Coraz głośniej o niepłodności

Ocena: 4.5/5 Głosów: 22
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną ze względu na dużą liczbę par bezskutecznie starających się o dziecko - w Polsce jest ich około 18%.

Niepłodność można skutecznie leczyć.
Niepłodność można skutecznie leczyć.

WHO zapisała także niepłodność jako chorobę cywilizacyjną, czyli związaną z postępem technicznym, lepszymi warunkami życia i dobrobytem społeczeństwa.

Coraz częściej słyszy się o małżeństwach, które wiele lat starają się o dziecko. Kiedy można powiedzieć, że są niepłodni (potocznie: bezpłodni)? Wtedy, gdy kobieta nie zachodzi w ciążę pomimo rocznego regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Statystyki podają, że problem niepłodności dotyka 1 na 6 par. W 40 proc. niepłodna jest kobieta, w 30% mężczyzna, a w pozostałych przypadkach "wina" leży po obu stronach lub nie można jej określić (to tzw. niepłodność idiopatyczna).

Przyczyny niepłodności

Jest kilka chorób, które mają wpływ na płodność. Zarówno u kobiety, jak i mężczyzny to m.in. cukrzyca, choroby tarczycy, choroby weneryczne oraz nieprawidłowa budowa narządów płciowych. Problem z zajściem w ciążę mogą mieć kobiety otyłe, jak i nadmiernie chude. Na płodność wpływ mają także endometrioza, choroby macicy (np. mięśniaki macicy) i szyjki macicy (np. nieprawidłowy śluz szyjkowy), a u mężczyzn obniżona liczba, nieprawidłowa ruchliwość lub zaburzenia budowy  plemników i impotencja. W Polsce najczęstszymi przyczynami niepłodności kobiety jest niedrożność jajowodów (ok. 35 proc.) i zburzenia hormonalne (ok. 25 proc.).

Ostatnio wiele mówi się też o tym, że trudności w staraniu się o dziecko mają pary nadużywające alkoholu lub palące papierosy. Nie można też bagatelizować takich czynników jak stres. Wielu doświadczonych lekarzy podkreśla, że często kobieta nie może zajść w ciążę z powodu presji społecznej - im bardziej chce mieć dziecko i czuje naciski ze strony innych, tym mniejsza szansa, że szybko uda jej się zajść w ciążę. Badania wykazują także, że coraz więcej mężczyzn jest niepłodnych z powodu pracy w zasięgu silnych pól elektromagnetycznych i radiolokacyjnych. To powoduje, że nasienie nie jest prawidłowe. Także kontakt z ropą i lakierami oraz noszenie obcisłej bielizny, w której dochodzi do przegrzania jąder, sprawiają, że w nasieniu jest mało plemników i wiele z nich jest w bezruchu.

Trzeba też pamiętać o tym, że coraz więcej par decyduje się na rodzicielstwo dość późno, tzn. około 30. roku życia. Wiele osób tak ustawia sobie priorytety - najpierw studia, potem pierwsza praca, następnie małżeństwo i dopiero dzieci. A tak naprawdę okres największej płodności kobiety przypada między 20. a 25. rokiem życia, po czym dochodzi do znacznego jej obniżenia po 35. roku życia. Nic więc dziwnego, że wiele małżeństw starających się o dziecko w późniejszym wieku potrzebuje pomocy lekarza.

 

Leczenie niepłodności

Na szczęście w ostatnich latach rozwój technik wspomaganego rozrodu rozwija się niezwykle dynamicznie. Wiele par dzięki temu może cieszyć się rodzicielstwem. Niepłodność można wyleczyć. Stosuje się różne metody w zależności od przyczyny niepłodności. Najpierw trzeba więc postawić diagnozę. Na przykład, jeśli kobieta ma cykle bezowulacyjne, zaleca się jej zażywanie leku stymulującego owulację. W przypadkach niedrożności układu rozrodczego stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Jeśli macie problemy z zajściem w ciążę, zgłoście się do kliniki leczenia niepłodności. Aby sprawdzić, co jest przyczyną niepłodności, najpierw przeprowadza się badania mężczyzny - sprawdza się jego nasienie. Tak jest najłatwiej i najszybciej. U kobiety jako pierwsze wykonuje się badania oceniające budowę narządów płciowych wraz z oceną drożności jajowodów - wykorzystuje się histerosalpingografię, czyli uwidocznienie jamy macicy i jajowodów za pomocą rtg. Następnie ocenia się cykle miesiączkowe (kobieta może mierzyć codziennie temperaturę i zaznaczać ją na wykresie) albo kilkakrotnie wykonuje się jednocześnie oznaczenia hormonalne i USG przezpochwowe.

Badaniem i leczeniem niepłodności u kobiet zajmuje się ginekolog i endokrynolog; a u mężczyzn - androlog.

Sprawdź, co robić, kiedy starania o dziecko odbierają radość z seksu.

Tematy: endometrioza, niepłodność, niedrożność jajowodów, mięśniaki macicy, choroby weneryczne

Komentarze