uboga, płód będzie go czerpać z jej kości - na brakach w diecie więc najbardziej ucierpi zdrowie matki. Obecnie specjaliści wierzą, że to na zdrowiu i rozwoju dziecka najbardziej odbija się źle skomponowana dieta kobiety w ciąży. Postaraj się zatem, by twoja dieta była prawdziwą dietą "dla dwojga".

Tematy: dieta, cukrzyca, nadwaga

Komentarze