Ciąża po 30-tce – jakie ryzyko w ciąży po 30.?

Coraz więcej kobiet decyduje się na urodzenie pierwszego dziecka dopiero po 30. roku życia. Stabilizacja finansowa, ułożone życie osobiste – to zalety takiego rozwiązania. Są jednak także złe strony. Sprawdź, jakich problemów możesz się spodziewać, planując ciążę po 30-tce.

Wiele kobiet chwali sobie dojrzałe, świadome macierzyństwo po 30. roku życia. W tym wieku zdążyłaś już zapewne na tyle rozwinąć swoją karierę zawodową, że czujesz się finansowo zabezpieczona, zbudowałaś stabilny związek, masz za sobą masę doświadczeń i wciąż mnóstwo energii, dobrze znasz samą siebie i jesteś gotowa na stworzenie szczęśliwej rodziny. Gorsza wiadomość jest taka, że właśnie teraz twoja zdolność do zajścia w ciążę zaczyna gwałtownie spadać - po 35. roku życia twoja płodność będzie już znacznie niższa niż u kobiet 30-letnich.

Przeczytaj też: Alkohol w ciąży

Trzydziestka z komplikacjami

Lekarze przyjmują, że wiek 35 lat jest granicą, po przekroczeniu której zdolność kobiety do zajścia i donoszenia ciąży ulega nagłej zmianie - mając 30 lub 30 kilka lat jesteś jeszcze niemal tak samo płodna jak kobiety zbliżające się dopiero do 30-tki, co miesiąc masz około 15% szans na sukces i aż 75% szans w ciągu roku starań. Z kolei po ukończeniu 35. roku życia prawdopodobieństwo zapłodnienia zmniejsza się o co najmniej kilkanaście procent - po roku starań o dziecko tylko około 60% kobiet zajdzie w ciążę. Przyczyną tak znacznego obniżenia płodności są zwykle zaburzenia miesiączkowania i coraz większa liczba cykli bezowulacyjnych. Nie bez znaczenie jest też pogorszenie jakości komórek jajowych, które - zapłodnione - z większą trudnością zagnieżdżają się w macicy.

Przeczytaj też: Kwas foliowy przed poczęciem i w ciąży

Z wiekiem wzrasta także ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa - z 1:759 dla mam 30-letnich do aż 1:350 dla kobiet, które przekroczyły granicę 35 lat. To dlatego starszym ciężarnych zaleca się przeprowadzanie specjalistycznych testów i badań prenatalnych mających wykluczyć albo potwierdzić ryzyko wystąpienia zespołu Downa lub innych powikłań genetycznych u dziecka. Wiedza o chorobie pozwala leczyć dziecko już w łonie matki, lepiej przygotować się do porodu i późniejszej opieki.

Niestety, wśród mam po 30-tce notuje się także więcej przypadków ciąż pozamacicznych i poronień - prawdopodobieństwo, że nie donosisz ciąży, mając ponad 35 lat, wynosi aż 18%, podczas gdy ryzyko utraty ciąży przez 30-latkę waha się od 10 do 12%.

Jeśli zdecydujesz się rodzić pierwsze dziecko po 30-tce, spodziewaj się również, że na świat przyjdzie ono poprzez cesarskie cięcie . Poród naturalny w przypadku starszych kobiet bywa utrudniony z powodu częstszych powikłań ciążowych, takich jak przedwczesne odklejenie łożyska , cukrzyca ciążowa , i przedłużającej się drugiej fazy porodu.

To też może Cię zainteresować: Cukrzyca ciążowa – przyczyny, objawy i leczenie

A może dwoje naraz?

Natura przygotowała jednak dla starszych mam mały prezent: kobiety między 35. a 40. rokiem życia częściej rodzą… bliźniaki. Dzieje się tak za sprawą hormonu FSH, który pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i który wraz z wiekiem jest wydzielany w coraz większych ilościach. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że podczas jednego cyklu zamiast jednej komórki jajowej zostaną uwolnione dwie, co da początek życiu dwojga twoich dzieci.

Przeczytaj również: Fazy porodu – co się podczas nich dzieje?

Chcę mieć dziecko

Zdecydowałaś się na ciążę po 30-tce? Powinnaś zatem przygotować się do niej tak samo jak młodsze od ciebie kobiety - pamiętaj o wykonaniu niezbędnych badań , zmodyfikowaniu diety i przyjmowaniu kwasu foliowego już na 3 miesiące przed poczęciem, odstawieniu używek i kontrolowaniu swojej wagi.

Aby zwiększyć swoje szanse na bezpieczną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka:

  • zadbaj o siebie, zwróć uwagę na swoją dietę, wysypiaj się, uprawiaj sport
  • całkowicie zrezygnuj z używek (papierosy, alkohol, narkotyki)
  • bądź pod stałą opieką lekarza, regularnie odwiedzaj ginekologa
  • zacznij przyjmować kwas foliowy 3 miesiące przed rozpoczęciem starań
  • przyjmowanie jakichkolwiek leków zawsze skonsultuj z lekarzem
  • unikaj stresu.

Przeczytaj również: Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie?

Pamiętaj, by do specjalisty od niepłodności udać się dopiero po roku bezskutecznych starań o dziecko - powinnaś współżyć z partnerem co najmniej 3-4 razy w tygodniu bez żadnego zabezpieczenia. Jeśli masz 35 lat lub więcej, do lekarza zgłoście się już po upływie 3-6 miesięcy; wcześniejsza wizyta będzie wskazana w przypadku, kiedy masz podstawy, by podejrzewać niepłodność u siebie lub partnera - jedno z was cierpiało na choroby weneryczne, masz nieregularne miesiączki albo zauważyłaś u partnera problemy z produkcją spermy.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Badania prenatalne w ciąży – co musisz wiedzieć?

 

Płodne dni: jak rozpoznać dni płodne? Objawy płodności

 

Późne macierzyństwo

 

Nie mogę zajść w ciążę – co robić? Leczenie niepłodności

 

Ciąża 20-latki

 

Kiedy zajdziesz w ciążę?

 

5 przyczyn krwawień w ciąży

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie