Ciąża 20-latki

Ocena: 4.5/5 Głosów: 20
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Masz dwadzieścia kilka lat i chcesz zajść w ciążę? Natura jest po twojej stronie! Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą młode macierzyństwo i na co powinnaś się przygotować, jeśli planujesz dziecko właśnie teraz!

W wieku 20 kilku lat jesteś biologicznie najlepiej przygotowana do ciąży.
W wieku 20 kilku lat jesteś biologicznie najlepiej przygotowana do ciąży.

Okres między 20. a 30. rokiem życia to dla kobiety - z punktu widzenia biologicznego - najlepszy czas na poczęcie i urodzenie dziecka. Lekarze twierdzą, że szczyt płodności przypada mniej więcej na 25. rok życia. Co zyskujesz, zachodząc w ciążę jako 20-latka?

Młodość to zdrowie

Każdego miesiąca podczas owulacji z twoich jajników uwalniana jest jedna komórka jajowa. Im jesteś młodsza, tym większą możesz mieć pewność, że jajeczko jest prawidłowo zbudowane, a dziecko nie zostanie obciążone wadami genetycznymi, jak np. zespół Downa. Wraz z wiekiem ryzyko powstania takich wad rośnie, podobnie zresztą jak zagrożenie poronieniem - po skończeniu 35 lat poronić może nawet 18 kobiet na 100, podczas gdy wśród mam 20-24-letnich ryzyko niedonoszenia ciąży wynosi zaledwie około 10%.

Jako 20-latka nie będziesz też prawdopodobnie borykać się z problemem niepłodności, a w ciążę zajdziesz bez przeszkód. To dlatego, że młody wiek sprzyja zdrowiu - mniej kobiet poniżej 30. roku życia choruje na mięśniaki macicy czy endometriozę - dolegliwości, które utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają zapłodnienie. Mniejsza zwykle w młodym wieku liczba partnerów seksualnych chroni cię z kolei przed groźnymi dla płodności skutkami niektórych chorób przenoszonych drogą płciową.

Starając się o dziecko, masz zatem spore szanse na sukces już w pierwszych miesiącach prób - każdy cykl to 25-procentowe prawdopodobieństwo poczęcia, a rok starań daje niemal gwarancję, że zajdziesz w ciążę.

Będę mamą

A co się stanie, gdy już uda ci się zajść w ciążę? Zniesiesz ją pewnie dużo lepiej niż starsze koleżanki. Możesz się spodziewać, że ominą cię takie ciążowe komplikacje zdrowotne, jak za wysokie ciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca ciążowa czy zagrożenie porodem przedwczesnym. Starszym mamom częściej zdarza się też rodzić noworodki o zbyt niskiej wadze.

Inne typowe dolegliwości, jak bóle pleców, częste oddawanie moczu i nocne wstawanie czy mdłości również mogą okazać się dla ciebie mniej uciążliwe - w wieku 20 kilku lat masz po prostu więcej siły i energii, by pokonać trudności.

 


Jak się przygotować?

Jeśli już teraz planujesz ciążę, powinnaś zadbać o siebie tak samo, jak każda, także starsza kobieta starająca się o dziecko. Dzięki zastosowaniu się do poniższych wskazówek twoje szanse na bezproblemową ciążę i urodzenie zdrowego dziecka jeszcze bardziej wzrosną.

Po pierwsze, udaj się do swojego lekarza i poinformuj go planach macierzyńskich. Ginekolog zbada cię, zleci podstawowe badania krwi i upewni, że wszystko jest w porządku. Odwiedź także dentystę.

Po drugie, zapomnij o używkach. Imprezowy styl życia nie sprzyja ani zachodzeniu w ciążę, ani zdrowiu dziecka, którego wkrótce będziesz się spodziewać. Odstaw alkohol i papierosy, trzymaj się jak najdalej od narkotyków. Pamiętaj, że o swoje zdrowie powinien zadbać także przyszły ojciec dziecka - używki i niehigieniczny tryb życia mogą zaburzyć jego płodność.

Po czwarte, zmodyfikuj swoją dietę. Nawet jeśli wydaje ci się, że do tej pory odżywiałaś się zdrowo, sprawdź jeszcze raz, czy na pewno na twoim talerzu nie brakuje ważnych składników odżywczych. Oblicz swój współczynnik BMI - czy mieści się w przedziale 19-25? Nie zapomnij, by co najmniej na 2-3 miesiące przed poczęciem zacząć przyjmować kwas foliowy.

Po piąte, zrelaksuj się. Naucz się walczyć ze stresem i optymistycznie patrzeć w przyszłość. I nie przejmuj się, jeżeli początkowe próby nie przyniosą efektu. Dopiero po roku nieudanych starań lekarz zleci badania, dzięki którym możliwe będzie zdiagnozowanie przyczyn niepowodzeń. Wcześniej nie ma mowy o niepłodności - po prostu nie zaprzestawajcie starań.

Jaki jest najlepszy czas na urodzenie pierwszego dziecka? Mówi ginekolog, Remigiusz Rak:

Tematy: owulacja, poronienie, starania o dziecko, dni płodne, niepłodność, badania przed ciążą

Komentarze