Dieta na płodność mężczyzny

Ocena: 4.1/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie tylko ty powinnaś być przygotowana do ciąży. Warto także zadbać o przyszłego tatę! Jak udoskonalić jego dietę, by zwiększyć męską płodność?

Niektóre badania potwierdzają związek otyłości z mniejszą liczbą plemników.
Niektóre badania potwierdzają związek otyłości z mniejszą liczbą plemników.

Nie musisz podawać swojemu mężczyźnie czarodziejskich mikstur, by podnieść jego płodność. Wystarczy wzbogacić jego jadłospis w kilka produktów.

Cynk

Zadbaj, by twój mężczyzna miał go pod dostatkiem. Cynk nie dość, że jest jednym z ważniejszych pierwiastków, które biorą udział we wzmocnieniu odporności, to także znacząco wpływa na płodność mężczyzny: pełni ważną rolę w tworzeniu spermy i przedłużaniu żywotności plemników. Jego najbogatszym źródłem są ostrygi. Nie jest to oczywiście danie, po które sięgamy codziennie. Jeśli jednak mamy okazję ich skosztować, nie odmawiajmy sobie tego. Jeśli chcesz, by twój partner miał cynku pod dostatkiem, wzbogać jego dietę w pestki dyni, czerwone mięso, ryby, rośliny strączkowe. Staraj się jednak nie łączyć ich z produktami bogatymi w błonnik i wapń (np. z nabiałem, surowymi warzywami).

Czytaj też: Dieta na męską płodność

Witamina E

Niedobory tej witaminy mogą spowodować problemy z plemnikami. Zawierają ją oleje roślinne, margaryny, jaja, zarodki pszenicy, orzechy laskowe. Dopilnuj, by codziennie gościły one na stole twojego mężczyzny.

Czytaj też: Naturalne wspomaganie płodności

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Wpływają na regulację ciśnienia oraz pracę narządów rozrodczych zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych są: awokado, oleje roślinne, ryby morskie, orzechy i pestki.

Czytaj też: Duży brzuch płodności szkodzi

Kwas foliowy

O jego odpowiedni poziom powinien zadbać i przyszły tata, i mama. Kwas foliowy zapobiega powstaniu wad układu nerwowego u dziecka, dlatego jeszcze przed poczęciem przyszła mama powinna postarać się, by mieć go pod dostatkiem. Badania potwierdzają jednak, że kwas foliowy wpływa także na jakość spermy u mężczyzn - niedobór może obniżyć objętość nasienia i ruchliwość plemników. Najcenniejszymi źródłami kwasy foliowego są: warzywa liściaste, brokuły, sok pomarańczowy, pełnoziarniste produkty. Warto także rozważyć przyjmowanie suplementu diety zawierającego ten składnik (najlepiej na 3 miesiące przed próbą poczęcia).

Czytaj też: Chcę być tatą - wywiad

Witamina C

To doskonały przeciwutleniacz, który m.in. chroni DNA plemników przed uszkodzeniem. Najwięcej witaminy C jest cytrusach, cebuli, truskawkach, papryce, kiszonkach.

Czytaj też: Jazda na rowerze szkodzi męskiej płodności?

Selen

To także ważny przeciwutleniacz, którego zapasy gromadzą się głównie w jądrach i nasieniu. Selen jest też potrzebny do produkcji plemników. Doskonałym źródłem selenu są: pszenica, brązowy ryż, owies, pestki dyni, a także drób, półtłuste mleko, chude mięso i ryby.

Czytaj też: Telefon wyniszcza plemniki

Tego lepiej unikać!

  • Alkohol - badania potwierdzają, że może on obniżyć poziom testosteronu i ruchliwość plemników. Dlatego lepiej ograniczyć jego ilość.
  • Ostrożnie z kawą i innymi napojami zawierającymi kofeinę. Dwie filiżanki kawy dziennie zupełnie wystarczą (na pewno nie wpłyną na obniżenie jakości nasienia).
  • Warto także pomyśleć o zrzuceniu kilku kilogramów. Niektóre badania potwierdzają związek otyłości z mniejszą liczbą plemników.

Czytaj też: Niepłodność mężczyzny


Co powinien jeść mężczyzna, który chce zostać ojcem? Radzi dietetyk:

 

Czytaj też: Dieta płodności sprzyja

Tematy: dieta, płodność, niepłodność, męska płodność, dieta przed poczęciem

Komentarze