Przegląd testów ciążowych

Ocena: 3.9/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie jesteś pewna, czy zostaniesz mamą? Chcesz dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, ale nie wiesz, który test ciążowy wybrać? Proponujemy krótki przegląd testów dostępnych na polskim rynku.

Przed zrobieniem testu ciążowego dokładnie przeczytaj instrukcję.
Przed zrobieniem testu ciążowego dokładnie przeczytaj instrukcję.

Co to jest?

Testy ciążowe wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej, hormonu świadczącego o obecności ciąży. Gonadotropina, czyli hCG, produkowana jest od 8. dnia po zapłodnieniu, później jej poziom wzrasta aż do 2.-3. miesiąca ciąży, a następnie opada. Jest ona obecna we krwi i wydalana wraz z moczem. Testy ciążowe sprawdzają jej obecność w moczu i krwi i na ich podstawie można wstępnie potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Czytaj też: Ile razy trzeba uprawiać seks zanim kobieta zajdzie w pierwszą ciążę?

Rodzaje testów ciążowych

Znane są trzy rodzaje testów stwierdzających, czy kobieta jest w ciąży:

  • Test krwi laboratoryjny - wykrywa ciążę już tydzień po zapłodnieniu i pozwala stwierdzić jej wiek dzięki dokładnemu pomiarowi zawartości hCG. Dokładność testu wynosi 100%. Pamiętaj jednak, że we wczesnym stadium ciąży lekarz może nie stwierdzić ciąży ze względu na niewystarczającą ilość gonadotropiny we krwi potrzebnej do otrzymania wyniku pozytywnego. Warto ponownie przeprowadzić test z krwi po upływie tygodnia, by stwierdzić, czy stężenie gonadotropiny we krwi wzrasta, co oznacza zwykle rozwijającą się ciążę, czy opada lub utrzymuje się na tym samym poziomie.
  • Test moczu laboratoryjny - wykonuje się go w gabinecie lekarskim. Pozwala wykryć gonadotropinę w moczu 7-10 dni po zapłodnieniu. Zwykle do badania wymaga się pierwszego porannego moczu, wynik otrzymasz po kilku godzinach. Test ten wykonuje się stosunkowo rzadko, mimo iż jest tańszy niż test krwi.
  • Domowe testy ciążowe - samodzielnie badasz próbkę moczu, sprawdzając, czy obecna jest w nim gonadotropina. Najczęściej testy kupuje się w aptekach, można spotkać je też w drogeriach. Wiarygodność domowych testów ciążowych to około 90%.

Wyróżnia się testy paskowe, strumieniowe i płytkowe. Ich zaletą jest niska cena (kilkanaście złotych) i krótki czas oczekiwania na wynik. Z racji dużej czułości testów ciążowych konieczne jest postępowanie dokładnie według wskazówek producenta, które znajdują się w opakowaniu.

Najlepiej wykonywać test rano z pierwszego moczu, ponieważ wtedy jest on najbardziej skoncentrowany i jeśli znajduje się w nim gonadotropina kosmówkowa, to największe jej stężenie będzie właśnie rano. Mimo to, jeśli chcesz, możesz także zrobić test nawet w nocy. Domowe testy mogą potwierdzić bardzo wczesną ciążę już w dniu spodziewanej miesiączki, czyli 10-14 dni po zapłodnieniu.

Czytaj też: 9 pytań o testy ciążowe

 

Jak prawidłowo przeprowadzić test ciążowy w domu?

Do każdego testu dołączona jest instrukcja użycia, z którą trzeba się dobrze zapoznać, ponieważ łatwo o pomyłkę. Najlepiej będzie, jeśli tuż po wstaniu z łóżka rano, nie przyjmując żadnych płynów, wykonasz test zgodnie z instrukcją. Techniki wykonywania testów są podobne, różnią się jedynie szczegółami.

W przypadku testu strumieniowego końcówkę absorbującą umieszcza się w strumieniu moczu, aż do całkowitego zamoczenia. Możesz też zebrać próbkę moczu do czystego pojemnika i zanurzyć w nim końcówkę absorbującą na 10 sekund.

Test płytkowy wykonuje się podobnie - do załączonego do opakowania naczynka zbiera się próbkę moczu, którą później wkrapla się do specjalnej płytki testowej.

Paskowy test ciążowy polega na zanurzeniu końcówki testu w moczu zebranym do suchego, czystego pojemnika.

Wynik wszystkich domowych testów można odczytać po upływie od jednej do kilku minut. Pamiętaj, że nawet bardzo jasna druga kreska świadczy o ciąży. Zbyt wczesne wykonanie testu przed spodziewaną miesiączką daje czasem fałszywie negatywny wynik, np. kobieta jest w ciąży, ale wynik jest ujemny, albo wynik jest pozytywny, ale kobieta nie spodziewa się dziecka. Bywa tak, gdy test został zrobiony bezpośrednio po owulacji - wydziela się wtedy hormon podobny do hCG mogący dawać błędny wynik. - Robiłam kiedyś test ciążowy, będąc właściwie pewną, że nie jestem w ciąży. Wynik wyszedł negatywny. Wybrałam się zatem do ginekologa, by wyjaśnić mój niepokój o stan zdrowia i spóźniającą się miesiączką. Jakież było moje zdziwienie, gdy lekarz uśmiechnął się, robiąc USG, i stwierdził: - Jest pani w ciąży. I to podwójnej! - wspomina Ania, mama 3-letnich bliźniaczek Kasi i Poli.

Domowe testy dają poczucie intymności i tajemnicy, możesz wykonać je w zaciszu swego domu, bez pośpiechu i stresu. Minusem jest brak stuprocentowej pewności wyniku, co czasem skutkuje odkładaniem niezbędnej w ciąży wizyty u lekarza ginekologa.

O tym, kiedy i jak powinnaś zrobić test ciążowy, mówi ginekolog, Agnieszka Antczak-Judycka:

 

Czytaj też: ABC testów ciążowych

Ważne informacje:

  • zawsze sprawdź termin ważności testu przed jego wykonaniem;
  • raz użyty test nie nadaje się do ponownego stosowania;
  • test może nie być wiarygodny, jeśli stosujesz kurację hormonalną, np. po zabiegu in vitro;
  • może się zdarzyć, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Oznacza to, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy;
  • jeśli wynik testu jest pozytywny, wybierz się do ginekologa - on w 100% potwierdzi lub wykluczy ciążę na podstawie badania ginekologicznego lub ultrasonograficznego. Natomiast jeżeli wynik testu jest negatywny, a miesiączka nadal się spóźnia, idź do lekarza, aby wykryć przyczyny opóźnienia. Opóźnienia miesiączki mogą mieć różne przyczyny, np. zmianę klimatu i trybu życia, intensywny wysiłek fizyczny, silne przeżycia psychiczne i stres. Inne powody to zaburzenia pracy wątroby, anemia, anoreksja. Choroby nerek, leki przeciwdepresyjne, operacyjne usunięcie jajnika mogą z kolei spowodować pozytywny wynik testu przy jednoczesnym braku ciąży.

Czytaj też: Kiedy zajdziesz w ciążę

Tematy: test ciążowy, objawy ciąży, domowy test ciążowy, test ciążowy z krwi, beta hCG

Komentarze