Naturalne wspomaganie płodności

Ocena: 4.23/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy wiesz, że starając się o dziecko, możesz w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na poczęcie? Bezpieczne metody na poprawę płodności są w zasięgu ręki!

Na poprawę płodności dobrze wpływa wzbogacenie diety w zielone warzywa liściaste.
Na poprawę płodności dobrze wpływa wzbogacenie diety w zielone warzywa liściaste.

Kobieta, która zna swój organizm i potrafi rozpoznawać kolejne fazy cyklu, z pewnością nie będzie miała problemu z określeniem najbardziej płodnych dni. Podjęcie starań o dziecko w tym czasie, czyli na dwa dni przed oraz w dniu owulacji, daje - w zależności od twojego wieku i stanu zdrowia - około 15-30% szans na ciążę w każdym cyklu. Co jeszcze może ci pomóc?

Czytaj też: Czytanie z termometru


Przemyślana dieta

Wiesz zapewne, że odpowiednio skomponowana dieta ma nieoceniony wpływ na twoje zdrowie, a więc także na zdolność do zajścia i utrzymania ciąży. Oto witaminy i minerały, na które powinnaś zwrócić teraz szczególną uwagę:

Witamina E. To prawdziwa witamina płodności! Działa odmładzająco, chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, zapobiega krwotokom i poronieniom, reguluje gospodarkę hormonalną, uczestniczy w procesie oddychania komórek i ułatwia wchłanianie witamin nierozpuszczalnych w wodzie. Aby wzbogacić dietę w witaminę E, jedz zielone warzywa liściaste, pestki dyni, otręby, kiełki pszenicy, migdały, produkty z mąki pełnoziarnistej, olej słonecznikowy.

Witaminy z grupy B. Biorą udział we wszystkich procesach w organizmie, regulują poziom progesteronu. Witaminy z grupy B znajdziesz w kaszy jęczmiennej i gryczanej, jajach, migdałach, mięsie, ciemnym pieczywie, zielonych warzywach.

Witamina A. Sprzyja zachowaniu równowagi hormonalnej, a także wytwarzaniu śluzu płodnego. Źródłem witaminy A są m.in.: marchew, pomidory, buraki, papryka, szpinak, sałata, morele, borówki, maliny.

Cynk. Reguluje gospodarkę hormonalną i ułatwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Cynk zawierają pestki dyni, czerwone mięso, ryby i owoce morza, pełnoziarniste pieczywo pszenne, rośliny strączkowe. Uwaga! Cynk poprawia też jakość nasienia u mężczyzn.

Czytaj też:  Zaburzenia hormonalne a płodność

 

Zioła tak, ale ostrożnie

Jeśli zdecydujesz się ziołową kurację, pamiętaj, by stosować ją z rozwagą i nie łączyć z przyjmowaniem innych leków. Działanie niektórych ziół jest, wbrew pozorom, bardzo silne. Większości ziół nie należy również stosować już w czasie ciąży.

Wiesiołek. Pomaga zwiększyć ilość i poprawić jakość śluzu szyjkowego niezbędnego do zapłodnienia - to dzięki niemu plemniki mogą dłużej przeżyć w drogach rodnych kobiety i łatwiej docierają do jajowodu. Ponadto wiesiołek działa tonizująco na organizm. Uwaga! Wiesiołek przyjmuj tylko w pierwszej fazie cyklu - od początku miesiączki do owulacji; po zapłodnieniu wywołane nim skurcze macicy mogą okazać się niebezpieczne dla ciąży.

Niepokalanek mnisi (vitex agnus castus). To zioło dostępne w formie suszu, herbatek oraz tabletek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przysadki mózgowej, a więc także na poziom hormonów płciowych. Zalecany jest szczególnie kobietom miesiączkującym nieregularnie, cierpiącym na PMS i przy niedomodze lutealnej.

Dzięgiel (angelica sinensis). Reguluje cykl miesiączkowy, tonizuje i rozrzedza krew. Nie wolno przyjmować go jednocześnie z innymi lekami rozrzedzającymi krew ani podczas ciąży.

Herbatki z liści malin, pokrzywy i czerwonej koniczyny. Stosowane naprzemiennie wzmacniają organizm, działają tonizująco, poza tym są bogate w witaminy i minerały.

Aletra lecznicza (chamaelirium luteum). Działa przeciwzapalnie, tonizująco i regulująco na gospodarkę hormonalną. Pomocna przy niewydolności szyjki macicy.

Pluskwica groniasta. Pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych, stymuluje pracę jajników, zmniejsza ryzyko poronienia.

Pochrzyn włochaty (dioscorea villosa). Przyjmowany po owulacji może zapobiegać poronieniom, także nawykowym. Stosowany w pierwszej fazie cyklu wykazuje działanie antykoncepcyjne!

Tych ziół unikaj

Niektóre zioła wpływają negatywnie na płodność zarówno kobiecą, jak i męską, uniemożliwiają zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka, upośledzają plemniki, a nawet powodują poronienia. Uważaj na:

 

  • Montanoa tomentosa
  • Lawsonia inermis (henna)
  • Hibiscus rosa sinensis
  • Dziurawiec zwyczajny
  • Embeli ribes
  • nasiona bawełny

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat leków wspomagających płodność.

Czytaj też: Farmakologiczne wspomaganie płodności

Tematy: dieta, starania o dziecko, witaminy, płodność, niepłodność, zioła na płodność, wiesiołek

Komentarze