Wymaz z szyjki macicy (posiew z pochwy) – kiedy wykonać i jak wygląda badanie wymazu z kanału macicy?

Ocena: 4.35/5 Głosów: 22
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wymaz z szyjki macicy - posiew z pochwy (cytologię) wykonuje się w przypadku stwierdzenia stanu zapalnego. Posiew flory bakteryjnej pobranej z jej kanału pozwala na wykrycie bakterii odpowiedzialnej za zakażenie i umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Cytologię w ciąży należy wykonać w I i III trymetrze. Wymaz z pochwy to badanie zalecane w przypadku: swędzenia i zaczerwienienia miejsc intymnych, bólu podczas stosunku oraz śluzowo-ropnych czy ropnych upławów.

Fotolia

Wymaz z szyjki macicy – co to za badanie ginekologiczne?

 

Wymaz z szyjki macicy, zaliczany do badań bakteriologicznych, pozwala ocenić florę bakteryjną zajmującą ten fragment narządu. Z materiału pobranego z kanału szyjki macicy wykonuje się posiew.

Zalecenie do przeprowadzenia wymazu stanowi podejrzenie stanu zapalnego szyjki macicy u pacjentki. Wykonany posiew uzyskanego materiału pozwala na odnalezienie przyczyny zakażenia i umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najczęściej zapalenie szyjki macicy wywołane jest przez: dwoinkę rzeżączki, rzęsistka pochwowego, wirusa brodawczaka albo chlamydię. Niekiedy wymaz z pochwy pobiera się również na posiew w kierunku bakterii beztlenowych.

Zapalenie szyjki macicy może przebiegać bezobjawowo. Nieleczony stan zapalny może powodować problemy z zajściem w ciążę, a także może doprowadzić do zapalenia otrzewnej.

Stan zapalny rozwija się w przypadku, kiedy prawidłowa flora bakteryjna szyjki macicy zostaje zastąpiona bakteriami, które nie powinny się tam znajdować.

Cytologia w ciąży jest badaniem, które powinno być przeprowadzone dwukrotnie, tj. w I i III trymestrze. Wymaz z pochwy pomaga wykryć, wspomniane już, stany zapalne i nadżerki szyjki macicy oraz ustalić przyczynę dolegliwości, którą stanowią bakterie lub grzyby.

 

Wymaz z kanału szyjki macicy – kiedy wykonać?

 

Wymaz z kanału szyjki macicy wykonuje się w przypadku pacjentek, u których podejrzewane są nieprawidłowości z nią związane. Badanie wykonuje się w celu diagnostyki stanów zapalnych szyjki macicy.

Wymaz z szyjki macicy przeprowadzany zostaje także u kobiet po zabiegach czy operacjach ginekologicznych, a także w ramach profilaktyki.

Wymaz (cytologię) zaleca się wykonać w przypadku pań, u których występują następujące objawy sugerujące stan zapalny w obrębie szyjki macicy:

  • ból w obrębie brzucha,
  • ból podczas stosunku,
  • bolesne oddawanie moczu, a także częste jego oddawanie,
  • świąd (swędzenie) pochwy,
  • zaczerwienie miejsc intymnych,
  • ropne i śluzowo-ropne upławy.

Wymaz z szyjki macicy należy wykonać także w przypadku plamienia lub krwawienia po stosunku płciowym lub między miesiączkami.

 

Wymaz z pochwy – jak przygotować się do badania?

 

Zaleca się, aby wymaz z szyjki macicy został wykonany na początku stanu chorobowego lub w trakcie nasilenia stanu zapalnego. Nie należy wykonywać tego badania szyjki macicy w trakcie leczenia antybiotykami.

Cytologię (wymaz z kanału szyjki macicy) najlepiej wykonać rano – 2–3 godziny po oddaniu moczu. Przed badaniem nie zaleca się irygacji pochwy oraz zabiegów higienicznych z użyciem środków dezynfekujących i przeciwbakteryjnych w okolicach intymnych. Przed planowanym badaniem (przez co najmniej 1–2 dni) trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną.

 

Posiew z pochwy – jak wygląda pobieranie wymazu z szyjki macicy?

 

Pacjentka układa się na specjalnej leżance w gabinecie lekarza w pozycji do badania ginekologicznego. W celu zwiększenia pola widzenia oraz manewru ginekolog może wprowadzić do pochwy wziernik umożliwiający rozciąganie ścian pochwy.

Następnym etapem badania cytologicznego jest wprowadzenie przez pochwę, aż do kanału szyjki macicy, specjalnej szpatułki lub szczoteczki. Wykonując okrężne ruchy, pobiera się fragmenty tkankowe z tego miejsca. Następnie to, co znajduje się na szpatułce, umieszcza się na specjalnym podłożu, aby wykonać posiew uzyskanego materiału.

Badanie kanału szyjki macicy z reguły nie trwa długo (kilka minut). Wykonanie wymazu może być nieprzyjemne, ale nie jest bolesne.

Tematy: wymaz z pochwy, wymaz z szyjki macicy, wymaz z kanału szyjki macicy, cytologia

Komentarze