12 zasad diety w I trymestrze ciąży

To, co jesz, znacząco wpływa na twoje samopoczucie i rozwój maluszka. Nawet teraz, gdy masz jeszcze całkiem płaski brzuch – dziecko tam naprawdę się rozwija i czerpie od ciebie składniki odżywcze.

Pierwszy trymestr jest dla wielu kobiet bardzo trudny, głównie z powodu nudności i wymiotów. Dodatkowo niektóre przyszłe mamy skarżą się na senność (lub bezsenność), bóle brzucha, zaburzenia koncentracji. Z powodu zmian hormonalnych zaś biegają kilka razy w nocy do ubikacji. Na szczęście, większość tych objawów można zmniejszyć, stosując odpowiednia dietę, która także (a może przede wszystkim) przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Oto nasze rady.

Przede wszystkim zrezygnuj z alkoholu

Zrób to natychmiast, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Nie daj się zwieść i nie słuchaj rad życzliwych, że na kieliszek wina do kolacji możesz sobie pozwolić. Niestety, to nieprawda! Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu może (choć oczywiście nie musi) zaszkodzić twojemu dziecku. Przecież nie chcesz ryzykować jego zdrowia. Pomyśl, jeśli coś pójdzie nie tak, całe życie będziesz musiała borykać się z wyrzutami sumienia.

Przeczytaj też: Kwas foliowy przed poczęciem i w ciąży

Ogranicz napoje zawierające kofeinę

Na indeksie znajdują się: kawa, napoje typu cola i tzw. energetyzujące oraz czarna herbata. Picie tego typu napojów może przyczynić się do podniesienia ciśnienia, a to z kolei może wywołać przedwczesny poród lub odklejenie się łożyska. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, możesz pozwolić sobie na filiżankę słabego naparu z dodatkiem mleka. Bez ograniczeń możesz za to pić herbatki owocowe oraz kawę zbożową.

Poznaj również: Kalendarz ciąży

Jedz regularnie

Pamiętaj, że głodząc siebie, głodzisz malucha! Dlatego staraj się jeść 5-6 posiłków dziennie, mniej więcej o stałych porach. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko nudności, które często są objawem głodu.

Unikaj pustych kalorii

Jeśli masz ochotę na fast food, lepiej zjedz taki domowej roboty. Pizza z sosem pomidorowym, pieczonymi kawałkami kurczaka, warzywami i mozarellą jest zdrowa! Gdy zaś masz ochotę na słodkości, sięgaj po suszone owoce oraz migdały, które dodatkowo działają przeciwwymiotnie.

Nie zapomnij o kwasie foliowym

Jego niedobory mogą m.in. przyczynić się do wystąpienia wad cewy nerwowej, która jest zawiązkiem układu nerwowego, a powstaje bardzo wcześnie, bo już 2.-4. tygodniu. Aby mieć go pod dostatkiem, sięgaj po sałaty, pomarańcze, strączki, jaja, szpinak, brokuły. Dodatkowo przyjmuj 0,4 mg kwasu foliowego w tabletkach.

Zobacz też: Co można pić w ciąży?

Jedz urozmaicone posiłki

Choć szczególnie w pierwszym trymestrze wiele kobiet miewa zachcianki żywieniowe, staraj się nie jeść ciągle tego samego. Różnorodność na talerzu to gwarancja, że twojemu dziecku nie zabraknie żadnych składników pokarmowych.

Pij wodę

Czujesz się podenerwowana? Być może jesteś odwodniona! Szczególnie teraz powinnaś zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego pij codziennie co najmniej 2 litry niskozmineralizowanej wody. Popijaj ją cały dzień małymi łykami, a łatwiej pokonasz mdłości.

Jedz ryby, mięso i strączki

Są źródłem wysokiej jakości białka, które jest niezbędnym elementem budulcowym zarówno płodu, jak i łożyska. Mięso jedz codziennie, ale chude i w umiarkowanych ilościach. Ryby powinny gościć na twoim stole co najmniej 3 razy w tygodniu. Są ważne także z innego powodu. Tłuste ryby morskie są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka. Ponadto wchodzą one w skład błon komórkowych i biorą udział w sterowaniu ważnymi funkcjami komórek.

Regularnie jadaj czerwone mięso

Jest ono najlepszym źródłem najlepiej wchłaniającego się żelaza, tzw. żelaza hemowego. To bardzo ważne szczególnie teraz, bo w ciąży gwałtownie zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo, a więc i wzrasta ryzyko anemii.

Sięgaj po imbirowe napary

To doskonałe lekarstwo na ciążowe nudności.

Zadbaj o odpowiedni poziom jodu

Skutkami niedoboru tego pierwiastka mogą być m.in. wady wrodzone dziecka i poronienie. A w ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest większe niż wcześniej. Jego najlepszym źródłem są ryby morskie i owoce morza. Jodu można "nałapać", spacerując nad morzem, szczególnie w wietrzny dzień. Od ponad 10 lat w Polsce obowiązkowo jodowana jest sól.

Wybieraj tylko świeże produkty

Jeśli masz choć cień podejrzenia, że jakiś produkt może być zepsuty, nie ryzykuj. Zatrucie pokarmowe w ciąży stanowi niebezpieczeństwo dla dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

7 produktów szczególnie zalecanych w ciąży

 

Czego unikać w ciąży

 

8 najważniejszych produktów w ciąży

 

Wigilia z brzuszkiem – co możesz zjeść

 

Kwas foliowy – dlaczego jest niezbędny przed poczęciem?

 

Kwas foliowy w diecie ciężarnej

 

Dieta na drugi trymestr ciąży

 

10 kroków do zajścia w ciążę