Naturalne wspomaganie płodności
UnknownCzy wiesz, że starając się o dziecko, możesz w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na poczęcie? Bezpieczne metody na poprawę płodności są w zasięgu ręki!
Czy wiesz, że starając się o dziecko, możesz w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na poczęcie? Bezpieczne metody na poprawę płodności są w zasięgu ręki!
Na poprawę płodności dobrze wpływa wzbogacenie diety w zielone warzywa liściaste.
Kobieta, która zna swój organizm i potrafi rozpoznawać kolejne fazy cyklu, z pewnością nie będzie miała problemu z określeniem najbardziej płodnych dni. Podjęcie starań o dziecko w tym czasie, czyli na dwa dni przed oraz w dniu owulacji, daje - w zależności od twojego wieku i stanu zdrowia - około 15-30% szans na ciążę w każdym cyklu. Co jeszcze może ci pomóc?
Czytaj też: Czytanie z termometru
Wiesz zapewne, że odpowiednio skomponowana dieta ma nieoceniony wpływ na twoje zdrowie, a więc także na zdolność do zajścia i utrzymania ciąży. Oto witaminy i minerały, na które powinnaś zwrócić teraz szczególną uwagę:
Witamina E. To prawdziwa witamina płodności! Działa odmładzająco, chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, zapobiega krwotokom i poronieniom, reguluje gospodarkę hormonalną, uczestniczy w procesie oddychania komórek i ułatwia wchłanianie witamin nierozpuszczalnych w wodzie. Aby wzbogacić dietę w witaminę E, jedz zielone warzywa liściaste, pestki dyni, otręby, kiełki pszenicy, migdały, produkty z mąki pełnoziarnistej, olej słonecznikowy.
Witaminy z grupy B. Biorą udział we wszystkich procesach w organizmie, regulują poziom progesteronu. Witaminy z grupy B znajdziesz w kaszy jęczmiennej i gryczanej, jajach, migdałach, mięsie, ciemnym pieczywie, zielonych warzywach.
Witamina A. Sprzyja zachowaniu równowagi hormonalnej, a także wytwarzaniu śluzu płodnego. Źródłem witaminy A są m.in.: marchew, pomidory, buraki, papryka, szpinak, sałata, morele, borówki, maliny.
Cynk. Reguluje gospodarkę hormonalną i ułatwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Cynk zawierają pestki dyni, czerwone mięso, ryby i owoce morza, pełnoziarniste pieczywo pszenne, rośliny strączkowe. Uwaga! Cynk poprawia też jakość nasienia u mężczyzn.
Czytaj też: Zaburzenia hormonalne a płodność
Jeśli zdecydujesz się ziołową kurację, pamiętaj, by stosować ją z rozwagą i nie łączyć z przyjmowaniem innych leków. Działanie niektórych ziół jest, wbrew pozorom, bardzo silne. Większości ziół nie należy również stosować już w czasie ciąży.
Wiesiołek. Pomaga zwiększyć ilość i poprawić jakość śluzu szyjkowego niezbędnego do zapłodnienia - to dzięki niemu plemniki mogą dłużej przeżyć w drogach rodnych kobiety i łatwiej docierają do jajowodu. Ponadto wiesiołek działa tonizująco na organizm. Uwaga! Wiesiołek przyjmuj tylko w pierwszej fazie cyklu - od początku miesiączki do owulacji; po zapłodnieniu wywołane nim skurcze macicy mogą okazać się niebezpieczne dla ciąży.
Niepokalanek mnisi (vitex agnus castus). To zioło dostępne w formie suszu, herbatek oraz tabletek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie przysadki mózgowej, a więc także na poziom hormonów płciowych. Zalecany jest szczególnie kobietom miesiączkującym nieregularnie, cierpiącym na PMS i przy niedomodze lutealnej.
Dzięgiel (angelica sinensis). Reguluje cykl miesiączkowy, tonizuje i rozrzedza krew. Nie wolno przyjmować go jednocześnie z innymi lekami rozrzedzającymi krew ani podczas ciąży.
Herbatki z liści malin, pokrzywy i czerwonej koniczyny. Stosowane naprzemiennie wzmacniają organizm, działają tonizująco, poza tym są bogate w witaminy i minerały.
Aletra lecznicza (chamaelirium luteum). Działa przeciwzapalnie, tonizująco i regulująco na gospodarkę hormonalną. Pomocna przy niewydolności szyjki macicy.
Pluskwica groniasta. Pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych, stymuluje pracę jajników, zmniejsza ryzyko poronienia.
Pochrzyn włochaty (dioscorea villosa). Przyjmowany po owulacji może zapobiegać poronieniom, także nawykowym. Stosowany w pierwszej fazie cyklu wykazuje działanie antykoncepcyjne!
Tych ziół unikaj
Niektóre zioła wpływają negatywnie na płodność zarówno kobiecą, jak i męską, uniemożliwiają zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka, upośledzają plemniki, a nawet powodują poronienia. Uważaj na:
Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat leków wspomagających płodność.
Czytaj też: Farmakologiczne wspomaganie płodności
Komentarze