Zaburzenia hormonalne a płodność
Marta PuchowskaZastanawiasz się, czy twoje kłopoty z hormonami nie przeszkodzą ci w zajściu w ciążę? Wyjaśniamy, jak najczęstsze zaburzenia hormonalne wpływają na płodność kobiety.
Zastanawiasz się, czy twoje kłopoty z hormonami nie przeszkodzą ci w zajściu w ciążę? Wyjaśniamy, jak najczęstsze zaburzenia hormonalne wpływają na płodność kobiety.
Zaburzenia hormonalne nie muszą być przeszkodą do zajścia w ciążę.
Układ hormonalny (wydzielniczy) odpowiada za wiele funkcji organizmu, m.in. kontroluje przemianę materii, rozwój i wzrost człowieka, reguluje też działanie jajników i wydzielanie substancji odpowiedzialnych za zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży.
Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego zdarzają się kobietom w każdym wieku, także w wieku rozrodczym. Specjaliści twierdzą, że 30-40% przypadków niepłodności jest związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Mogą one warunkować wzrost pustego pęcherzyka bez komórki jajowej czy niezdolność pęcherzyka owulacyjnego do pęknięcia. Nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów utrudniają uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka w czasie owulacji.
Sprawdź, co zagraża twojej płodności.
Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet:
Jak diagnozuje się przyczyny niepłodności u kobiet? Opowiada ginekolog, Tomasz Rokicki:
Czytaj też: Nie mogę zajść w ciążę - co robić
Badania wykazują, że w 35% przypadków niepłodność pary wynika z problemów zdrowotnych kobiet, tyle samo dotyczy zaburzeń płodności u mężczyzn, 25% par walczy z niepłodnością u obojga partnerów, a u 5% małżeństw trudno zdiagnozować przyczyny niepowodzeń w staraniach o dziecko.
Czytaj też: Niepłodność mężczyzny
Zwykle stosuje się leczenie hormonalne, by wspomóc organizm kobiety lub mężczyzny. W zależności od schorzenia terapię dobiera się indywidualnie, np. stymuluje się jajniki hormonem podobnym do naturalnego za pomocą tabletek lub zastrzyków. W efekcie może dojść do zapłodnienia, możliwe jest także powstanie zespołu nadmiernej stymulacji, co skutkuje ciążą mnogą.
Czytaj też: Farmakologiczne wspomaganie płodności
Komentarze