Tyłozgięcie macicy – przyczyny, objawy, leczenie macicy tyłozgiętej

Ocena: 4.35/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyny tyłozgięcia macicy są trudne do określenia. Zdarza się, że zmiana położenia narządu wynika z chorób, takich jak endometrioza czy guzy jajnika. Objawy macicy tyłozgiętej nie zawsze występują, jednak u części kobiet mogą wystąpić obfite miesiączki czy ból podczas stosunku. Czy macica tyłozgięta może utrudniać zajście w ciążę i jej utrzymanie? Jak radzić sobie z problemem tego typu?

Fotolia

Geny, zrosty, guzy, endometrioza – przyczyny tyłozgięcia macicy

 

Macica kobiety ma kształt płaskiej gruszki, której koniec znajduje się w pochwie. Pozostała część gruszki „wystaje” do jamy miednicy i może się układać w kierunku pęcherza, w kierunku odbytnicy lub znajdować się pośrodku między nimi. U większości kobiet macica „opiera się” na pęcherzu moczowym, co zwane jest przodozgięciem. W przypadku macicy tyłozgiętej kieruje się ona raczej w kierunku odbytnicy. 

Przyczyny tyłozgięcia macicy u większości kobiet są nieuchwytne. Macicę tyłozgiętą często jako wariant kształtu i położenia narządu rodnego. Istnieją doniesienia, że tyłozgięcie macicy może być dziedziczne, a winnych przypadkach może powstać po porodzie. W okresie pomenopauzalnym zmiana położenia macicy może wynikać z osłabienia więzadeł podtrzymujących ją w typowej pozycji.

Rzadziej spotykamy się z przypadkami, gdy wygięcie macicy ku tyłowi wywołał jakiś proces chorobowy toczący się w miednicy. Dzieje się tak w przypadkach:

  • obecności zrostów w miednicy np. po operacjach lub chorobach zapalnych,
  • obecności guzów w okolicy macicy i jajników, takich jak torbiele, mięśniaki czy guzy nowotworowe,
  • u kobiet chorujących na endometriozę, której często towarzyszą właśnie torbiele i zrosty.

 

Objawy tyłozgięcia macicy – jak wygląda macica tyłozgięta

 

Większość kobiet nie jest świadoma posiadania macicy skierowanej do tyłu. Tyłozgięcie najczęściej przebiega bezobjawowo. Czasami pacjentki skarżą się na dyskomfort w dole brzucha oraz bolesne czy obfite miesiączki.

Jak tyłozgięcie macicy wpływa na współżycie? Wiele kobiet cierpi na dyspareunię, czyli odczuwanie bólu podczas stosunku, a inne zgłaszają dyskomfort przy głębokiej penetracji. Poleca się wtedy dobieranie takiej pozycji seksualnej, aby zmniejszyć głębokość penetracji lub umożliwić partnerce jej kontrolę.

Jeżeli mimo wszystko odczuwamy ból, należy koniecznie skontaktować się z ginekologiem. 

 

Macica tyłozgięta a ciąża 

 

Tyłozgięcie macicy może minimalnie wpływać na zajście w ciążę. Zdrowe plemniki są w stanie bez problemu pokonać nieco bardziej skomplikowaną drogę do jamy macicy, którą powoduje tyłozgięcie. Sama zmiana ułożenia macicy nie ma wpływu na utrzymanie ciąży, jednak skłania ginekologa do większej czujności.

U większości ciężarnych z tyłozgięciem macicy zmienia ona swój kształt na typowy w 8–12 tygodniu ciąży. Jeżeli jednak nadal pozostanie w tyłozgięciu, u 1,4 proc. kobiet może dojść do uwięźnięcia macicy. Objawia się to trudnościami w oddawaniu moczu, aż do całkowitego zatrzymania moczu w pęcherzu. Ponadto kobiety zgłaszają bóle podbrzusza, uczucie parcia na stolec, wzdęcia, zaparcie itp.

Jeżeli zauważymy u siebie takie przemijające objawy, skontaktujmy się ze swoim ginekologiem. W przypadku niemożności oddawania moczu, należy natychmiast wezwać specjalistyczną pomoc.  

 

Jak leczyć tyłozgięcie macicy w czasie ciąży?

 

Tyłozgięcie macicy w ciąży leczy się kiedy jest ono potwierdzoną przyczyną bólu podczas stosunku. We wstępnym postępowaniu lekarz może spróbować „ręcznie” przywrócić typowe położenie macicy. Aby to zrobić, jedną rękę trzyma na brzuchu, a drugą palcami obecnymi w pochwie popycha szyjkę macicy w odpowiednim kierunku. Kiedy uzyska przodozgięcie, zakłada przez pochwę na szyjkę macicy krążek, który pomoże utrzymać nowe położenie narządu. Zabieg taki jest mało przyjemny, nie zawsze skuteczny oraz często dochodzi do nawrotów tyłozgięcia.

Jeżeli mimo wszystko pacjentka będzie zgłaszała dyspareunię, należy rozważyć inne metody postępowania. Tyłozgięcie macicy można też leczyć operacyjnie, laparoskopowo (przez małe nacięcia) lub drogą laparotomii (podłużne większe nacięcie skóry). Jest to częściej polecane kobietom, które tyłozgięcie macicy mają z powodu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki, torbiel jajnika czy zrosty.

U ciężarnych z uwięźniętą macicą po odbarczeniu pęcherza moczowego i ocenie stanu ogólnego pacjentki lekarz może zalecić postępowanie wyczekujące lub operacyjne. U kobiet, które nie chorują na endometriozę, nie mają zrostów czy guzów w miednicy można spodziewać się, że stosowanie specjalnych ćwiczenia (w tym spanie na brzuchu) umożliwi z czasem wzrastającej macicy zmianę ułożenia. Lekarz może też podjąć próbę manualnego odwrócenia macicy. W kolejnym kroku proponuje się pacjentce zabieg laparoskopowy lub klasyczny, w zależności od tego jak rozległa jest planowana interwencja, czy wiąże się np. z wycięciem dużej torbieli jajnika. 

Tematy: macica tyozgięta, tyłozgięcie macicy, macica wygięta ku tyłowi, zmiana położenia macicy

Komentarze