Staramy się o dziecko – problemy w związku

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Decyzja o dziecku jest jedną z najważniejszych w waszym życiu. Co może się teraz wydarzyć między wami i jak radzić sobie z zupełnie nowymi problemami?

Rzadko która para spodziewa się, że podczas jej starań o poczęcie pojawią się problemy, np. z niepłodnością.
Rzadko która para spodziewa się, że podczas jej starań o poczęcie pojawią się problemy, np. z niepłodnością.

Chcecie mieć razem dziecko - to już postanowione, zaczynacie starania. Jednak nagle okazuje się, że ta decyzja pociąga za sobą wiele kolejnych, pojawiają się nowe, trudne tematy do przedyskutowania i nieoczekiwane problemy, którym trzeba stawić czoła. Co was czeka?

Będziecie wzorem dla dziecka

Przyjrzyjcie się swojemu związkowi. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, będzie go chłonąć i uczyć się właśnie od was. Wyobraźcie sobie małą, wpatrzoną w was istotkę, która obserwuje każdy wasz ruch, wsłuchuje się w każde słowo i myśli "A więc tak to jest". Ten obraz może przerażać, ale może też mobilizować. To od was zależy, jak będzie widzieć świat wasze dziecko już od pierwszych swoich dni. Zastanówcie się:

Jak odnosicie się do siebie nawzajem. Czy często podnosicie głos? Wdajecie się w kłótnie? Może padają obraźliwe słowa? Teraz jest najlepszy moment na podjęcie pracy nad poprawą waszej komunikacji.

Jaki prowadzicie styl życia. Na pewno chcielibyście, by wasze dziecko w przyszłości zdrowo się odżywiało, uprawiało sporty i unikało używek. Pamiętajcie jednak, że takich nawyków człowiek musi nabrać w domu. Czy w tej chwili dziecko mogłoby brać z was przykład? Jeśli nie, postarajcie się zmienić wasz styl życia na zdrowszy. Ten wysiłek opłaci się z jeszcze jednego powodu - zyskacie większe szanse na szybkie poczęcie.

Jakie zmiany zajdą w waszym domu. Nawet jeśli jeszcze nie spodziewacie się dziecka, już teraz pomyślcie, jakie udogodnienia trzeba będzie wprowadzić, jak podzielicie się opieką nad niemowlęciem i obowiązkami domowymi, jak rozwiążecie sprawy pracy zawodowej i jak podołacie trudnościom finansowym, gdyby się pojawiły.

Problemy z seksem

Wiele par starających się o dziecko nagle odkrywa, że gdzieś zgubiła się ich radość z wzajemnej bliskości, a także… z seksu. Wszystkie zbliżenia są szczegółowo zaplanowane, tak by nie przeoczyć najlepszego momentu na zapłodnienie. Ludzie zapominają, że przede wszystkich są kochającą się parą, a dopiero potem przyszłymi rodzicami.

Rozwiązanie może brzmieć dziwnie - zaplanujcie spontaniczność! To może być nocny wypad do klubu albo wymarzone wakacje (oczywiście pokrywające się z dniami płodnymi). I koniecznie przeznaczcie przynajmniej jeden dzień w tygodniu na urządzanie sobie kolacji, na której temat planowanej ciąży będzie absolutnie zakazany.

Czytaj też: Żmudny seks owulacyjny

Niespodziewane trudności

Rzadko która para spodziewa się, że podczas jej starań o poczęcie pojawią się problemy, np. z niepłodnością. Na wszelki wypadek jednak warto być przygotowanym na takie okoliczności. Postarajcie się:

Zdobyć rzetelną wiedzę. Jeśli oboje jesteście zdrowi i macie po dwadzieścia kilka lat, wasze szanse na poczęcie dziecka wynoszą 25% każdego miesiąca. Gdy przekroczycie trzydziestkę, prawdopodobieństwo zapłodnienia zmaleje do 10-15%. Starania mogą więc zająć wam nawet rok. To ważne, by zdawać sobie z tego sprawę, unikniecie niepotrzebnego stresu.

Zachować równowagę w małżeństwie. Bardzo prawdopodobne, że z chwilą rozpoczęcia starań o dziecko (albo w momencie pojawienia się problemów z płodnością) cała twoja uwaga skupi się na planowaniu poczęcia. Ciągłe obracanie się tylko wokół tego tematu może poważnie zaburzyć wasze relacje; zadbajcie o rozwój waszego związku także na innych płaszczyznach, nie rezygnujcie z dotychczasowych pasji, pozwólcie sobie na chwilę oddechu i koniecznie dzielcie swoimi przemyśleniami i wątpliwościami.

Jakie problemy mogą pojawić się w związku, gdy para zmaga się z niepłodnością? Tłumaczy psycholog:

 Czytaj też: Jak rzucić palenie przed ciążą - 6 rad

Tematy: starania o dziecko, związek

Komentarze