Przygotuj ciało do ciąży

Ocena: 2.81/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz zaprosić do swego brzucha małego lokatora? Zadbaj o to, by miał tam idealne warunki do życia. Odwdzięczy ci się!

Przed ciążą warto uprawiać sport regularnie, kilka godzin tygodniowo.
Przed ciążą warto uprawiać sport regularnie, kilka godzin tygodniowo.

Wraz z decyzją o tym, że będziecie starali się o dziecko, powinnaś zacząć przygotowania do bycia mamą. To zaprocentuje dobrym startem życiowym dla twojego dziecka. Dowiedz się, co powinnaś robić w tym czasie.

 

Zgromadź zapasy

Wielu ginekologów zaleca przyszłym mamom zmianę diety i trybu życia na bardziej higieniczny już na rok przed planowanym poczęciem dziecka. Ale rzadko która kobieta planuje dziecko z takim wyprzedzeniem. Dobrze, byś zaczęła przygotowania choć trzy miesiące wcześniej. Tyle czasu potrzeba, by twój organizm zgromadził zapasy witamin i minerałów potrzebnych dziecku do rozwoju w pierwszych tygodniach życia płodowego. To niezwykle ważny czas dla dziecka - wtedy kształtują się i rozwijają wszystkie jego narządy. Aby zapewnić maleństwu wzrost i rozwój, twój organizm będzie korzystał ze swoich rezerw. Z uwagą komponuj więc jadłospis - twoje posiłki powinny być zdrowe i urozmaicone. Zwróć uwagę na to, by były bogate w żelazo - w czasie ciąży wiele kobiet cierpi na anemię. Warto jeść czerwone mięso, rośliny strączkowe, suszone owoce i bakalie. Ważny będzie również jod, bo wpływa m.in. na rozwój mózgu dziecka. Staraj się więc jeść jak najwięcej ryb morskich (np. halibut, łosoś, śledź), które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. Ogranicz za to kawę i mocną herbatę - m.in. "wypłukują" magnez z organizmu. Unikaj surowego mięsa i jaj, oraz niepasteryzowanego mleka i serów z niego przygotowywanych - mogą być źródłem zakażenia toksoplazmą i listerią. Warto przyjmować specjalne preparaty wielowitaminowe dla przyszłych mam, które zawierają m.in. kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad rozwojowych. Jeśli ich nie przyjmujesz, koniecznie łykaj kwas foliowy osobno. Przyjmowanie preparatów z apteki warto skonsultować z lekarzem.

Posłuchaj, jak się odżywiać, przygotowując ogranizm do ciąży.

Czytaj też: Co musisz jeść, by zajść w ciążę

 

Przyjrzyj się wadze

Aby ustalić, czy twoja waga jest prawidłowa, policz BMI, tzn. indeks masy ciała. Najlepszy jest wynik w przedziale 20-25. Nie odchudzaj się "na zapas", myśląc, że w czasie ciąży nabierzesz kilogramów. Twój niedobór masy ciała jest niebezpieczny dla dziecka. Może być np. powodem gorszych warunków rozwoju malca lub prowadzić do zahamowania jego wzrostu. Także nadwaga nie służy maleństwu - może być przyczyną przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską wagą. Natomiast u ciebie może wywołać choroby ciążowe tj. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Ze zbyt dużą liczbą kilogramów będzie ci też trudno znosić ciążę i następnie poród.

Sprawdź, jakie badania powinny zrobić i jakie suplementy przyjmować kobiety, które starają się o dziecko.


Bądź aktywna

Zadbaj o swoją kondycję. Polecamy regularne ćwiczenia, np. w fitness klubie albo wykupienie karnetu na basen. Warto uprawiać sport regularnie, kilka godzin tygodniowo. Dzięki temu usprawnisz pracę układ krążenia i obniżysz ciśnienie tętnicze. Wypracujesz też odpowiednią masę ciała i wzmocnisz mięśnie - ważne w ciąży są zwłaszcza mięśnie pleców i brzucha.

 

Ważne!

Warto zaszczepić się przeciwko różyczce (jeśli nie chorowałaś lub nie byłaś szczepiona) oraz żółtaczce typu B. Wylecz też wszystkie zęby, bo stan zapalny może wywołać przedwcześnie poród. 

Czytaj też: Jak rzucić palenie przed ciążą

Tematy: dieta, starania o dziecko, BMI, sport, dieta przed ciążą

Komentarze