Plamienie przed okresem – jakie są przyczyny plamienia owulacyjnego?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Plamienie owulacyjne (krwawienie owulacyjne, plamienie przed miesiączką) nie występuje u każdej kobiety. Plamienie podczas owulacji zaliczane jest do fizjologicznych procesów i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Aby ocenić, czy obserwowane plamienie przed okresem faktycznie jest plamieniem owulacyjnym trzeba dokładnie poznać objawy owulacji (zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy, ból owulacyjny).

Fotolia

Plamienie owulacyjne – czym jest plamienie okołoowulacyjne?

 

Plamienie podczas owulacji (plamienie przed miesiączką) zaliczane jest do fizjologicznych procesów i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. U niektórych kobiet uwolnieniu komórki jajowej nie towarzyszy plamienie (nawet niewielkie), a u innych pojawia się ono okresowo (w wybranych cyklach).

Plamienie okołoowulacyjne trwa krótka, zwykle 1–2 dni, jest zsynchronizowane z owulacją, czyli przypada na środek cyklu menstruacyjnego, nie jest zbyt obfite (zazwyczaj zaobserwować można kilka niewielkich kropelek brązowego śluzu), a rzadko jest to żywo czerwona krew. Charakterystyczna jest brązowa wydzielina z pochwy, którą należy różnicować z upławami.

 

Plamienie podczas owulacji – przyczyny plamienia przed miesiączką

 

Niektórzy uważają, że przyczyną plamienia owulacyjnego jest przedostawanie się śladowej ilości krwi do światła jajowodu, podczas wychwytywania zapłodnionej komórki jajowej przez strzępki jajowodu. Jeżeli krew nie przeniknie do jajowodu, może powodować jej nagromadzenie i niewielki dyskomfort w podbrzuszu.

Do zasadniczych przyczyn plamienia podczas owulacji zalicza się:

  • zmniejszenie stężenia estrogenów przypadające na okres owulacji powoduje tzw. destabilizację błony śluzowej macicy, co przekłada się na złuszczanie komórek, w efekcie czego pojawia się nieznaczne krwawienie;
  • pęknięcie pęcherzyka jajnikowego na powierzchni jajnika to naturalna konsekwencja dojrzewania pęcherzyka jajnikowego, które odbywa się przy udziale hormonów płciowych; jednocześnie rozwija się kilka pęcherzyków, ale w wyniku selekcji tylko jeden z nich podlega ostatecznym przemianom.

Samo pęknięcie pęcherzyka to efekt działania hormonów przysadki, głównie LH (hormonu luteotropowego).

 

Owulacja – objawy – jak rozpoznać jajeczkowanie?

 

Aby ocenić, czy obserwowane plamienie przed okresem faktycznie jest plamieniem owulacyjnym trzeba dokładnie poznać objawy owulacji. Do charakterystycznych objawów świadczących o uwolnieniu komórki jajowej zaliczamy wzrost temperatury ciała o 0,5°C, co jest odzwierciedleniem działania progesteronu, i zmianę wyglądu wydzieliny z pochwy.

Śluz owulacyjny staje się bardziej lejący, produkowany jest w większej ilości, co wiąże się ze wzrastającym stężeniem estrogenów.

Listę objawów świadczących o owulacji zamyka ból owulacyjny, który dotyczy całego podbrzusza, ale może także występować jednostronnie i koncentrować się głównie w obrębie pachwiny. Przyczynę samego bólu owulacyjnego stanowi pęknięcie pęcherzyka jajnikowego na powierzchni jajnika.

 

Krwawienie owulacyjne a krwawienie implantacyjne

 

Przy okazji plamienia owulacyjnego należy wspomnieć o tzw. plamieniu implantacyjnym, której pojawia się w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego, zazwyczaj około 7 dni po owulacji.  

Jest to wyraz zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w obrębie błony śluzowej macicy. Implantacja zapłodnionej komórki jajowej polega na wydzielaniu enzymów trawiennych przez zarodek, które działają niszcząco na komórki położone powierzchownie. Dzięki temu zarodek toruje sobie drogę wniknięcia do warstwy gąbczastej endometrium, która obfituje w elementy odżywcze.

 

Plamienie w środku cyklu – inne przyczyny

 

W przypadku stwierdzenia obecności plamienia z dróg rodnych istotne, aby uważnie obserwować inne symptomy tj. dolegliwości bólowe. Ważna jest nie tylko lokalizacja bólu, ale jego nasilenie, zakres promieniowania czy pozycje, które łagodzą dolegliwości. 

Diagnostyka różnicowa powinna wykluczyć inne możliwe przyczyny krwawienia w połowie cyklu menstruacyjnego tj.:

  • endometriozę – to występowanie fragmentów endometrium poza jamą macicy; podczas cyklu menstruacyjnego również te fragmenty śluzówki macicy podlegają przemianom hormonalnym, a wzrastające stężenie estrogenów powoduje nadmierny rozrost endometrium, czego objawem może być krwawienie;
  • antykoncepcję hormonalną – zwłaszcza na początkowym etapie jej stosowania może powodować niewielkie plamienie, a tym bardziej jeżeli godziny przyjmowania leku nie są ściśle przestrzegane;
  • zmiany w okolicy szyjki macicy – głównie nadżerki, polipy, urazy mechaniczne

Jeżeli poza plamieniem owulacyjnym same miesiączki są bardzo obfite oznacza to najprawdopodobniej obecność jednego lub kilku mięśniaków macicy, co często wymaga wnikliwej obserwacji, a niekiedy leczenia operacyjnego.

Tematy: plamienie przed okresem, plamienie przed miesiączką, krwawienie owulacyjne, plamienie podczas owulacji, objawy owulacji

Komentarze