Zabiegi i kąpiele z użyciem borowiny na problemy z zajściem w ciążę

Borowina powszechnie jest znana ze swoich właściwości leczniczych i dlatego jest stosowana na przykład w sanatoriach i uzdrowiskach. Pomaga szybko uzyskać uzdrawiające rezultaty i dlatego poleca ją wielu lekarzy. Substancja nazwana czarnym złotem pomaga nie tylko na bóle mięśni i stawów, czy choroby skóry, ale także na cały szereg chorób i dolegliwości kobiecych. Okazuje się, że kąpiel i okłady borowinowe mogą także pomóc w przypadku problemów w zajściem w ciążę.

Czym jest borowina?

Borowina jest rodzajem torfu, pochodzącego z Europy Środkowej. Powstaje na skutek naturalnych procesów geologicznych zachodzących w skorupie ziemskiej oraz procesów biologicznych, którym ulegają rośliny w odpowiednich okolicznościach.

Należy wspomnieć, że jej właściwości lecznicze znane są już od połowy XIX wieku. Kąpiele borowinowe czy też okłady z tego torfu to znany sposób naszych babć, między innymi na nieprzyjemne i przewlekłe stany zapalne czy bóle mięśni. Borowina działa bakteriobójczo oraz kojąco i ściągająco, a także nawilża. Obecnie borowinę stosuje się zarówno w formie wyżej wymienionych zabiegów, tak jak niegdyś w europie środkowo wschodniej, jak również jako dodatek do kosmetyków i leków.

Przeczytaj też: Jak działają testy owulacyjne?

Właściwości borowiny – jakie składniki lecznicze zawiera torf?

Borowina nazywana czarnym złotem zawiera całą masę cennych składników, do których można zaliczyć białka, węglowodany, żywice, garbniki, bituminy, kwasy humusowe, krzemionkę, sole żelazowe, glinowe i wapienne, a także siarczany, wapń czy magnez.

Dzięki tym substancjom odżywczym i mikroelementom borowina wykazuje szerokie i efektywne działanie lecznicze, nie tylko w zakresie przynoszenia ulgi w przypadku dolegliwości kości, stawów i mięśni, ale także chorób kobiet. Stosuje się ją także w celu dbałości o urodę.

Borowina posiada także cenne właściwości cieplne, niezwykle istotne w leczeniu wspomnianych wyżej chorób. Okazuje się, że penetracja ciała ciepłem jest znacznie głębsza w przypadku borowiny, niż w przypadku innych form leczenia temperaturą i dlatego poleca się ją na rozgrzewanie. Jak widać, torf działa na nasz organizm wielotorowo.

Przeczytaj też: Planowanie ciąży krok po kroku

Zanurzenie w kąpieli, a może okład – co należy wiedzieć?

Z zabiegów z dodatkiem borowiny można skorzystać zarówno podczas pobytu w uzdrowiskach, jak i w zaciszu domowym, sięgając po produkty przeznaczone do użytku we własnym zakresie. Jedną z metod skorzystania z dobroczynnych właściwości torfu są kąpiele z wykorzystaniem borowiny. Do wody dodaje się papkę z borowiny, a osoba chcąca pozbyć się określonych dolegliwości zanurza się powoli i w całości w takiej kąpieli.

Niestety kąpiel w wodzie z borowiną nie jest przeznaczona dla każdego, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania, które na przykład dotyczą osób mających problemy z oddychaniem. Kąpiel borowinowa jest bowiem dość ciężka. Pozostałe informacje o przeciwwskazaniach można znaleźć niżej.

W przypadku przeciwwskazań do zabiegu, jakim jest kąpiel można stosować okłady borowinowe na chore miejsca. Oczywiście decyduje o tym specjalista. Do użytku domowego przeznaczone są zaś między innymi plastry borowinowe oraz specjalne pasty do rozrobienia w wodzie. Plastry borowinowe można znaleźć praktycznie w każdej aptece, podobnie jak pasty, o które warto też pytać w drogeriach.

Kalendarz dni płodnych i owulacji – sprawdź, kiedy masz dni płodne

Jak zabiegi borowinowe mogą pomóc kobiecie?

Kąpiel czy okłady borowinowe to doskonały sposób na radzenie sobie z takimi chorobami i dolegliwościami kobiecymi jak:

  • zapalenie pochwy,
  • zapalenie przydatków,
  • nadżerki,
  • bakteryjne infekcje intymne,
  • cykle bezowulacyjne,
  • rekonwalescencja po operacjach ginekologicznych,
  • zaburzenia miesiączkowania u młodych kobiet.

Dlaczego borowina tak doskonale radzi sobie z dolegliwościami intymnymi?

Kąpiel czy też okłady z borowiny mają działanie bakteriobójcze, kojąca i ściągające. Warto skorzystać z leczniczych właściwości torfu także w okresie menopauzy, ponieważ może on wspomagać nawilżenie śluzówki pochwy. Dobrze łagodzą także wszelkie stany zapalne układu moczowo - płciowego.

By borowina mogła zadziałać miejscowo, stosuje się nie tylko okłady od pasa w dół, ale także tampony borowinowe do pochwy i nasiadówki z borowiny.

Trzeba zwrócić uwagę na dwa mechanizmy działania borowiny. Jeden z nich to mechanizm chemiczny i enzymatyczny, dzięki czemu dobroczynne składniki borowiny wnikają w skórę. Drugi to mechanizm termiczny, dzięki któremu ciało się rozgrzewa i rozluźnia, co także sprawia, że zarówno kąpiele borowinowe, jak i okłady miejscowe działają niezwykle skutecznie nie tylko na bóle kości i stawów, ale także na wiele chorób kobiecych.

Zastosowanie kąpieli i okładów borowinowych w sanatoriach na problemy z zajściem w ciążę

Borowina wykazuje udowodnione działanie stymulujące na jajniki i korę nadnerczy. Dodatkowo wpływa pobudzająco na produkcję żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. Dzięki takiej stymulacji jajników do pracy dochodzi do uregulowania cykli miesiączkowych i pobudzenia owulacji. Nawet jeżeli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę, ponieważ jej cykle są w wielu cyklach bezowulacyjne, zdecydowanie poleca się regularne zabiegi z zastosowaniem borowiny do leczenia niepłodności.

Działanie borowiny na jajniki jest dwojakie. Po pierwsze dzięki niej dochodzi do przegrzewania się tego obszaru na skutek ucisku borowiny na ciało i działanie estrogenne ze względu na składniki znajdujące się w torfie, zaś po drugie borowina pobudza wydzielanie hormonów przysadkowych.

Informacje na temat zastosowania borowiny w leczeniu niepłodności można uzyskać w uzdrowiskach, ale także u swego lekarza. Nawet jeżeli sceptycznie odnosi się od do metod naturalnych, nie sposób nie przyznać, że ten sposób wspomagania leczenia może być skuteczny. Jeżeli lekarz nie potrafi sam pomóc w tej kwestii, wyjaśniając na czym polega działanie borowiny i jak ona pomaga, należy poprosić o wskazanie publikacji, w których można znaleźć rzetelne informacje w tym zakresie.

Czy warto spróbować kąpieli borowinowych na problemy z zajściem w ciążę?

Na pewno borowina może być doskonałym wspomaganiem innych metod. Jeżeli kobieta chce dołożyć wszelkich starań, by zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę, poprzez pobudzenie czynności jajników, dlaczego nie dać szansy borowinie, która nie tylko rozluźni i ukoi, ale naprawdę działa stymulująco na układ hormonalny, co ma udowodnione działanie wspomagające zajście w ciążę. Na pewno to, że borowina pomaga nie jest efektem placebo. Skąd to wiemy?

Borowina nie jest lekiem o wątpliwej skuteczności. By sprawdzić, czy faktycznie działa, badano poziom glikokortykoidów po kąpielach borowinowych i zauważono ich zwiększenie. Warto zainteresować się borowiną i jej właściwościami już na samym początku starań o malucha, kiedy kobiety chcą wyleczyć wszelkie dolegliwości związane z układem rozrodczym.

Jeżeli nawet nie występują problemy z owulacją, borowina nawilżając pochwę i kojąc jej śluzówkę na przykład ułatwi staranie o dziecko.

Jakie przeciwwskazania do zabiegów borowinowych można wymienić?

Tak jak wszystkie zabiegi, tak również zastosowanie kąpieli i okładów ma pewne ograniczenia. Trzeba zaniechać ich stosowania kiedy:

  • występują ostre stany zapalne
  • mamy świeże urazy
  • kobieta jest w ciąży lub krwawi z narządów rodnych
  • jest się bezpośrednio po zawale
  • cierpi się na choroby krążenia
  • choruje się na nowotwór
  • ma się niestabilne ciśnienie
  • cierpi się na miażdżycę

Jeżeli pacjent cierpi na jakąś chorobę przewlekłą, należy omówić z lekarzem możliwość stosowania zabiegów borowinowych

Inne zastosowania borowiny - na co jeszcze pomaga?

Borowinę używa się powszechnie w kosmetyce. Dzięki silnym silnym właściwościom antybakteryjnym i antystatycznym i kojącym, kosmetyki z borowiną pokocha między innymi skóra tłusta, łojotokowa i skłonna do trądziku. Na takiej skórze często pojawiają się stany zapalne, które borowina szybko wyciszy. Borowinę dodaje się także do szamponów, ponieważ ma ona zbawienne działanie na włosy. Stosuje się ją także w leczeniu chorób skóry o podłożu bakteryjnym. Zastosowanie torfu w kosmetyce znane jest od dziesiątek lat.

Z powodzeniem można ją stosować na całe ciało w postaci masek. Borowina ma działanie między innymi rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry. Ponadto borowina zawiera ściągające garbniki. Jak widać, zabiegi z użyciem borowiny mogą pomóc nie tylko na szereg dolegliwości zdrowotnych, w tym na problemy z zajściem w ciążę czy choroby stawów, ale także przysłużyć się naszej urodzie.

Zalety stosowania borowiny są więc liczne. Na pewno przy okazji najbliższej wizyty w spa warto się o tym przekonać, jak borowina jest zbawienna dla skóry, włosów, mięśni, układu nerwowego, kości i stawów oraz hormonów.

Bibliografia

 
  1. Górska S. Pijanowska M. " Zastosowanie borowiny w rehabilitacji i odnowie biologicznej" Gerontologia Współczesna4/2014, vol. 2, s.176-178
  2. Głyda E. Opala T. Olejniczak T. Chmaj-Wierzchowska K. "Leczenie uzdrowiskowe chorób kobiecych – wskazania i przeciwwskazania" Medycyna Rodzinna 3/2004, s. 131-134
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
3.7

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak zajść w ciążę – pozycje, kiedy, jak często się kochać. Co utrudnia zajście w ciążę?

 

Ciąża 20-latki

 

Progesteron – co powinnaś o nim wiedzieć?

 

Dieta na płodność – co jeść, aby zajść w ciążę? Zasady jadłospisu na płodność

 

Ciąża po 30-tce – jakie ryzyko w ciąży po 30.?

 

Testy owulacyjne – rodzaje, jak działają, czy można na nich polegać?

 

Kwas foliowy – dlaczego jest niezbędny przed poczęciem?

 

Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę?