Opryszczka w ciąży – opryszczka genitalna i wargowa w ciąży – badania na opryszczkę

Ocena: 3.61/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Opryszczka w ciąży skutkuje poważnymi konsekwencjami zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Współczesna medycyna ma do dyspozycji różnorodne badania na opryszczkę. W ciąży można wykonać np. testy serologiczne w klasie IgG i IgM. U kobiet może wystąpić opryszczka narządów płciowych (opryszczka warg sromowych w ciąży) lub opryszczka na ustach w ciąży (opryszczka wargowa).

Fotolia

Opryszczka w ciąży

 

Wirus opryszczki zwykłej HSV to powszechnie występujący w populacji ludzkiej czynnik infekcyjny w Polsce. Prawie 90 proc. populacji ma przeciwciała swoiste dla HSV świadczące o kontakcie z wirusem. Wirus ten cechuje się bardzo krótkim cyklem replikacyjnym, a tym samym – błyskawicznym rozprzestrzenianiem się infekcji. Dwa istotne z punktu widzenia chorobotwórczości typy wirusa: HSV-1 i HSV-2 powodują infekcje – odpowiednio – opryszczki wargowej i genitalnej, choć nie jest to regułą. Częstość zakażeń wirusem HSV wykazuje stałą tendencje wzrostową, stąd wymagane są czułe i swoiste metody diagnostyczne.

Szczególnego znaczenia nabiera profilaktyka i detekcja infekcji narządów płciowych u kobiet w ciąży (np. opryszczka w ciąży), gdyż infekcja o takiej lokalizacji skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Współczesna medycyna ma do dyspozycji różnorodne badania na opryszczkę w ciąży.

 

Opryszczka narządów płciowych i opryszczka na ustach w ciąży – jakie są objawy?

 

Tym, co wyróżnia infekcje opryszczkowe jest nieuleczalny, nawrotowy charakter. Infekcja pierwotna wirusem HSV zazwyczaj ma bezobjawowy przebieg wirus wnika przez skórę lub błony śluzowe, docierając do zakończeń obwodowych nerwów czuciowych. Stąd następuje bierny transport wirusa do zwojów nerwu trójdzielnego lub nerwów krzyżowych, gdzie wirus pozostaje w fazie latencji. Czynnikami sprzyjającymi reaktywacji wirusa są m.in.: promieniowanie słoneczne, urazy mechaniczne, spadek odporności, stres, gorączka, zakażenia bakteryjne, intensywny wysiłek fizyczny, menstruacja oraz spożywanie pokarmów z dużą zawartością argininy (kakao, czekolada, kawa).

Zakażenie wirusem opryszczki odbywa się na drodze bezpośredniego kontaktu z następującymi wektorami wirusa: łzy, ślina, wydzielina z narządów płciowych, nasienie, mocz, zakażone przedmioty użytku osobistego

Dwie najistotniejsze z epidemiologicznego punktu widzenia typy infekcji opryszczkowych zostały opisane poniżej (opryszczka na ustach w ciąży i opryszczka genitalna).

 • Opryszczka wargowa – kobiety często określają ją jako pierwotne zakażenie ma miejsce w wieku wczesnodziecięcym (15 lat) i ma charakter bezobjawowy; nawroty choroby manifestują się opryszczką zlokalizowaną na obrzeżach czerwieni wargowej; początkowy obrzęk i zaczerwienienie ustępuje miejsca pęcherzykom wypełnionym płynem surowiczym z aktywnymi wirusami – ta faza infekcji jest najbardziej zaraźliwa; powstanie strupków zmniejsza ryzyko zarażenia, choć całkowicie go nie eliminuje; opryszczka wargowa, określana potocznie jako zimno na ustach w ciąży, trwa 410 dni, a jej najistotniejszymi powikłaniami jest zapalenie jamy ustnej, zapalenie rogówki oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
 • Opryszczka narządów płciowych (opryszczka genitalna w ciąży) – jedno z najczęstszych zakażeń przenoszonych drogą płciową, na które chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety (opryszczka pochwy, opryszczka sromu opryszczka warg sromowych), choć te panie są kilkukrotnie bardziej narażone na zakażenie. Podobnie jak w przypadku opryszczki wargowej, infekcje mają charakter przetrwały, a objawowe epizody choroby oddzielone są stanami utajenia wirusa w układzie nerwowym. Zakażenie następuje na drodze kontaktu seksualnego, poprzez bezpośrednią styczność z uszkodzoną skórą lub nieuszkodzonymi błonami śluzowymi chorego. Infekcja u kobiet manifestuje się w postaci owrzodzeń i nadżerek, dając objawy zapalenia sromu, pochwy lub szyjki macicy, zaś u mężczyzn – zapalenia napletka, żołędzi lub skóry prącia. Możliwe jest wystąpienie objawów ogólnych w postaci gorączki, bólu mięśni czy lokalnego powiększenia węzłów chłonnych.

 

Czy zakażenie opryszczką w ciąży jest niebezpieczne?

 

Na szczególną uwagę zasługuje infekcja układu moczowo-płciowego wirusem opryszczki u kobiet ciężarnych, a to z racji poważnych konsekwencji zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Najgroźniejsze jest pierwotne zakażenie matki w trzecim trymestrze ciąży, gdyż jej organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiednich ilości swoistych przeciwciał neutralizujących wirusa. Możliwe jest zakażenie wewnątrzmaciczne płodu, wstępujące lub przezłożyskowe. Jego konsekwencjami może być małogłowie płodu lub poród przedwczesny. Zakażenie okołoporodowe prowadzi do powstania w kilka dni po porodzie infekcji u noworodka, która może przybierać postać: infekcji skóry, oczu i jamy ustnej, zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, postaci rozsianej z zajęciem narządów wewnętrznych (śmiertelność w tej postaci infekcji sięga 80%).

Opryszczka a ciąża – kiedy wykonać badanie na opryszczkę? Ile kosztuje test i jak się przygotować?

Wykonanie badań laboratoryjnych w kierunku infekcji wirusem HSV jest zlecane rzadko dla opryszczki wargowej. Natomiast następujące sytuacje stanowią wskazanie do wykonania testu na opryszczkę:

 • podejrzane zmiany (o charakterze owrzodzeń) w okolicach narządów płciowych,
 • zakażenie opryszczką – obecne lub występujące w przeszłości – u partnera seksualnego,
 • podejrzenie infekcji u noworodków (zmiany skórne lub objawy neurologiczne),
 • podejrzenie opryszczki w ciąży – badanie w 36. tygodniu ciąży powinna wykonać profilaktycznie każda kobieta, nawet jeśli nie istnieje podejrzenie infekcji (bezobjawowy przebieg zakażenia, zwłaszcza pierwotnego, może spowodować niezauważalną infekcję).

Najczęściej wykonywane badania na opryszczkę – testy serologiczne w klasie IgG i IgM kosztują po ok. 40 zł, zaś test molekularny DNA HSV to koszt rzędu 200220 zł. Możliwe do wykonania w domu testy komercyjne kosztują ok. 2535 zł.

Nie jest wymagane żadne przygotowanie do badania na opryszczkę w ciąży, pacjent nie musi być na czczo.

 

Wirus opryszczki a ciąża – interpretacja wyników badań na opryszczkę

 

W celu potwierdzenia opryszczkowej etiologii aktualnie przebiegającego zakażenia wykonuje się badania w kierunku obecności wirusa lub jego kwasu nukleinowego w badanym materiale:

 • izolacja wirusa opryszczki w hodowli komórkowej – obserwowany jest charakterystyczny efekt cytopatyczny,
 • test Tzancka – wykrywanie w specjalnie barwionych rozmazach komórkowych obecności tzw. komórek Tzancka, czyli komórek olbrzymich o wielu jądrach komórkowych,
 • badanie pobranego materiału w mikroskopie elektronowym w celu identyfikacji wirionów,
 • test immunofluorescencji – barwienie pobranego materiału z użyciem przeciwciał monoklonalnych i uwidocznieniu wirusa pod mikroskopem fluorescencyjnym,
 • DNA HSV – wykrywanie materiału genetycznego wirusa; jest to obecnie najczulsza metoda detekcji.

W aptekach dostępny jest komercyjny test immunochromatograficzny wykrywający obecność antygenu opryszczki

Materiałem do wymienionych badań może być płyn pobrany z pęcherzyków skórnych lub wydzielina z pochwy czy wymaz z szyjki macicy. Najlepszym materiałem jest płyn pobrany z pęcherzyków pierwotnych, gdyż zawiera on znaczne ilości wirusa. Wymazy śluzówkowe mogą zawierać znikome ilości wirusa, dlatego też dla takiego materiału wynik ujemny nie wyklucza jednoznacznie infekcji.

Jaka jest interpretacja badania testu na opryszczkę? Dodatni wynik testów komórkowych lub wykrycie DNA wirusa świadczy o aktywnym zakażeniu, wynik ujemny nie wyklucza jednak zakażenia w sposób definitywny – przyczyną zafałszowanego wyniku może być pobranie materiału biologicznego bez aktywnie namnażającego się wirusa. Pobranie materiału do badań nie jest bolesne i nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

Aby diagnozować wcześniejszy kontakt z wirusem, wykonuje się badania serologiczne w kierunku swoistych przeciwciał przeciw wirusowi opryszczki. Należy mieć na uwadze, że przeciwciała pojawiają się w krwi dopiero w kilka tygodni po zakażeniu. Wykrycie przeciwciał klasy IgM wskazuje na zakażenie aktywne, zaś klasy IgG – na zakażenie przebyte w przeszłości. Ujemny wynik testu serologicznego świadczy o tym, iż pacjent albo nie zetknął się do tej pory z wirusem, albo jego organizm nie zdążył jeszcze zsyntetyzować przeciwciał. Materiałem do badań jest próbka krwi żylnej (badanie krwi).

Tematy: opryszczka, opryszczka w ciazy, opryszczka w ciąży, opryszczka narządów płciowych w ciąży, opryszczka wargowa w ciąży

Komentarze