Echo serca płodu – na czym polega i kiedy wykonać echokardiografię?

Ocena: 2.46/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Echo serca płodu (echokardiografia) to jedno z podstawowych i obrazowych badań prenatalnych wykonywanych w ciąży. Ma na celu ocenę anatomii serca i układu naczyniowego rozwijającego się dziecka. Echokardiografia płodu jest najczęściej wykonywana przy nieprawidłowym lub wątpliwym wyniku tzw. USG połówkowego, choć pacjentki często proszą ginekologa prowadzącego o skierowanie na echo serca nawet bez wskazań medycznych, aby wykluczyć ewentualne wady serca u dziecka.

Fotolia

Echo serca (badanie w ciąży) – co to jest echokardiografia płodu?

 

Podczas każdej wizyty ginekologicznej podczas ciąży wykonywane jest badanie USG płodu, które obejmuje także poglądową ocenę jego serca.

Echokardiografia to z kolei specjalistyczne badanie obrazowe wykonywane w technice badania USG. Echo serca wykonywane jest przez kardiologa prenatalnego i wymaga szczegółowej wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu.  

Podczas tego badania w ciąży oceniana jest budowa serca płodu, tętno oraz przepływ krwi. Jedną ze składowych badania jest Doppler. Badanie umożliwia zdiagnozowanie wad rozwojowych serca czy zastawek oraz wszelkie nieprawidłowości w przepływie krwi. Kiedy przyszła mama może spodziewać się skierowania na echo serca płodu (tzw. fetal echo, fetal echocardiogram)?

 

Echo serca płodu – kiedy wykonać echokardiografię?

 

Najważniejszym wskazaniem do wykonania echa serca są wszelkie nieprawidłowości serca płodu stwierdzone podczas rutynowego badania USG, zwłaszcza podczas wykonywanego po 22 tygodniu ciąży USG połówkowego. Wskazaniem do echokardiografii jest także wątpliwy wynik badania USG bądź niemożność oceny serca płodu w wiarygodny sposób. Inne przesłanki do wykonania echokardiografii płodu w 20–24 tygodniu ciąży to:

 • cukrzyca matki;
 • wady serca w rodzinie;
 • wiek matki powyżej 35 r.ż.;
 • fenyloketonuria u matki;
 • przebycie w ciąży chorób wirusowych, takich jak różyczka czy grypa;
 • nieprawidłowy rytm serca płodu;
 • powiększenie serca płodu;
 • nieprawidłowa przezierność karkowa;
 • obrzęk płodu;
 • wykrycie jakichkolwiek wad rozwojowych;
 • ciąża mnoga lub po zapłodnieniu in vitro.

Niekiedy echo serca wykonywane jest we wcześniejszych okresach ciąży. Echokardiografia płodu w pierwszym trymestrze ciąży wykonywana jest, gdy z poprzedniej ciąży urodziło się dziecko z wadą serca lub jedno z rodziców cierpi na wrodzoną wadę serca.

Wcześniejsze echo serca płodu wykonuje się ponadto, gdy w pierwszym trymestrze stwierdzone zostaną nieprawidłowości serca, zaburzenia jego rytmu lub przezierność karkowa powyżej 3,5 mm.

 

Wady serca u dzieci a echo serca płodu  

 

Każda przyszłą mama podejmuje szereg działań, aby urodzić zdrowe dziecko. Służą temu: regularne wizyty u ginekologa, badanie krwi i badanie moczu w ciąży, USG oraz badania dodatkowe. Do tego dochodzi zdrowy styl życia i racjonalna dieta. Jednak nie zawsze kobieta ma wpływ na to, czy dziecko urodzi się zdrowe.

Jak jest w przypadku wad serca u dzieci? Znamy przyczynę jedynie 10 proc. przypadków – są to defekty genetyczne oraz infekcje wirusowe w początkowych tygodniach ciąży, rzadziej spożywanie alkoholu czy cukrzyca matki. Jednak 90 proc. przypadków wrodzonych wad serca ma nieznane podłoże.

Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie badań kontrolnych w ramach przedurodzeniowej diagnostyki wad serca. Najbardziej godnym uwagi badaniem prenatalnym w tym kierunku jest właśnie echokardiografia.

 

Echokardiografię – jak przebiega badanie serca płodu?

 

Echokardiografia płodu to badanie do złudzenia przypominające zwykłe USG w ciąży. Przeprowadzane jest przez powłoki brzuszne, przy użyciu specjalnego żelu nakładanego na skórę oraz głowicy aparatu. Najczęściej pacjentka proszona jest o położenie się na lewym boku.

Przyszła mama nie musi się przygotowywać do badania – cała procedura jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, a zatem całkowicie bezpieczna dla kobiety i dziecka. Całość trwa kilkadziesiąt minut. Na badanie echa serca dobrze jest przynieść całą dokumentację medyczną dotyczącą ciąży.

 

Echo serca – wyniki a wady serca płodu

 

Nieprawidłowy wynik echa serca wymaga dalszej diagnostyki. Potwierdzenie wady serca u nienarodzonego dziecka umożliwia zaplanowanie strategii leczenia po narodzinach oraz przeprowadzenie specjalistycznych, np. badania kariotypu. Ponadto rodzice zyskują czas na oswojenie się z trudna sytuacją, jaką jest choroba dziecka oraz psychiczne i medyczne przygotowanie się do opieki nad maluchem.

Średnio u jednego na 100 noworodków stwierdzana jest wada serca, jednak zdecydowana większość przypadków doskonale poddaje się leczeniu operacyjnemu. Co ciekawe większość przypadków wad serca płodu stwierdzana jest w przypadku zdrowych i młodych mam, trudno zatem jednoznacznie wyodrębnić grupę ryzyka. Bywa, że przyszłe mamy nie otrzymają skierowania na echa serca płodu. Cena tego badania prywatnie wynosi ok. 300 zł.

Tematy: echo serca płodu, echo serca, echokardiografia, wady serca u dziecka, wady serca płodu

Komentarze