Przegląd testów ciążowych

Nie jesteś pewna, czy zostaniesz mamą? Chcesz dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, ale nie wiesz, który test ciążowy wybrać? Proponujemy krótki przegląd testów dostępnych na polskim rynku.

Co to jest?

Testy ciążowe wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej, hormonu świadczącego o obecności ciąży. Gonadotropina, czyli hCG, produkowana jest od 8. dnia po zapłodnieniu, później jej poziom wzrasta aż do 2.-3. miesiąca ciąży, a następnie opada. Jest ona obecna we krwi i wydalana wraz z moczem. Testy ciążowe sprawdzają jej obecność w moczu i krwi i na ich podstawie można wstępnie potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Czytaj też: Ile razy trzeba uprawiać seks zanim kobieta zajdzie w pierwszą ciążę?

Rodzaje testów ciążowych

Znane są trzy rodzaje testów stwierdzających, czy kobieta jest w ciąży:

  • Test krwi laboratoryjny - wykrywa ciążę już tydzień po zapłodnieniu i pozwala stwierdzić jej wiek dzięki dokładnemu pomiarowi zawartości hCG. Dokładność testu wynosi 100%. Pamiętaj jednak, że we wczesnym stadium ciąży lekarz może nie stwierdzić ciąży ze względu na niewystarczającą ilość gonadotropiny we krwi potrzebnej do otrzymania wyniku pozytywnego. Warto ponownie przeprowadzić test z krwi po upływie tygodnia, by stwierdzić, czy stężenie gonadotropiny we krwi wzrasta, co oznacza zwykle rozwijającą się ciążę, czy opada lub utrzymuje się na tym samym poziomie.
  • Test moczu laboratoryjny - wykonuje się go w gabinecie lekarskim. Pozwala wykryć gonadotropinę w moczu 7-10 dni po zapłodnieniu. Zwykle do badania wymaga się pierwszego porannego moczu, wynik otrzymasz po kilku godzinach. Test ten wykonuje się stosunkowo rzadko, mimo iż jest tańszy niż test krwi.
  • Domowe testy ciążowe - samodzielnie badasz próbkę moczu, sprawdzając, czy obecna jest w nim gonadotropina. Najczęściej testy kupuje się w aptekach, można spotkać je też w drogeriach. Wiarygodność domowych testów ciążowych to około 90%.

Wyróżnia się testy paskowe, strumieniowe i płytkowe. Ich zaletą jest niska cena (kilkanaście złotych) i krótki czas oczekiwania na wynik. Z racji dużej czułości testów ciążowych konieczne jest postępowanie dokładnie według wskazówek producenta, które znajdują się w opakowaniu.

Najlepiej wykonywać test rano z pierwszego moczu, ponieważ wtedy jest on najbardziej skoncentrowany i jeśli znajduje się w nim gonadotropina kosmówkowa, to największe jej stężenie będzie właśnie rano. Mimo to, jeśli chcesz, możesz także zrobić test nawet w nocy. Domowe testy mogą potwierdzić bardzo wczesną ciążę już w dniu spodziewanej miesiączki, czyli 10-14 dni po zapłodnieniu.

Czytaj też: 9 pytań o testy ciążowe

Jak prawidłowo przeprowadzić test ciążowy w domu?

Do każdego testu dołączona jest instrukcja użycia, z którą trzeba się dobrze zapoznać, ponieważ łatwo o pomyłkę. Najlepiej będzie, jeśli tuż po wstaniu z łóżka rano, nie przyjmując żadnych płynów, wykonasz test zgodnie z instrukcją. Techniki wykonywania testów są podobne, różnią się jedynie szczegółami.

W przypadku testu strumieniowego końcówkę absorbującą umieszcza się w strumieniu moczu, aż do całkowitego zamoczenia. Możesz też zebrać próbkę moczu do czystego pojemnika i zanurzyć w nim końcówkę absorbującą na 10 sekund.

Test płytkowy wykonuje się podobnie - do załączonego do opakowania naczynka zbiera się próbkę moczu, którą później wkrapla się do specjalnej płytki testowej.

Paskowy test ciążowy polega na zanurzeniu końcówki testu w moczu zebranym do suchego, czystego pojemnika.

Wynik wszystkich domowych testów można odczytać po upływie od jednej do kilku minut. Pamiętaj, że nawet bardzo jasna druga kreska świadczy o ciąży. Zbyt wczesne wykonanie testu przed spodziewaną miesiączką daje czasem fałszywie negatywny wynik, np. kobieta jest w ciąży, ale wynik jest ujemny, albo wynik jest pozytywny, ale kobieta nie spodziewa się dziecka. Bywa tak, gdy test został zrobiony bezpośrednio po owulacji - wydziela się wtedy hormon podobny do hCG mogący dawać błędny wynik. - Robiłam kiedyś test ciążowy, będąc właściwie pewną, że nie jestem w ciąży. Wynik wyszedł negatywny. Wybrałam się zatem do ginekologa, by wyjaśnić mój niepokój o stan zdrowia i spóźniającą się miesiączką. Jakież było moje zdziwienie, gdy lekarz uśmiechnął się, robiąc USG, i stwierdził: - Jest pani w ciąży. I to podwójnej! - wspomina Ania, mama 3-letnich bliźniaczek Kasi i Poli.

Domowe testy dają poczucie intymności i tajemnicy, możesz wykonać je w zaciszu swego domu, bez pośpiechu i stresu. Minusem jest brak stuprocentowej pewności wyniku, co czasem skutkuje odkładaniem niezbędnej w ciąży wizyty u lekarza ginekologa.

Czytaj też: ABC testów ciążowych

Ważne informacje:

  • zawsze sprawdź termin ważności testu przed jego wykonaniem;
  • raz użyty test nie nadaje się do ponownego stosowania;
  • test może nie być wiarygodny, jeśli stosujesz kurację hormonalną, np. po zabiegu in vitro;
  • może się zdarzyć, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Oznacza to, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy;
  • jeśli wynik testu jest pozytywny, wybierz się do ginekologa - on w 100% potwierdzi lub wykluczy ciążę na podstawie badania ginekologicznego lub ultrasonograficznego. Natomiast jeżeli wynik testu jest negatywny, a miesiączka nadal się spóźnia, idź do lekarza, aby wykryć przyczyny opóźnienia. Opóźnienia miesiączki mogą mieć różne przyczyny, np. zmianę klimatu i trybu życia, intensywny wysiłek fizyczny, silne przeżycia psychiczne i stres. Inne powody to zaburzenia pracy wątroby, anemia, anoreksja. Choroby nerek, leki przeciwdepresyjne, operacyjne usunięcie jajnika mogą z kolei spowodować pozytywny wynik testu przy jednoczesnym braku ciąży.

Czytaj też: Kiedy zajdziesz w ciążę

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Test ciążowy: kiedy zrobić test ciążowy?

 

Kwas foliowy – dlaczego jest niezbędny przed poczęciem?

 

Ciąża po poronieniu – kiedy znów można się starać o dziecko, jakie badania zrobić?

 

Kiedy zajdziesz w ciążę?

 

Piersi w ciąży

 

Dlaczego warto rzucić palenie na długo przed ciążą?

 

2. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Położenie bliźniąt przed porodem