Niepłodność mężczyzny

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kiedy mijają kolejne miesiące bezskutecznych starań o zajście w ciążę, zaczynasz się niepokoić i o kłopoty obwiniać siebie i swój organizm. Tymczasem problem może leżeć po stronie twojego partnera.

Lekarz zleci twojemu partnerowi serię badań.
Lekarz zleci twojemu partnerowi serię badań.

Zwykle to kobieta oblicza dni płodne, obserwuje swój organizm, zmienia dietę i… pierwsza zjawia się u lekarza, gdy kolejne miesiące starań o dziecko nie owocują ciążą. Mężczyźni zazwyczaj są pewni swojej płodności. W przypadku trudności z poczęciem przyczyn należy jednak szukać u obojga partnerów.

Czytaj też: Nie mogę zajść w ciążę - co robić

 

ABC badań

Pierwszym etapem badań w przypadku podejrzenia o męską niepłodność jest rozmowa z pacjentem i badanie fizykalne. Lekarz zapyta o przebyte choroby przenoszone drogą płciową, zaburzenia erekcji, ejakulacji, sprawdzi budowę prącia, czyli wykluczy te czynniki, które mogą powodować trudności z odbyciem stosunku płciowego.

Następnie wykonuje się seminogram, czyli badanie nasienia. Oddanie nasienia powinna poprzedzić około 4-dniowa abstynencja seksualna. Odpowiednia objętość spermy mieści się w przedziale od 1,5 do 5 ml, poprawna liczba plemników w 1 ml to co najmniej 20 milionów, w tym 30% o prawidłowej budowie. Obecnie uważa się, że najważniejszym parametrem określającym płodność mężczyzny jest ruchliwość plemników, a nie, jak sądzono kiedyś, ich liczba. Jeśli badania potwierdzają słabą jakość nasienia, powtarza się je kilkakrotnie, by sprawdzić, czy taki stan utrzymuje się stale.

Jeśli liczba plemników okaże się zbyt mała, lekarz może zlecić badanie hormonalne, które ustali m.in. poziom testosteronu i prolaktyny.

Innym ważnym etapem w diagnostyce niepłodności jest biopsja jąder polegająca na pobraniu wycinka tkanki do badania. Lekarz może także przeprowadzić badanie USG, które pozwala wykryć np. żylaki - zbyt małe, by móc jest rozpoznać podczas badania fizykalnego.

W przypadku poważnych problemów z produkcją nasienia zleca się badania genetyczne mające na celu ustalenie kariotypu mężczyzny i wykrycie ewentualnych patologii.

Czytaj też: Żmudny seks owulacyjny


Przyczyny niepłodności

Znalezienie przyczyn niepłodności męskiej nie jest proste. Do najczęstszych zalicza się:

  • zaburzenia hormonalne (niski poziom testosteronu)
  • stany zapalne w obrębie męskich narządów rozrodczych
  • żylaki powrózka nasiennego
  • przebyte nowotwory i chemioterapia
  • choroby (układu krążenia, zapalenie nerek, wątroby, cukrzyca, alkoholizm, zaburzenia odżywiania)
  • styl życia (stres, zła dieta, palenie tytoniu, spędzanie dużej ilości czasu w wysokiej temperaturze, praca siedząca oraz kontakt z substancjami toksycznymi).

Warto podkreślić, że trudności z poczęciem w około 50% przypadków są spowodowane wadami nasienia, badania u mężczyzn powinno się więc wykonywać równie często co badania ginekologiczne kobiet.

 

Posłuchaj, jakie badania może wykonać mężczyzna w ramach diagnostyki niepłodności.

Czytaj też: Chcę być tatą - wywiad

Tematy: badanie nasienia, niepłodność, choroby weneryczne, seminogram

Komentarze