Jestem niepłodna

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli mijają kolejne miesiące starań, a ty wciąż nie zachodzisz w ciążę, uczucie rozczarowania i frustracji jest całkiem naturalne. Jak radzić sobie z poczuciem winy i zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka?

Jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko już ponad rok, skontaktuj się ze specjalistą.
Jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko już ponad rok, skontaktuj się ze specjalistą.

Twoim marzeniem jest założenie rodziny i zostanie mamą, tymczasem z jakichś powodów co miesiąc okazuje się, że znowu się nie udało. Możesz zacząć myśleć, że coś jest z tobą nie w porządku, obwiniać się i pogrążać w smutku - nie tędy droga. Stres i obsesyjne skupianie się na staraniach o poczęcie może znacznie utrudnić zajście w ciążę. Co zatem robić?

Czytaj też: Czym różni się niepłodność od bezpłodności?

 

Odpocznij od starań

Twoje życie obraca się teraz wokół codziennego mierzenia temperatury, kontrolowania śluzu i położenia szyjki macicy oraz odbywania ściśle zaplanowanych co do czasu stosunków. Choć to może być trudne, wrzuć na luz. Zrób sobie przerwę, odpocznij. Na pewno słyszałaś historie par, którym udało się zajść w ciążę właśnie wtedy, gdy zaprzestali starań albo wyjechali na wakacje. A więc… warto spróbować i podjąć ten wysiłek!

 

Nie graj twardej

Jeśli twoje koleżanki mają małe dzieci albo są w ciąży, wciąż dostajesz zaproszenia na urodziny czy inne dziecięce imprezy, pozwól sobie na czasowe ograniczenie kontaktów. Spędzanie czasu w towarzystwie szczęśliwych mam może być dla ciebie torturą, masz prawo do takich uczuć. Prezent wyślij pocztą albo przekaż przez znajomego.

Posłuchaj, co psycholog kliniczny mówi na temat psychicznych przyczyn niepłodności.

 

Znajdź sobie zajęcie

Rozwijaj swoje zainteresowania albo znajdź sobie całkiem nowe hobby. Zapisz się na kurs hiszpańskiego albo zacznij tańczyć - odstresujesz się i oderwiesz chociaż na chwilę myśli od przygnębiającego cię tematu.

Czytaj też: Niepłodność a związek - presja i stres

 

Ciesz się życiem

Śmiej się jak najwięcej! Spędzaj czas z ludźmi, których lubisz, obejrzyj dobrą komedię, przeczytaj jeszcze raz ulubioną książkę. Zdrowy śmiech to naprawdę świetne lekarstwo na problemy.

 

Poproś o pomoc

Jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko już ponad rok, skontaktuj się ze specjalistą. Wiele zaburzeń płodności można w bardzo prosty sposób wyleczyć. Co więcej, diagnoza może okazać się optymistyczna, co pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie.

Czytaj też: Nie mogę zajść w ciążę - co robić

Komentarze