Czy jestem gotowa na dziecko

Ocena: 4.2/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dobrze wiesz, z czym się wiąże macierzyństwo, czy jeszcze nie do końca zdajesz sobie sprawę z obowiązków i trudów z nim związanych? Jesteś pewna, że teraz jest odpowiedni moment na dziecko, czy wciąż się wahasz? Nasze pytania i wskazówki pomogą ci w podjęciu właściwej decyzji!

Zastanów się, czy jesteś gotowa na zmiany, jakie czekają cię po narodzinach dziecka.
Zastanów się, czy jesteś gotowa na zmiany, jakie czekają cię po narodzinach dziecka.

Do bycia mamą można się przygotować - poświęć trochę czasu na przeanalizowanie i udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania i zagadnienia. Odpowiadaj szczerze, przemyśl dobrze swoje reakcje, emocje i doświadczenia. Taki krótki seans pomoże ci nie tylko zrozumieć, w jakim momencie życia aktualnie się znajdujesz i czy jesteś już gotowa na dziecko, ale także pozwoli lepiej przygotować się do nowej roli mamy.

Jak jesteś przygotowana do macierzyństwa?

Zastanów się, jak radzisz sobie ze stresem: czy potrafisz z nim walczyć, znasz odpowiednie techniki ułatwiające wyciszenie się i zachowywanie spokoju nawet w kryzysowych sytuacjach? Pamiętaj, że dziecko będzie świadkiem twoich zachowań, twoje emocje będą miały na niego niebagatelny wpływ. Jeśli masz z tym problem i łatwo ulegasz negatywnym emocjom, już teraz pomyśl, jak mogłabyś nauczyć się panowania nad stresem.

Jakie nadzieje wiążesz z posiadaniem dziecka? Czy jesteś gotowa na to, że one się nie spełnią, że twoje dziecko może być zupełnie inne, niż sobie wyobrażasz, i że czekają cię nie tylko chwile radości i dumy, ale również momenty ciężkie, trudne i wyczerpujące? Co się stanie, jeśli tych drugich będzie więcej?

Czego się boisz, kiedy myślisz o posiadaniu i wychowywaniu dziecka? Nazwij swoje lęki, przemyśl dokładnie, co wzbudza twoje największe obawy i zastanów się, co zrobisz, jeżeli one okażą się rzeczywistością.

Co oznacza dla ciebie pojęcie "dobry rodzic"? Wyodrębnij kilka najważniejszych cech, które według ciebie powinien posiadać.

Jakie zobowiązania kojarzą ci się z byciem rodzicem? Jak się czujesz, kiedy o nich myślisz? Jakie masz wobec siebie - jako przyszłej mamy - wymagania?

Co robisz w wolnym czasie? Czy potrafisz wyobrazić sobie, że tego czasu będziesz mieć niewiele bądź wcale? Pamiętaj, że kiedy już zostaniesz mamą, każdy krok i każdą swoją decyzję będziesz podejmować z myślą o wpływie, jaki wywrze ona na twoje dziecko.

Czy spędzasz czas z dziećmi? Czy lubisz z nimi przebywać? Z dziećmi w jakim wieku najlepiej się czujesz? Oczywiście, twój stosunek do innych dzieci nie odzwierciedla uczuć, jakimi będziesz darzyć własne, może ci jednak pomóc lepiej wyobrazić sobie zmiany, jakie zajdą w twoim życiu po pojawieniu się w nim malucha. Jeśli zauważasz, że dzieci w określonym wieku wzbudzają w tobie negatywne odczucia, zastanów się, dlaczego tak się dzieje, może nie do końca uporałaś się z własnymi doświadczeniami z tego okresu w życiu?

Czytaj też: Staramy się o dziecko - problemy w związku


Jaki wpływ mają na ciebie doświadczenia z własnego dzieciństwa?

Pomyśl o swoich rodzicach - to oni są dla ciebie wzorem rodzicielstwa, z którego będziesz chciała korzystać albo - wręcz przeciwnie - od którego będziesz starała się odciąć. Czego nauczyli cię o byciu rodzicem? Jakie ich cechy chciałbyś posiadać jako mama, a które zachowania całkowicie chcesz wyeliminować? Uporządkuj sobie tę ważną wiedzę.

Co dobrze, a co źle wspominasz ze swojego dzieciństwa? Może być tak, że to właśnie przykre wspomnienia, żal do rodziców albo po prostu nierozwiązane sprawy z dawnych lat powodują obawy i utrudniają ci teraz podjęcie decyzji o zajściu w ciążę.

Czytaj też: Jak przygotować się do ciąży 


Jakie wartości przekażesz dziecku?

Które z zasad, jakie wyniosłaś z domu, chciałabyś również wpoić swoim dzieciom? Nazwij je i opowiedz o nich. Sprawdźcie, czy zarówno dla ciebie, jak i dla twojego partnera te same wartości są najważniejsze.

Omówcie z partnerem te zagadnienia dotyczące życia razem z dzieckiem, w których rodzice często mają odmienne zdania, np. sposoby karania dziecka, jego edukacja, metody wychowawcze, religia.

Psychotest: Czy jesteś gotowa na dziecko?

 

Tematy: starania o dziecko, stres w ciąży

Komentarze