Do bycia mamą można się przygotować - poświęć trochę czasu na przeanalizowanie i udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania i zagadnienia. Odpowiadaj szczerze, przemyśl dobrze swoje reakcje, emocje i doświadczenia. Taki krótki seans pomoże ci nie tylko zrozumieć, w jakim momencie życia aktualnie się znajdujesz i czy jesteś już gotowa na dziecko, ale także pozwoli lepiej przygotować się do nowej roli mamy.
Jak jesteś przygotowana do macierzyństwa?
Zastanów się, jak radzisz sobie ze stresem: czy potrafisz z nim walczyć, znasz odpowiednie techniki ułatwiające wyciszenie się i zachowywanie spokoju nawet w kryzysowych sytuacjach? Pamiętaj, że dziecko będzie świadkiem twoich zachowań, twoje emocje będą miały na niego niebagatelny wpływ. Jeśli masz z tym problem i łatwo ulegasz negatywnym emocjom, już teraz pomyśl, jak mogłabyś nauczyć się panowania nad stresem.
Jakie nadzieje wiążesz z posiadaniem dziecka? Czy jesteś gotowa na to, że one się nie spełnią, że twoje dziecko może być zupełnie inne, niż sobie wyobrażasz, i że czekają cię nie tylko chwile radości i dumy, ale również momenty ciężkie, trudne i wyczerpujące? Co się stanie, jeśli tych drugich będzie więcej?
Czego się boisz, kiedy myślisz o posiadaniu i wychowywaniu dziecka? Nazwij swoje lęki, przemyśl dokładnie, co wzbudza twoje największe obawy i zastanów się, co zrobisz, jeżeli one okażą się rzeczywistością.
Co oznacza dla ciebie pojęcie "dobry rodzic"? Wyodrębnij kilka najważniejszych cech, które według ciebie powinien posiadać.
Jakie zobowiązania kojarzą ci się z byciem rodzicem? Jak się czujesz, kiedy o nich myślisz? Jakie masz wobec siebie - jako przyszłej mamy - wymagania?
Co robisz w wolnym czasie? Czy potrafisz wyobrazić sobie, że tego czasu będziesz mieć niewiele bądź wcale? Pamiętaj, że kiedy już zostaniesz mamą, każdy krok i każdą swoją decyzję będziesz podejmować z myślą o wpływie, jaki wywrze ona na twoje dziecko.
Czy spędzasz czas z dziećmi? Czy lubisz z nimi przebywać? Z dziećmi w jakim wieku najlepiej się czujesz? Oczywiście, twój stosunek do innych dzieci nie odzwierciedla uczuć, jakimi będziesz darzyć własne, może ci jednak pomóc lepiej wyobrazić sobie zmiany, jakie zajdą w twoim życiu po pojawieniu się w nim malucha. Jeśli zauważasz, że dzieci w określonym wieku wzbudzają w tobie negatywne odczucia, zastanów się, dlaczego tak się dzieje, może nie do końca uporałaś się z własnymi doświadczeniami z tego okresu w życiu?
Czytaj też: Staramy się o dziecko - problemy w związku
Jaki wpływ mają na ciebie doświadczenia z własnego dzieciństwa?
Pomyśl o swoich rodzicach - to oni są dla ciebie wzorem rodzicielstwa, z którego będziesz chciała korzystać albo - wręcz przeciwnie - od którego będziesz starała się odciąć. Czego nauczyli cię o byciu rodzicem? Jakie ich cechy chciałbyś posiadać jako mama, a które zachowania całkowicie chcesz wyeliminować? Uporządkuj sobie tę ważną wiedzę.
Co dobrze, a co źle wspominasz ze swojego dzieciństwa? Może być tak, że to właśnie przykre wspomnienia, żal do rodziców albo po prostu nierozwiązane sprawy z dawnych lat powodują obawy i utrudniają ci teraz podjęcie decyzji o zajściu w ciążę.
Czytaj też: Jak przygotować się do ciąży
Jakie wartości przekażesz dziecku?
Które z zasad, jakie wyniosłaś z domu, chciałabyś również wpoić swoim dzieciom? Nazwij je i opowiedz o nich. Sprawdźcie, czy zarówno dla ciebie, jak i dla twojego partnera te same wartości są najważniejsze.
Omówcie z partnerem te zagadnienia dotyczące życia razem z dzieckiem, w których rodzice często mają odmienne zdania, np. sposoby karania dziecka, jego edukacja, metody wychowawcze, religia.
Psychotest: Czy jesteś gotowa na dziecko?
Komentarze