Co wpływa na męską płodność

Ocena: 2.79/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy para zaczyna starać się o dziecko, cała uwaga skupia się zwykle na zdrowiu kobiety. Z jednej strony, słusznie – to ona poniesie największy trud związany z ciążą, z drugiej zaś płodność mężczyzny ma także ogromny wpływ na poczęcie i rozwój dziecka.

Przygotowania do poczęcia rozpocznij już 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.
Przygotowania do poczęcia rozpocznij już 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Przygotowania warto rozpocząć już na 3-4 miesiące przed poczęciem dziecka. Ten kilkumiesięczny okres szczególnej troski wiąże się z czasem dojrzewania plemników. Proces ich produkcji w jądrach trwa około półtora miesiąca, następnie przez pewien czas dojrzewają one w najądrzach i w tym okresie wszelkie czynniki niekorzystnie wpływające na zdrowie przyszłego ojca mogą również negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka.

O tym, co szkodzi

Sprawdź swój stan zdrowia. Jeśli zachodzi konieczność przeprowadzenia kuracji lub zabiegów, najlepiej zrób to, zanim zaczniecie starać się o dziecko. Wiele silnych leków oraz antybiotyków może stanowić zagrożenie dla twojej płodności. Niebezpieczne mogą się również okazać preparaty ziołowe, dlatego uważnie czytaj ulotki załączane do leków lub skonsultuj z lekarzem ich wpływ na płodność. Z tych samych powodów powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby unikać ryzyka zachorowania czy zakażeń. Jeśli w twojej rodzinie występowały choroby genetyczne (do czwartego pokolenia wstecz), wykonaj także właściwe badania, które pomogą określić ryzyko wystąpienia pewnych wad u dziecka.

Unikaj promieniowania elektromagnetycznego i rentgenowskiego oraz ekspozycji na wszelkiego typu promieniowanie. W miarę możliwości ogranicz kontakt ze środkami chemicznymi, bardzo szkodliwe są opary farb, klejów, lakierów czy pestycydów.

Zdecydowanie zrezygnuj z używek. Alkohol i nikotyna mają bardzo zły wpływ na jakość nasienia, natomiast narkotyki mogą być przyczyną niepłodności oraz wad i deformacji u dziecka. Warto również ograniczyć spożycie kofeiny (pamiętaj, że jest ona obecna nie tylko w kawie, ale także coli oraz mocnej herbacie).

Plemniki nie lubią wysokiej temperatury, dlatego warto wystrzegać się gorących kąpieli, sauny i jaccuzi. Unikaj obcisłej bielizny oraz takiej nieprzepuszczającej powietrza. Dla mężczyzn starających się o potomka nie wskazana jest także praca siedząca, a nawet trzymanie laptopa na kolanach.

Twoi sprzymierzeńcy

Zadbaj o swoją dietę. Nie tylko poprawisz zdrowie i sylwetkę, ale także w znaczący sposób wpłyniesz na kondycję i rozwój swego dziecka.

Witamina C. Poprawia stan i ruchliwość plemników, dlatego zastąp jedną szklankę herbaty dziennie kubkiem soku pomarańczowego. Jeśli palisz papierosy, ilość tej witaminy musisz znacznie zwiększyć.

Witamina E. Zapobiega utlenianiu hormonów płciowych, poprawia aktywność i długość życia plemników. Znajdziesz ją w jajkach, margarynie, olejach roślinnych, produktach pełnoziarnistych oraz brokułach.

Cynk. Wzbogacenie diety w ten pierwiastek może zwiększyć ilość oraz jakość nasienia. Zadbaj, aby w twoim codziennym menu nie zabrakło czerwonego mięsa (zwłaszcza wołowiny), ryb oraz owoców morza, roślin strączkowych oraz pełnoziarnistego pieczywa pszennego. Pamiętaj, że na przyswajalność cynku negatywnie wpływa alkohol, kawa oraz palenie tytoniu, natomiast jego przyswajalność zwiększają: witamina A, witamina D oraz owoce cytrusowe.

Mamy także dobrą wiadomość dla nieco starszych przyszłych ojców. Otóż badanie przedstawione na 19. Zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przez lekarzy z Kliniki Endokrynologii i Leczenia Niepłodności z University of Southern California wykazało, że chociaż liczba plemników w badanej ilości nasienia znacznie zmniejsza się z wiekiem, to ich zdolność do zapłodnienia pozostaje niezmieniona.

Tematy: dieta, alkohol, starania o dziecko, płodność

Komentarze