Neutrofile w ciąży – za wysokie i poniżej normy – co to oznacza?

Ocena: 4.83/5 Głosów: 38
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Morfologia krwi wykazująca przekroczenie normy neutrofili w ciąży nie zawsze powinna być powodem do niepokoju. Należy pamiętać, że wartości referencyjne białych krwinek dla ciężarnych są inne niż dla ogółu populacji. Za znacznie podwyższone neutrofile (neutrofilię), podobnie jak za neutrofile poniżej normy (neutropenię) może odpowiadać zwykła infekcja. Przyczyny bywają jednak o wiele poważniejsze, dlatego wyniki krwi zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Fotolia

Neutrofile – granulocyty obojętnochłonne 

 

Neutrofile (granulocyty obojętnochłonne) to białe ciałka krwi, które odpowiadają za sprawną odpowiedź immunologiczną organizmu. Stanowią one 50–70 proc. wszystkich leukocytów. Ich zadaniem jest wyłapanie wszelkich chorobotwórczych patogenów oraz ich zneutralizowanie na drodze fagocytozy.

W ten sposób organizm może walczyć z bakteriami, grzybami, wirusami czy pierwotniakami. Gdy z organizmie toczy się stan zapalny, neutrofile przenikają z krwiobiegu do ogniska zapalnego i walczą z obecnymi tu drobnoustrojami.

  

Leukocyty i neutrofile w ciąży – norma 

 

W ciąży zmieniają się normy dla wielu parametrów biochemicznych, podobnie jest w przypadku wyników badań krwi. Analizując poziom neutrofili, należy także wiedzieć, jaki jest poziom leukocytów we krwi. Prawidłowy poziom neutrofili w ciąży, podobnie jak stężenie leukocytów, w czasie ciąży jest nieco inne:

  • norma neutrofili (NEUT) w ciąży powinny wynosić 2–7 x 10⁹/ l, a w wartościach procentowych – 3780 proc. wszystkich krwinek białych;
  • norma leukocytów (LEU) w ciąży powinna wynosić 13–14,5 x 10⁹/ l, czyli poziom białych krwinek w ciąży jest podwyższony w stosunku do warunków fizjologicznych. 

Wyniki morfologii w ciąży należy zatem interpretować bardzo ostrożnie i nie wpadać w panikę, gdy zauważymy podwyższone neutrofile. Najczęściej na otrzymanym z laboratorium wyniku podane są normy morfologii dla ogólnej populacji, a nie dla kobiet w ciąży. Wynik neutrofili powyżej normy w ciąży nie zawsze oznacza zatem proces chorobowy.

   

Co oznaczają podwyższone neutrofile w ciąży (neutrofilia)?

 

Neutrofilia, czyli stan, w którym obserwuje się podwyższone neutrofile, w ciąży stwierdzany jest przy wyniku powyżej 8 x 10⁹/ l. Przyczyny neutrofilii w czasie ciąży to najczęściej infekcje o różnorodnym podłożu – wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym. Powodem za wysokich neutrofili u ciężarnej bywają też stany zapalne.

Za neutrofile powyżej normy mogą odpowiadać także następujące dolegliwości: 

  • dna moczanowa,
  • procesy nowotworowe,
  • ostra niewydolność nerek,
  • nadczynność kory nadnerczy,
  • stan przedrzucawkowy bądź rzucawka,
  • urazy,
  • krwotoki,
  • stosowanie niektórych leków.

Fizjologicznie podwyższony poziom neutrofili towarzyszy ponadto paleniu papierosów, stresowi czy nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu.

  

Neutropenia – neutrofile poniżej normy u ciężarnej 

 

Neutropenia, czyli neutrofile poniżej normy, w ciąży stwierdzane są, gdy w wyniki pokażą poziom neutrofili we krwi poniżej 1,5 x 10⁹/ l. Najczęściej obniżone neutrofile w ciąży wynikają z przebytych infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych, w przebiegu których dochodzi do zużycia granulocytów obojętnochłonnych.

Inne przyczyny za niskich neutrofili to białaczka czy niedokrwistość aplastyczna, a także schorzenia autoimmunologiczne. Często zbyt niskie neutrofile w ciąży spotkać można w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w niedoborach witaminy B12 czy kwasu foliowego. Nadczynność tarczycy, niektóre choroby wątroby lub przyjmowanie niektórych leków także mogą być przyczyną obniżonego poziomu neutrofili we krwi. 

Niski poziom neutrofili w ciąży skutkować może zwiększoną podatnością na zakażenia, dlatego każdy nieprawidłowy wynik morfologii krwi powinien być skonsultowany z lekarzem i oceniany według norm ustalonych dla kobiet ciężarnych.

  

Oznaczenie neutrofilii – badanie krwi w ciąży

 

Badanie poziomu neutrofili oznaczane jest w ramach morfologii krwi. W ciąży, podobnie jak u kobiet, które nie spodziewają się dziecka, wykonywana jest ona na czczo i polega na pobraniu niewielkiej objętości krwi z żyły w zgięciu łokciowym. Dobrze jest na dzień przed wykonaniem morfologii unikać ciężkostrawnych posiłków oraz wzmożonego wysiłku fizycznego.

Oznaczanie ilości poszczególnych krwinek i ich frakcji dokonywane jest w automatycznych analizatorach. Wynik przedstawiany jest w wartościach bezwzględnych. W celu oszacowania procentowej zawartości poszczególnych rodzajów krwinek wykonywany jest rozmaz krwi, który podlega ocenie manualnej pod mikroskopem bądź analizowany przez komputer. Wynik rozmazu krwi podawany jest w procentach.

Tematy: neutrofile w ciąży, podwyższone neutrofile w ciąży, neutrofile poniżej normy, wysokie neutrofile, neutropenia, neutrofilia

Komentarze