Problemy z tarczycą a niepłodność

Ocena: 4.17/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy choroby tarczycy uniemożliwiają zajście w ciążę? Jakie są szanse na poczęcie dziecka, kiedy kobieta cierpi na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Oznaczenie poziomu hormonów pozwoli stwierdzić, czy przyczyną problemów z poczęciem są zaburzenia tarczycowe.
Oznaczenie poziomu hormonów pozwoli stwierdzić, czy przyczyną problemów z poczęciem są zaburzenia tarczycowe.

Według statystyk kobiety są pięć razy bardziej niż mężczyźni narażone na dolegliwości związane z tarczycą. Do najczęstszych chorób należą: nadczynność i niedoczynność tarczycy. Ponieważ ujawniają się one w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy, uważa się, że między funkcjami tarczycy i jajników może istnieć związek warunkujący szanse na szybkie poczęcie dziecka.

 

Tarczyca i jej rola

Tarczyca to mały gruczoł ważący 200-300 g wytwarzający trzy hormony: tyroksynę (T4) i trijodotyroninę znaną także pod nazwą trójjodotyronina (T3) oraz kalcytoninę, które odpowiadają za normalny wzrost człowieka i prawidłową przemianę materii we wszystkich narządach i tkankach. Do wydzielania wymienionych hormonów tarczyca stymulowana jest przez hormon tyreotropowy (TSH), wytwarzany przez przysadkę mózgową. Zaburzone wydzielanie tarczycy skutkuje m.in. nadmiernym tyciem lub chudnięciem, ale także nerwowością, drażliwością, ospałością oraz trudnościami z zajściem w ciążę.

 

Problemy z poczęciem dziecka

Choroby tarczycy mogą być przyczyną długich starań o poczęcie dziecka. Specjaliści wyróżniają kilka schorzeń utrudniających zajście w ciążę, m.in. niedoczynność i nadczynność czy guzki tarczycy.

Niedoczynność tarczycy polega na zbyt niskiej produkcji hormonów tarczycowych - za wysoki poziom hormonu TSH sprzyja nadwyżkom w produkcji prolaktyny, która z kolei blokuje owulację oraz stymuluje laktację.

Czytaj też: Niepłodność a związek - presja i stres

 

Objawy niedoczynności tarczycy:

Niedoczynność rozwija się powoli, a jej objawy nie zawsze pozwalają szybko zdiagnozować schorzenie. Oto kilka ważnych symptomów:

 • Senność, osłabienie
 • Obrzęki twarzy, rąk, powiek
 • Suchość skóry na łokciach i kolanach
 • Zmiana głosu na chropowaty, grubszy
 • Zaparcia
 • Zwiększanie masy ciała
 • Spowolnienie pracy serca
 • Trudności w koncentracji
 • Nieregularne miesiączkowanie

W nadczynności tarczycy obserwuje się nadwyżkę hormonów tarczycowych. Jej przyczyn upatruje się w pojawiających się guzkach toksycznych, które produkują hormony, w zapaleniach tarczycy oraz w chorobach przysadki mózgowej.

 

Objawy nadczynności tarczycy:

 • Drażliwość, nadpobudliwość
 • Zwiększone pocenie
 • Chudnięcie
 • Zaburzenia pracy serca
 • Wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie, zaburzenia w postrzeganiu kolorów
 • Brak regularnych miesiączek
 • Zaburzenia płodności
 • Powiększenie tarczycy (wole tarczycowe).

Guzki i powiększenie tarczycy

Zwykle nie dają żadnych objawów. Czasem w przypadku dużego powiększenia wola występuje duszność czy trudności w przełykaniu.

Sprawdź jakie badania tarczycy warto wykonać


Diagnostyka

Żeby ustalić, jakie mogą być przyczyny kłopotów z zajściem w ciążę, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań zleconych przez lekarza endokrynologa. Oznaczenie poziomu hormonów we krwi pozwoli stwierdzić, czy przyczyną problemów z poczęciem dziecka są zaburzenia tarczycowe. W tej sytuacji endokrynolog zaleca odpowiednią terapię hormonalną uzupełniającą hormony tarczycowe za pomocą leków. Czas terapii zależy od rodzaju schorzenia. Zazwyczaj przyjmowanie ustalonych przez lekarza dawek daje dobre efekty, przykre dolegliwości ustępują, wkrótce pojawia się też zazwyczaj upragniona ciąża.

Pamiętaj, że poczęcie dziecka nie zwalnia cię od dalszej terapii endokrynologicznej - jeśli właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziecka, w żadnym wypadku nie odstawiaj przyjmowanych dotychczas preparatów hormonalnych, lecz jak najprędzej skonsultuj się ze swoim lekarzem endokrynologiem. Nadal masz szanse urodzić zdrowe, śliczne dziecko, jeżeli nie zaniedbasz terapii hormonalnej. Po porodzie koniecznie sprawdź poziom hormonów, ponieważ choroby tarczycowe u kobiet mają tendencję do nasilania się po urodzeniu dziecka. Noworodek winien także przejść badania pod kątem wrodzonej niedoczynności tarczycy, dlatego jeszcze w szpitalu dowiedz się, jakie wyniki badań uzyskał twój maluszek.

Posłuchaj co ginekolog endokrynolog mówi o wpływie tarczycy na płodność.

Sprawdź jak leczy się tarczycę w ciąży

Tematy: tarczyca, niepłodność, endokrynolog, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy

Komentarze