O czym pamiętać przed ciążą

Ocena: 2.72/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chcesz zostać mamą? Wspaniale! Postaraj się przygotować organizm do tego wielkiego wydarzenia. Dzięki temu malec będzie zdrowo się rozwijał, a ty unikniesz przykrych niespodzianek. Oto plan działania.

Już teraz zwróć uwagę na swoją dietę.
Już teraz zwróć uwagę na swoją dietę.

Trzy miesiące przed godziną zero ...

Zacznij przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4 miligrama dziennie (jedna tabletka). Najlepiej zacząć go stosować kilka miesięcy przed ciążą, ponieważ jest potrzebny szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, gdy kobieta jeszcze nie zawsze wie, że jest w stanie odmiennym. Witamina jest niezbędna do prawidłowego kształtowania układu nerwowego. Zalążek układu nerwowego, z którego rozwinie się później mózg, rdzeń kręgowy i nerwy, przypomina początkowo placek, który zamyka się jak naleśnik, a jego końce odpowiednio się wykształcają, tworząc mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego może ten proces zaburzać, czego skutkiem bywają poważne wady układu nerwowego. Kwas foliowy jest niezbędny także do wytwarzania czerwonych krwinek. Preparat kupisz w aptece bez recepty.

Jeśli nie szczepiłaś się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. W przychodni, po zbadaniu, będziesz mogła się zaszczepić. Już dwie dawki szczepionki przyjęte w odstępie 1 miesiąca chronią przed zakażeniem. To ważne, bo przecież nie masz pewności, że urodzisz naturalnie czy przez cesarskie cięcie. A wszelkie zabiegi niosą ryzyko zakażenia wirusem. Trzecią dawkę powinnaś dostać 5 miesięcy po drugiej. Dlatego najlepiej zacząć cykl szczepień pół roku przed planowana ciążą, a jeśli to niemożliwe, przyjąć przynajmniej dwie. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko wirusowi typu B, ale lepiej wykonać je przed poczęciem dziecka.

Zgłoś się na wizytę kontrolną do ginekologa i na badanie cytologiczne. Gdyby okazało się, że masz stan zapalny pochwy, zdążysz jeszcze przyjąć odpowiednie leki. W razie potrzeby lekarz skieruje cię na inne badania, np. stężenia przeciwciał.

Jeśli chorowałaś na różyczkę lub dostałaś szczepionkę przeciwko tej chorobie, w twojej krwi wciąż powinny być ochronne przeciwciała w klasie IgG. Są tarczą obronną dla nienarodzonego maluszka, bo dzięki nim nie zachorujesz ponownie i nie dojdzie do powikłań. Taka infekcja w czasie ciąży może być groźna dla nienarodzonego dziecka. Jeśli jednak nie masz ochronnych przeciwciał, możesz się jeszcze zaszczepić przeciwko różyczce. Wystarczy jedna dawka. Po szczepieniu powinnaś odczekać z zajściem w ciążę przynajmniej miesiąc, a najlepiej 3 miesiące.

Zbadaj także stężenie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Jeśli są dodatnie w klasie IgG, masz chorobę za sobą, a przeciwciała chronią dziecko przed konsekwencjami ewentualnego zakażenia podczas ciąży. Natomiast ujemny wynik przeciwciał w tej klasie oznacza, że powinnaś unikać w ciąży surowego mięsa, mleka prosto od krowy, a po zabawie z kotem od razu myć ręce.

Jak zacząć przygotowania do ciąży? Doradza ginekolog:

 

Miesiąc przed godziną zero...

Wybierz się do stomatologa na przegląd zębów. To dobry czas na leczenie, pod warunkiem, że nie masz dużych ubytków lub nie czeka cię kanałowe leczenie. Jeśli stan twoich zębów pozostawia wiele do życzenia, zasięgnij porady dentysty kilka miesięcy wcześniej. To ważne, bo choć w ciąży można je leczyć, a nawet stosować znieczulenie miejscowe (adrenalina jest zakazana!), lepiej unikać stresu towarzyszącemu zazwyczaj takim zabiegom. Poza tym próchnicze zęby mogą stać się punktem wyjścia dla ogólnoustrojowego zakażenia.

Czas na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Powiedz, że planujesz zajście w ciążę. Lekarz cię zbada, zmierzy ciśnienie tętnicze krwi, zleci badania z krwi, grupę krwi (także czynnik Rh), moczu, a być może także EKG. Udzieli wskazówek, jak zdrowo się odżywiać i ogólnie troszczyć o zdrowie.

Przeczytaj, jak sprawdzić, czy już jesteś w ciąży

Tematy: starania o dziecko, ginekolog, cytologia, kwas foliowy

Komentarze