Wymaz z szyjki macicy – wskazania, przygotowanie, przebieg

Ocena: 3.99/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wymaz z kanału szyjki macicy wykonuje się w przypadku stwierdzenia stanu zapalnego. Posiew flory bakteryjnej pobranej z kanału szyjki macicy pozwala na wykrycie bakterii odpowiedzialnej za stan zapalny i umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak przygotować się do takiego badania szyjki macicy? Czy jest ono bolesne i jak przebiega?

Fotolia

Wymaz z szyjki macicy – co to za badanie?

 

Wymaz z szyjki macicy zaliczany do badań bakteriologicznych ma celu określenie flory bakteryjnej zajmujący ten fragment narządu. Z pobranego materiału z kanału szyjki macicy wykonuje się posiew.

Wymaz z kanału szyjki macicy wykonuje się u pacjentek z podejrzeniem stanu zapalnego szyjki macicy. Wykonany posiew uzyskanego materiału pozwala na odnalezienie przyczyny zapalenia i umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najczęściej zapalenie szyjki macicy wywołane jest przez: dwoinkę rzeżączki, rzęsistka pochwowego, wirusa brodawczaka albo chlamydię. Niekiedy również pobiera się materiał na posiew w kierunku bakterii beztlenowych.

Warto pamiętać, że zapalenie szyjki macicy może przebiegać bezobjawowo. Nieleczony stan zapalny utrudnia zajście w ciążę, a także może doprowadzić do zapalenia otrzewnej.

Stan zapalny szyjki macicy rozwija się w przypadku, kiedy prawidłowa flora bakteryjna szyjki macicy zostaje zastąpiona bakteriami, które nie powinny się tam znajdować.

 

Wymaz z kanału szyjki macicy – kiedy wykonać?

 

Wymaz wykonuje się u pacjentek, u których podejrzewa się nieprawidłowości występujące w kanale szyjki macicy. Badanie wykonuje w celu diagnostyki stanów zapalnych szyjki macicy. Badanie takie wykonuje się również u kobiet po zabiegach/operacjach ginekologicznych, a także profilaktycznie.

Wymaz z kanału szyjki macicy zaleca się wykonać u kobiet, u których występują następujące objawy sugerujące stan zapalny:

  • ból zlokalizowany w obrębie brzucha,
  • ból towarzyszący stosunkom płciowym,
  • bolesne oddawanie moczu, a także częste jego oddawanie,
  • świąd oraz zaczerwienie miejsc intymnych,
  • wystąpienie upławów o charakterze ropnym lub śluzowo-ropnym.

Objawem stanu zapalnego szyjki macicy są również plamienia lub krwawienia po stosunku płciowym lub pomiędzy miesiączką.

 

Wymaz z szyjki macicy – jak przygotować się do badania?

 

Zaleca się, aby wymaz z szyjki macicy został wykonany na początku stanu chorobowego lub w trakcie nasilenia stanu zapalnego. Nie należy wykonywać badania w trakcie leczenia antybiotykami.

Takie badanie szyjki macicy najlepiej wykonać rano, 23 godziny po oddaniu moczu. Nie zaleca się stosowania irygacji dopochwowych oraz zabiegów higienicznych z użyciem środków dezynfekujących i przeciwbakteryjnych w okolicach intymnych. Zaleca się wstrzemięźliwość seksualną co najmniej 12 dni przed wykonywanym badaniem.

 

Wymaz z szyjki macicy – jak przebiega, czy boli?

 

Pacjentka na pobranie wymazu z szyjki macicy powinna zgłosić się do ginekologa. Pacjentka układa się na specjalnej leżance w gabinecie lekarza w pozycji do badania ginekologicznego. W celu zwiększenia pola widzenia oraz manewru lekarz może wprowadzić do pochwy wziernik umożliwiający rozciąganie ścian pochwy.

Następnym etapem badania jest wprowadzenie przez pochwę, aż do kanału szyjki macicy, specjalnej szpatułki lub szczoteczki. Wykonując okrężne ruchy w kanale szyjki macicy, pobiera się fragmenty tkankowe z tegoż miejsca. Następnie to, co znajduje się na szpatułce umieszcza się na specjalnym podłożu, aby wykonać posiew uzyskanego materiału.

Badanie z reguły trwa kilka minut. Wykonanie wymazu szyjki macicy może być nieprzyjemne, ale nie jest to badanie bolesne.

Tematy: wymaz z szyjki macicy, wymaz z kanału szyjki macicy, badanie szyjki macicy, nadżerka szyjki macicy, zapalenie szyjki macicy

Komentarze