Jak oswoić tęsknotę za dzieckiem?

Ocena: 3.96/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Problemy z zajściem w ciążę zdarzają się coraz częściej. Przeżywa je aż 10% par na świecie. W Europie statystyki są jeszcze poważniejsze, niepłodność dotyczy 18% par. W Polsce mniej więcej co piąta para starająca się o dziecko ma kłopoty.

Kobiety cierpiące na niepłodność mogą odczuwać agresję do tych kobiet, które mają dzieci.
Kobiety cierpiące na niepłodność mogą odczuwać agresję do tych kobiet, które mają dzieci.

Jeśli ty i twój partner jesteście w dobrej kondycji zdrowotnej i kochacie się w czasie dni płodnych, macie około 25% szans na sukces, czyli poczęcie dziecka. To wcale nie jest dużo. Dlatego o niepłodności można zacząć mówić dopiero wtedy, gdy poczęcie nie udaje się przez rok, półtora roku. Wtedy warto iść do lekarza. On skieruje na badania i postawi ewentualna diagnozę.

 

Bezsilność i agresja

Załóżmy jednak, że na ten moment brzmi ona - Tak. Jest pani niepłodna. W tej chwili nie może pani mieć dzieci. Co wtedy? Jak poradzić sobie z emocjami? Leczenie niepłodności może trwać kilka lat, jak przetrwać ten trudny okres nieustannych starań, nadziei, czasem rozczarowań?

Na początku pozwól sobie na reakcję emocjonalną i nie staraj się w żaden sposób hamować lub kontrolować tego co czujesz. Żadna z twoich emocji nie jest zła, wyolbrzymiona lub nieodpowiednia. Runął twój świat. Wyobrażenia o tym, jak będzie wyglądało twoje najbliższe życie, wasze życie, cel i priorytety stały się nieaktualne. Jesteś w sytuacji traumatycznej, która u wielu kobiet powoduje mniej lub bardziej trwały uraz psychiczny. Możesz czuć się bezsilna, zrozpaczona, odczuwać trudne do ogarnięcia poczucie straty i pustki.

Z relacji kobiet bezskutecznie starających się o dziecko wynika, że jednym z trudniejszych aspektów niepłodności jest brak społecznej akceptacji dla nieposiadania dzieci. Młoda kobieta żyjąca w stałym związku, na co dzień słyszy komentarze i pytania znajomych i rodziny, kiedy wreszcie zostanie matką. Jeśli na drodze do posiadania potomstwa pojawiają się problemy, takie pytania są wyjątkowo frustrujące. Pojawia się poczucie wyobcowania, inności, wstyd. Kiedy w tym trudnym momencie z jakiś powodów kobiecie zabraknie siły i wsparcia z zewnątrz, traci poczucie własnej wartości, ogarnia ją pesymizm, często depresja.

Z badań naukowych wynika, że poziom depresji u pacjentów leczonych z powodu niepłodności jest taki sam jak u osób chorych na raka czy AIDS. Każda kolejna, nieudana próba zapłodnienia przynosi smutek porównywalny do tego, jaki przeżywamy po stracie bliskiej osoby.

Kobiety cierpiące na niepłodność mogą odczuwać agresję do tych kobiet, którym się udało, mają dzieci. Kontakty z dziećmi są dla nich bardzo frustrujące, dlatego unikają ich jak ognia, co przejawia się na przykład październikowym urlopem nad polskim morzem, kiedy dzieci znikają z plaży na dobre.

Psychoterapeutka, odpowiada na pytania dotyczące presji otoczenia związanej z niepłodnością.

Czytaj też: Niepłodność a związek - presja i stres


Mądra pomoc

Jeśli czujesz, że sytuacja wymyka się spod kontroli, warto, abyś nie została sama. Możesz poprosić o pomoc psychologa, zapisać się na grupę wsparcia, gdzie spotkasz osoby borykające się z podobnym doświadczeniem. Terapia po urazie psychicznym spowodowanym niepłodnością polega na pogodzeniu się ze stratą, odzyskaniu poczucia godności, przełamaniu wstydu i poczucia społecznego odrzucenia.

W sytuacji traumatycznej związanej z niepłodnością kobieta i mężczyzna muszą na nowo zbudować obraz swojego szczęścia, odzyskać poczucie sprawczości, kontroli, mocy. Pomoc rodziny, przyjaciół najbliższych polega na towarzyszeniu im i wspieraniu w realizacji najbardziej nawet zaskakujących planów. Złą taktyką jest narzucanie, przekonywanie do konkretnych postaw czy gotowych rozwiązań.

Czytaj też: Naturalne wspomaganie płodności

Komentarze