Ciąża po pigułkach antykoncepcyjnych
Magdalena DrabStosowałaś antykoncepcję hormonalną, a teraz martwisz się, że będziesz mieć trudności z zajściem w ciążę? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Stosowałaś antykoncepcję hormonalną, a teraz martwisz się, że będziesz mieć trudności z zajściem w ciążę? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Możesz odstawić pigułki antykoncepcyjne w dowolnym dniu cyklu.
Nie, przyjmowanie hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych nie ma wpływu na płodność kobiety. Jeśli przed rozpoczęciem stosowania tego typu antykoncepcji miałaś regularne cykle, w ciągu najwyżej kilku miesięcy po odstawieniu pigułek spodziewaj się ich ponownego unormowania. Płodność powróci, kiedy będziesz mieć regularne miesiączki, w przypadku niektórych kobiet dzieje się tak już nawet w pierwszym cyklu po odstawieniu hormonów.
Niektórzy lekarze zalecają, by wstrzymać się ze staraniami o ciążę co najmniej 3 miesiące po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. W tym czasie powinnaś zacząć przyjmować kwas foliowy, witaminy i zrobić podstawowe badania. Nie ma jednak podstaw do obaw, że wcześniejsze zapłodnienie, nawet w pierwszym cyklu po zaprzestaniu przyjmowania pigułek, wpłynie negatywnie na zdrowie dziecka albo twoje.
Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że kobieta, która zajdzie w ciążę w krótkim czasie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, urodzi bliźnięta. Ciąża mnoga jest wynikiem uwalniania więcej niż jednej komórki jajowej podczas owulacji, co jest możliwe po okresie przyjmowania hormonów.
Nie ma powodów, by obawiać się o zdrowie dziecka poczętego po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Nie stwierdzono żadnego szkodliwego oddziaływania pigułek hormonalnych zarówno na przebieg ciąży, jak i na zdrowie płodu, noworodka oraz matki.
Reakcja na odstawienie antykoncepcji hormonalnej jest bardzo indywidualna, każda kobieta może inaczej odczuwać jego skutki. Jeśli przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów cierpiałaś na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), albo dokuczały ci bolesne miesiączki, teraz możesz spodziewać się nasilenia tych dolegliwości. Wiele kobiet jednak cieszy się dobrym samopoczuciem, a nawet zauważa jego poprawę i ustąpienie niektórych uciążliwych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem pigułek, jak bóle głowy czy spadek libido.
Jak zaburzenia hormonalne wpływają na kobiecą płodność? Tłumaczy ginekolog endokrynolog:
Komentarze