Psychiczne blokady zajścia w ciążę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niepłodność o nieustalonej przyczynie dotyczy aż 10% par bezskutecznie starających się o dziecko. Najprawdopodobniej w poczęciu przeszkadza im blokada psychiczna.

Najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć obsesyjnie myśleć o dziecku.
Najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć obsesyjnie myśleć o dziecku.

Kiedy wiadomo, że to blokada psychiczna jest przyczyną trudności z poczęciem?

Lekarz może podejrzewać psychiczne zablokowanie na ciążę już po przeprowadzeniu wstępnych badań. Jeśli okaże się, że jesteś całkowicie zdrowa (owulacja przebiega prawidłowo, jajowody są drożne, nie masz wad w budowie anatomicznej, zaburzeń hormonalnych ani innych chorób), twój partner ma prawidłowe wyniki badania nasienia, a mimo to nie możesz zajść w ciążę, być może problem leży w twojej głowie.

Sprawdź, 10 przyczyn problemów z płodnością.

 

Jakie mogą być powody psychicznego zablokowania się na ciążę?

Psychiczne przyczyny niepłodności zazwyczaj wiążą się z bardzo silną chęcią posiadania dziecka, czy wręcz obsesyjnym skupianiem się na ciąży. Staraniom o poczęcie para podporządkowuje całe swoje życie, dokładnie planuje terminy zbliżeń, pogrąża się w stresie i coraz większej frustracji, kiedy kolejne próby nie przynoszą żadnych rezultatów. Możesz się też psychicznie zablokować, gdy:

  • odczuwasz lęk (być może nieuświadomiony) przed założeniem rodziny,
  • nie czujesz akceptacji dla swoich planów macierzyńskich ze strony rodziny czy partnera,
  • kilkumiesięczne starania nie przynoszą efektu i zaczynasz wmawiać sobie problemy z płodnością,
  • odczuwasz presję ze strony otoczenia, masz poczucie winy, że jeszcze nie zaszłaś w ciążę,
  • przeraża cię myśl o porodzie,
  • przeżyłaś poronienie i boisz się znowu stracić dziecko,
  • żyjesz w ciągłym stresie.

 

Wszyscy pytają "Kiedy dziecko?" Co odpowiadać - radzi psycholog:

 Czytaj też: Niepłodność a związek - presja i stres

 

Jak pozbyć się blokady psychicznej?

Choć brzmi to mało pocieszająco, jedynym sposobem na wyeliminowanie psychicznych zahamowań, które utrudniają zajście w ciążę, jest relaks i pozbycie się stresu. Jak możesz się wyluzować?

Zdobądź rzetelną wiedzę na temat płodności; kilkumiesięczne, bezowocne starania o dziecko to nie powód, by podejrzewać niepłodność. Zdrowa para ma 25% szans na poczęcie każdego miesiąca i 70-80% szans w ciągu roku starań (seks bez zabezpieczenia co najmniej 2-3 razy w tygodniu).

Nie rezygnuj ze swoich zajęć, pasji, przyjemności. Najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć obsesyjnie myśleć o dziecku, instrumentalnie traktować partnera i seks z nim, snuć czarne scenariusze. Narastający stres zablokuje cię jeszcze bardziej.

Zadbaj o swój związek. Pamiętajcie, że przede wszystkim jesteście dwojgiem kochających się ludzi, dopiero potem przyszłymi rodzicami. Pielęgnujcie swoją bliskość, rozwijajcie wspólne pasje, niech ciąża i dziecko nie będą jedynymi tematami waszych rozmów.

Czytaj też: Jakie są objawy owulacji?

Komentarze