Krew w moczu w ciąży – co to znaczy?

Ocena: 3.68/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Badanie moczu dostarcza wielu cennych informacji na temat zdrowia kobiety ciężarnej. Niekiedy wynik wskazuje na erytrocyty w moczu w ciąży. Może to świadczyć o zapaleniu pęcherza czy cewki moczowej, ale także problemach z nerkami – kamicy czy zapaleniu. Co jeszcze może oznaczać krew w moczu w ciąży?

Fotolia

Badanie moczu w ciąży – dlaczego jest ważne?

 

Badanie ogólne moczu w ciąży to jedno z najczęściej wykonywanych badań, którego wyniki analizowane są podczas każdej wizyty u ginekologa. Dostarcza informacji o stanie zdrowia nie tylko układu moczowego, ale także całego organizmu.

Jednym z najbardziej niepokojących wyników analizy jest krew w moczu w ciąży. O czym świadczy krwiomocz?

 

Erytrocyty w moczu w ciąży – jaka jest norma?

 

Prawidłowo w moczu nie powinny być obecne krwinki czerwone. Zatem pożądany wynik badania to: czerwone krwinki (erytrocyty) w moczu nieobecne. Jeśli stwierdzona zostanie obecność erytrocytów, wymagane są dalsze badania w celu określenia przyczyny ich występowania. Niekiedy sama ciężarna może zauważyć niepokojący wygląd moczu w ciąży.

  • Czerwony mocz w ciąży o klarownej przejrzystości jest często efektem spożycia buraków czy rabarbaru, nie stanowi zatem powodu do obaw (krwiomocz rzekomy w ciąży).
  • Czerwony i nieprzejrzysty, mętny mocz w ciąży może świadczyć o obecności licznych erytrocytów.
  • Mocz zagęszczony i o barwie brunatno-żółtej może być objawem niedostatecznego nawodnienia organizmu.

Krwiomocz w ciąży może być zatem rozpoznany w oparciu o ocenę makroskopową moczu lub wyniki badań. Jeśli wynik badania moczu brzmi: erytrocyty w moczu obecne, zaś nie jest zauważalna czerwona barwa moczu, mowa jest o krwinkomoczu.

Krwinkomocz w ciąży to znacznie mniejsza zawartość erytrocytów niż w przypadku krwiomoczu. Krew w moczu u ciężarnej musi być zawsze zdiagnozowana.

 

Krew w moczu w ciąży – zapalenia pęcherza? 

 

Zapalenie cewki moczowej i pęcherza w ciąży w ciąży to bardzo częste przypadłości. Kobiety ciężarne predysponowane są do zakażeń układu moczowego (ZUM) z racji ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy i zastój moczu.

Nierzadko występują bezobjawowe zakażenia układu moczowego w ciąży. Jeśli natomiast infekcji towarzyszą objawy zapalenia pęcherza, najczęściej są to:

  • uczucie ciągłego parcia na mocz i niepełnego opróżnienia pęcherza, a zatem częste oddawanie moczu;
  • ból pęcherza (podbrzusza);
  • szczypanie i pieczenie cewki moczowej;
  • ból podczas oddawania moczu (mikcji);
  • gorączka.

Jeśli za krwiomocz odpowiada infekcja, wynik badania wskazuje na leukocyty, liczne nabłonki oraz bakterie w moczu w ciąży.

Takie wyniki moczu muszą być potwierdzone przez posiew w ciąży. Ma on na celu jednoznaczne potwierdzenie infekcji bateryjnej układu moczowego oraz określenie antybiogramu.

Każda infekcja układu moczowego w ciąży musi być wyleczona. Stosowane w takim przypadku antybiotyki w ciąży to głównie: nitrofurantoina, amoksycylina, cefaleksyna lub cefuroksym.

 

Krwiomocz w ciąży – co oznacza w wynikach moczu?

 

Niekiedy erytrocyt (krwinki czerwone) w moczu w ciąży wynikają ze zmian fizjologicznych. Mowa m.in. o zaburzeniach gospodarki hormonalnej, które prowadzą do zmniejszonego napięcia ścian moczowodów i miedniczek nerkowych, co sprzyja zastojowi moczu oraz infekcjom. U 90 proc. kobiet w ciąży na USG zauważalne jest poszerzenie miedniczek i kielichów nerkowych, co sprzyja rozwojowi infekcji oraz może generować mikrokrwawienia.

Inną przyczyną może być zwiększona glukoza w moczu w ciąży, która nie zawsze musi oznaczać cukrzycę ciężarnych, ale sprzyjać rozwojowi bakterii w układzie moczowym.

Krwiomocz w ciąży może być wywołany także stosowaniem leków przeciwzakrzepowych, które mogą generować niewielkie krwawienia w układzie moczowym. Ponadto występujące plamienia z dróg rodnych mogą sprzyjać kontaminacji (mieszaniu się) moczu krwią.

 

Krew w wynikach badań moczu w ciąży – co to znaczy?

 

Niekiedy dochodzi do rozwoju kamicy nerkowej w ciąży, czemu sprzyjać może: dieta obfitująca w witaminę D, infekcje dróg moczowych, odwodnienie organizmu czy stosowanie niektórych leków.

Do ataku kolki nerkowej może dojść na skutek ucisku nerek i zastoju moczu pod wpływem powiększającej się macicy. Wtedy gorączce i krwiomoczowi towarzyszy ból nerek w ciąży, niekiedy promieniujący do kończyny dolnej.

Inną bardzo poważną przyczyną krwiomoczu jest odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży, najczęściej rozwijające się na tle niedoleczonej infekcji dolnych dróg moczowych. Taki stan wymaga leczenia antybiotykami.

Bywa też, że u ciężarnej dochodzi do zaostrzenia objawów wrodzonych wad nerek, np. wielotorbielowatości, co sprzyja obecności krwi w moczu. Poza wykonaniem posiewu moczu w ciąży, celem diagnostyki stanów infekcyjnych, zalecane jest wykonanie badania obrazowego – USG lub endoskopii.

Tematy: badanie moczu, badanie moczu w ciąży, erytrocyty w moczu w ciąży, krew w moczu w ciąży, krwinkomocz w ciąży, krwiomocz w ciąży

Komentarze