Kiedy zajdziesz w ciążę?

Marzysz o tym, by jak najszybciej zajść w ciążę? Rozpoczęłaś przygotowania, dbasz o zdrowie, liczysz dni płodne i… czekasz na efekty? Podpowiadamy, ile czasu może minąć, zanim dojdzie do zapłodnienia i co zrobić, aby wspomóc naturę i zwiększyć swoje szanse na dziecko!

Chciałabyś wiedzieć dokładnie, kiedy wreszcie zajdziesz w ciążę? Czy uda się za pierwszym razem, czy może dopiero po kilku miesiącach starań? Niestety, nie da się tego przewidzieć. Na płodność pary składa się wiele różnych czynników, trochę zależy też od… szczęścia.

Jak długo trzeba czekać, żeby zajść w ciążę?

Specjaliści twierdzą, że każdego miesiąca istnieje około 25-30% szans na poczęcie - uda się jednej parze na cztery. Jeszcze więcej par - około 60% - doczeka się ciąży po trzech miesiącach współżycia bez zabezpieczenia, a w ciągu roku do zapłodnienia dojdzie w przypadku aż 85% starających się. To oczywiście wartości przybliżone, na czas, jaki będziecie musieli starać się o dziecko, wpływa wiele czynników i indywidualnych uwarunkowań, takich jak wiek i stan zdrowia obojga partnerów, styl życia oraz przebyte choroby. Płodność, zarówno kobiety, jak i mężczyzny, może obniżyć np. palenie papierosów czy zaburzenia hormonalne. Co jeszcze może zagrozić twojej płodności? Sprawdź!

Warto pamiętać, że kilka miesięcy bezowocnych starań o dziecko to jeszcze nie powód do niepokoju, jednak gdy minie rok, a na teście wciąż będziesz widzieć tylko jedną kreskę, udaj się do specjalisty. Być może to jedynie kwestia czasu i w ciążę zajdziesz już niedługo bez pomocy lekarza, ale możliwe też, że przyczyną niepowodzeń jest schorzenie, które łatwo wyleczyć - zaoszczędzicie czas i nerwy.

Jeśli masz więcej niż 35 lat, poradź się lekarza wcześniej - już po sześciu miesiącach prób. Przeczytaj więcej o ciąży po 30. roku życia!

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Jak wiek wpływa na szanse na zapłodnienie?

Niestety, im jesteś starsza, tym dłużej mogą potrwać twoje starania o dziecko. Szczyt płodności kobieta osiąga około 24.-25. roku życia, a szanse na poczęcie maleją, gdy skończy ona 35 lat. Nie znaczy to jednak wcale, że 30-40-latki nie zostają mami, wręcz przeciwnie - coraz więcej kobiet w tym wieku rodzi zdrowe dzieci. Sprawdź, jak się zmienia płodność kobiety wraz z wiekiem!

Co ważne, wiek twojego partnera - przyszłego ojca - również nie pozostaje bez znaczenia. To mit, że mężczyzna posiada takie same zdolności reprodukcyjne przez całe życie. Amerykańscy naukowcy sprawdzili, jak szybko zachodzą w ciążę kobiety (zarówno 35-latki, jak i 25-latki) z partnerami młodszymi i starszymi. Okazało się, że niezależenie od wieku kobiet mężczyźni starsi zostawali ojcami do kilku razy później niż młodsi. Dlaczego? To wina spadku poziomu testosteronu, a tym samym obniżonej jakości nasienia, która może być przyczyną nie tylko niepłodności, ale także wystąpienia wad genetycznych u dziecka.

Co mogę zrobić, by skrócić czas oczekiwania na ciążę?

Owulacja. Przede wszystkim powinnaś lepiej poznać swoje ciało, dowiedzieć się więcej o tym, jak funkcjonuje i nauczyć się określać dni płodne - zapłodnienie możliwe jest zaledwie przez kilka dni w miesiącu, warto wiedzieć, jak je rozpoznać, by nie przeoczyć szansy. Jest wiele metod, na podstawie których możesz kontrolować swoją płodność: pomiar temperatury ciała, obserwacja śluzu szyjkowego, badanie szyjki macicy, testy owulacyjne - wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada.

Współżycie. Niektórzy lekarze radzą, by starając się o dziecko, współżyć co drugi dzień - wówczas jest małe prawdopodobieństwo, że przeoczycie moment owulacji. Jednak seks uprawiany na 1-2 dni przed owulacją oraz dokładnie w dniu jajeczkowania jeszcze bardziej zwiększy szanse na poczęcie - postarajcie się zgrać te dwa wydarzenia. Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Przeczytaj!

Zdrowie. Przygotowując się do ciąży, powinnaś zadbać o swoje zdrowie: umówić się na wizytę do ginekologa, zrobić podstawowe badania , przemyśleć dietę, kontrolować wagę i pozbyć się niezdrowych nawyków, jak chociażby palenie papierosów. W ten sposób nie tylko przyspieszysz moment poczęcia, ale także zwiększysz swoje szanse na utrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ciąża 20-latki

 

Przedwczesna menopauza - objawy, przyczyny i leczenie

 

Nie mogę zajść w ciążę – co robić? Leczenie niepłodności

 

Ciąża po 30-tce – jakie ryzyko w ciąży po 30.?

 

Test ciążowy: kiedy zrobić test ciążowy?

 

Płodne dni: jak rozpoznać dni płodne? Objawy płodności

 

Farmakologiczne wspomaganie płodności. Jakie leki wspomagają płodność?

 

Niepłodność u mężczyzn - wywiad