Ciąża po 30-tce

Ocena: 2.58/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Coraz więcej kobiet decyduje się na urodzenie pierwszego dziecka dopiero po 30. roku życia. Stabilizacja finansowa, ułożone życie osobiste – to zalety takiego rozwiązania. Są jednak także złe strony. Sprawdź, jakich problemów możesz się spodziewać, planując ciążę po 30-tce.

Decydując się na ciążę po 30-tce, zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie.
Decydując się na ciążę po 30-tce, zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie.

Wiele kobiet chwali sobie dojrzałe, świadome macierzyństwo po 30. roku życia. W tym wieku zdążyłaś już zapewne na tyle rozwinąć swoją karierę zawodową, że czujesz się finansowo zabezpieczona, zbudowałaś stabilny związek, masz za sobą masę doświadczeń i wciąż mnóstwo energii, dobrze znasz samą siebie i jesteś gotowa na stworzenie szczęśliwej rodziny. Gorsza wiadomość jest taka, że właśnie teraz twoja zdolność do zajścia w ciążę zaczyna gwałtownie spadać - po 35. roku życia twoja płodność będzie już znacznie niższa niż u kobiet 30-letnich.

Trzydziestka z komplikacjami

Lekarze przyjmują, że wiek 35 lat jest granicą, po przekroczeniu której zdolność kobiety do zajścia i donoszenia ciąży ulega nagłej zmianie - mając 30 lub 30 kilka lat jesteś jeszcze niemal tak samo płodna jak kobiety zbliżające się dopiero do 30-tki, co miesiąc masz około 15% szans na sukces i aż 75% szans w ciągu roku starań. Z kolei po ukończeniu 35. roku życia prawdopodobieństwo zapłodnienia zmniejsza się o co najmniej kilkanaście procent - po roku starań o dziecko tylko około 60% kobiet zajdzie w ciążę. Przyczyną tak znacznego obniżenia płodności są zwykle zaburzenia miesiączkowania i coraz większa liczba cykli bezowulacyjnych. Nie bez znaczenie jest też pogorszenie jakości komórek jajowych, które - zapłodnione - z  większą trudnością zagnieżdżają się w macicy.

Z wiekiem wzrasta także ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa - z 1:759 dla mam 30-letnich do aż 1:350 dla kobiet, które przekroczyły granicę 35 lat. To dlatego starszym ciężarnych zaleca się przeprowadzanie specjalistycznych testów i badań prenatalnych mających wykluczyć albo potwierdzić ryzyko wystąpienia zespołu Downa lub innych powikłań genetycznych u dziecka. Wiedza o chorobie pozwala leczyć dziecko już w łonie matki, lepiej przygotować się do porodu i późniejszej opieki.

Niestety, wśród mam po 30-tce notuje się także więcej przypadków ciąż pozamacicznych i poronień - prawdopodobieństwo, że nie donosisz ciąży, mając ponad 35 lat, wynosi aż 18%, podczas gdy ryzyko utraty ciąży przez 30-latkę waha się od 10 do 12%.

Jeśli zdecydujesz się rodzić pierwsze dziecko po 30-tce, spodziewaj się również, że na świat przyjdzie ono poprzez cesarskie cięcie. Poród naturalny w przypadku starszych kobiet bywa utrudniony z powodu częstszych powikłań ciążowych, takich jak przedwczesne odklejenie łożyska, cukrzyca ciążowa, i przedłużającej się drugiej fazy porodu.

A może dwoje naraz?

Natura przygotowała jednak dla starszych mam mały prezent: kobiety między 35. a 40. rokiem życia częściej rodzą… bliźniaki. Dzieje się tak za sprawą hormonu FSH, który pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i który wraz z wiekiem jest wydzielany w coraz większych ilościach. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że podczas jednego cyklu zamiast jednej komórki jajowej zostaną uwolnione dwie, co da początek życiu dwojga twoich dzieci.

 

Chcę mieć dziecko

Zdecydowałaś się na ciążę po 30-tce? Powinnaś zatem przygotować się do niej tak samo jak młodsze od ciebie kobiety - pamiętaj o wykonaniu niezbędnych badań, zmodyfikowaniu diety i przyjmowaniu kwasu foliowego już na 3 miesiące przed poczęciem, odstawieniu używek i kontrolowaniu swojej wagi.

Aby zwiększyć swoje szanse na bezpieczną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka:

  • zadbaj o siebie, zwróć uwagę na swoją dietę, wysypiaj się, uprawiaj sport
  • całkowicie zrezygnuj z używek (papierosy, alkohol, narkotyki)
  • bądź pod stałą opieką lekarza, regularnie odwiedzaj ginekologa
  • zacznij przyjmować kwas foliowy 3 miesiące przed rozpoczęciem starań
  • przyjmowanie jakichkolwiek leków zawsze skonsultuj z lekarzem
  • unikaj stresu

Pamiętaj, by do specjalisty od niepłodności udać się dopiero po roku bezskutecznych starań o dziecko - powinnaś współżyć z partnerem co najmniej 3-4 razy w tygodniu bez żadnego zabezpieczenia. Jeśli masz 35 lat lub więcej, do lekarza zgłoście się już po upływie 3-6 miesięcy; wcześniejsza wizyta będzie wskazana w przypadku, kiedy masz podstawy, by podejrzewać niepłodność u siebie lub partnera - jedno z was cierpiało na choroby weneryczne, masz nieregularne miesiączki albo zauważyłaś u partnera problemy z produkcją spermy.

Tematy: owulacja, badania prenatalne, ciąża pozamaciczna, poronienie, dni płodne, niepłodność, późne macierzyństwo, zespół Downa, dolegliwości ciążowe, ciąża po 30-tce

Komentarze