Przyczyny niepłodności u kobiet – choroby a problemy z zajściem w ciążę

Ocena: 4.33/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyny niepłodności u kobiet są zróżnicowane. Za problemy z zajściem w ciążę najczęściej odpowiadają choroby ginekologiczne, przede wszystkim zespół policystycznych jajników i endometrioza. Kiedy kobieta nie może zajść w ciążę podejrzewa się także problemy z jajowodami czy macicą. W takim przypadku leczenie niepłodności polega na terapii choroby podstawowej. Szanse na zajście w ciążę pozwalają ocenić badania na płodność.

Fotolia

Niepłodność u kobiet – dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

 

Niepłodność określamy jako niezdolność do zajścia w ciążę w ciągu roku niezabezpieczonego współżycia. Problem z zajściem w ciążę dotyczy ok. 1/5 Polaków w wieku reprodukcyjnym. Wśród przyczyn niepłodności możemy wyróżnić te, które są spowodowane czynnikiem męskim oraz żeńskim. Należy jednak pamiętać, że bardzo często występuje kilka powodów, które obniżają szansę na zajście w ciążę.

Do najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet należą:

  • zaburzenia jajeczkowania,
  • nieprawidłowości o obrębie jajowodu,
  • patologie w obrębie macicy,

Zajście w ciążę może być utrudnione także z uwagi na wpływ czynników genetycznych.

 

Zespół policystycznych jajników – główna przyczyna bezpłodności 

 

Zespół policystycznych jajników wiąże się z zaburzeniami jajeczkowania, co sprawia, że wiele wiele pacjentek nie może zajść w ciążę. PCOS to najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet. 

Objawy zespołu policystycznych jajników są charakterystyczne. PCOS cechuje się się występowaniem zaburzeń miesiączkowania, brakiem owulacji, nadmiernym owłosieniem oraz obecnością powiększonych jajników z licznymi pęcherzykami. U podstaw tego schorzenia leżą zaburzenia metaboliczne, które prowadzą do oporności tkanek na działanie insuliny. Ponadto w chorobie tej dochodzi do wzrostu poziomu androgenów oraz do hirsutyzmu, czyli występowania owłosienia typu męskiego.

Przyczyny PCOS są zróżnicowane. Zespół policystycznych jajników występuje częściej u kobiet z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku tej choroby, z niską masą urodzeniową oraz z nadwagą. Co więcej wzrost masy ciała koreluje z nasileniem objawów PCOS. Na wystąpienie tego zespołu ma wpływ również okres płodowy życia kobiety i narażenie jej na wysoki poziom androgenów. Leczenie zespołu policystycznych jajników jest wielokierunkowe i długotrwałe. Oprócz preparatów farmakologicznych takich jak metformina czy gestageny ważna jest modyfikacja stylu życia z uwzględniem zdrowej diety oraz aktywności fizycznej.

Zaburzenia jajeczkowania prowadzące do trudności z zajściem w ciążę, występują także w chorobach tarczycy, otyłości, hiperprolaktynemii, nieprawidłowościach w obrębie przysadki mózgowej, a także przy nadmmiernym odchudzaniu i anoreksji. 

 

Endometrioza a ciąża – jak wpływa na płodność kobiety?

 

Endometrioza jest to obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy, co prowadzi do przewlekłej reakcji zapalnej. Endometrium może występować w różnych miejscach: w obrębie jajnika, otrzewnej oraz naciekać narządy jamy brzusznej, a nawet klatki piersiowej.

Objawy endometriozy mogą nie występować, choć schorzenie często powoduje bolesne miesiączkowanie oraz ból podczas stosunku, ból w obrębie miednicy mniejszej oraz przewlekłe zmęczenie. Rozpoznanie stawia się podczas laparoskopii a następnie wysłania pobranych wycinków do badania histopatologicznego. W przebiegu endometriozy dochodzi do powstania zrostów oraz uszkodzenia jajowodów, ponadto schorzenie to niekorzystnie wpływa na komórki jajowe, zarodki oraz na endometrium w jamie macicy, utrudniając implantację. Dodatkowo płyn otrzewnowy u kobiet z endometriozą ma negatywny wpływ na plemniki, ich ruchliwość oraz zdolność do zapłodnienienia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że kobieta ma poważne problemy z zajściem w ciążę.

  

Inne powody problemów z zajściem w ciążę

 

Zapłodnienie i utrzymanie ciąży mogą utrudniać problemy z jajowodami. Stany zapalne miednicy, przebyte operacje oraz endometrioza mogą prowadzić do zrostów w obrębie miednicy mniejszej i niedrożności jajowodów. Najczęstszą infekcyjną przyczyną są chlamydie. Zakażenie najczęściej przebiega bez objawów klinicznych, niestety prowadzi w późniejszym okresie do trudności w zajściu w ciążę oraz częstszego występowania ciąży pozamacicznej.

Niepłodność u kobiety mogą wywołać również nieprawidłowości w obrębie macicy, najczęściej są to mięśniaki macicy. Mięśniaki, szczególnie te zlokalizowane podśluzówkowo, wpuklając się i zniekształcając jamę macicy, mogą zmniejszać płodność poprzez utrudnienie zagnieżdżenia się zarodka. Dodatkowo mogą uciskać na sąsiadujący jajowód, a tym samym uniemożliwiać proces zapłodnienia.

Kolejną patologią ograniczającą zajście w ciążę jest przegroda macicy, wrodzona anomalia występująca u ok. 2 proc. kobiet. Wadę tę z powodzeniem leczy się przy pomocy histeroskopii. W jamie macicy również mogą rozwinąć się zrosty. Powstają one na skutek łyżeczkowania jamy macicy w połogu, w przypadku ciąż obumarłych oraz po zapaleniach.

  

Badania na płodność jak wygląda badanie płodności?

 

Do oceny rezerwy jajnikowej, czyli prognozowania długości funkcjonowania jajnika, służą badania hormonalne: oznaczenie stężenia AMH oraz FSH. Za prawidłową wartość uznaje się FSH ok. 10 IU/l, kobiety u których wartość ta przekracza 25 IU/l mają małe szanse na zajście w ciążę. Natomiast stężenie AMH maleje z wiekiem, u kobiet po menopauzie jest niewykrywalne.W celu potwierdzenia zaś jajeczkowania w danym cyklu oznacza się w połowie fazy lutealnej progesteron.

Mniej dokładną metodą służącą do określenia czy dochodzi do owulacji i czy można zajść w ciążę jest pomiar temperatury ciała. W prawidłowym cyklu miesiączkowym stwierdza się dwufazową krzywą temperatury, ze wzrostem o ok. 0,5 stopnia Celsjusza w drugiej fazie cyklu. Jajniki i ich funkcje można ocenić również podczas badania ultrasonograficznego, lekarz ginekolog może policzy ilość pęcherzyków antralnych oraz ich wzrost, który jest uzależniony od prawidłowego działania hormonów.                         

Tematy: bezpłodność u kobiet, problemy z zajściem w ciążę, nie mogę zajść w ciążę, badania na płodność, endometrioza a ciąża, zespół policystycznych jajników a ciąża

Komentarze