Farmakologiczne wspomaganie płodności. Jakie leki wspomagają płodność?

Od kilku miesięcy staracie się o dziecko i… nic. Zaczynasz się zastanawiać, czy twoje ciało prawidłowo funkcjonuje. Czy niepłodność można leczyć? Jakie są farmakologiczne sposoby stymulowania płodności?

Gdy po raz kolejny robisz test ciążowy, na którym znowu pojawia się jedna kreska, pomyśl o wizycie u specjalisty. Być może u ciebie i twego partnera występują problemy z płodnością. Można ją stymulować farmakologicznie, najpierw jednak poszukaj doświadczonego ginekologa, który w zależności od przyczyn ustali schemat postępowania.

Czym jest płodność?

Mówiąc ogólnie, to zdolność do poczęcia dziecka. Płodność zależy do różnych czynników - u mężczyzn od warunków, w jakich wytwarzane są plemniki oraz od drożności kanałów wyprowadzających plemniki na zewnątrz. U kobiet sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, ponieważ płodność uzależniona jest od przebiegu owulacji lub jej braku (wtedy niepłodność), od zdolności do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy i utrzymania ciąży. Kobieca płodność różni się od męskiej długością trwania i cyklicznością - u zdrowych mężczyzn płodność występuje stale, u kobiet tylko przez krótki czas w miesiącu.

Czytaj też: Czytanie z termometru

Odpowiednie badania

Gdy lekarz podejrzewa, że para ma pewne problemy z zajściem w ciążę, będzie chciał ustalić, co może stać na przeszkodzie w poczęciu dziecka i spróbuje kłopotom zaradzić. W przypadku podejrzeń, że kobieta ma problemy z owulacją (jajeczkowaniem), ginekolog zaleca badanie poziomu hormonów we krwi, np. estradiolu, prolaktyny, progesteronu czy FSH i LH w odpowiedniej fazie cyklu.

Dodatkowo zwykle wykonuje się badanie ultrasonograficzne oceniające istnienie dominującego pęcherzyka w jajniku, a w kolejnych dniach cyklu sprawdza się, czy ów pęcherzyk pękł i czy wytworzyło się z niego ciałko żółte.

Przeczytaj też: Alkohol w ciąży

Pomocne są również testy owulacyjne pozwalające stwierdzić moment szczytu (piku) hormonu LH - zwykle w ciągu kilku godzin po nim następuje owulacja. Testy te pomagają zaplanować współżycie pod kątem owulacji, czego skutkiem ma być poczęcie dziecka.

W przypadku mężczyzn, wykonuje się seminogram, czyli bada się nasienie po kilkudniowym braku współżycia seksualnego. Wcześniej przez kilka tygodni najlepiej nie palić papierosów, unikać alkoholu, stresu czy nadmiernego wysiłku. W ostatnich latach wyznacznikiem określającym płodność mężczyzny jest ruchliwość plemników. W sytuacji, gdy okazuje się, że w nasieniu jest zbyt mała liczba męskich komórek rozrodczych, androlog najczęściej zleca badanie poziomu testosteronu - jego niski poziom znacząco utrudnia proces zapłodnienia.

Twój partner może też mieć dodatkowo wykonane USG w celu sprawdzenia stanu jąder i nasieniowodów.

Sprawdź: Kalkulator dni płodnych i owulacji

Leczenie

Najczęściej lekarze zalecają kuracje hormonalne jako formę wspomagania płodności.

U kobiet w przypadku nieprawidłowości z jajeczkowaniem stosuje się cytrynian klomifenu - przy dojrzewaniu jajeczka i pękaniu pęcherzyka - lub pregnyl w zaburzeniach z przerastającymi pęcherzykami. Podaje się także leki hormonalne normalizujące nadmierne wydzielanie się prolaktyny - jej nadmiar zaburza cykl, blokując owulację i miesiączkę. Stosuje się zatem głównie preparaty hormonalne stymulujące owulację, pobudzające jajniki do wytworzenia komórek jajowych. Mają one za zadanie doprowadzić do rozwoju i pęknięcia jednego pęcherzyka i uwolnienia także tylko jednej komórki jajowej. Czasem jednak zdarza się, że pobudzone jajniki wyprodukują więcej komórek jajowych - wtedy najczęściej dochodzi do ciąży mnogiej lub wieloraczej.

Jeżeli kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS), stosuje się w tym przypadku leki obniżające wrażliwość tkanek na insulinę.

U mężczyzn również stosuje się farmakologiczne wspomaganie płodności, w postaci leków hormonalnych.

Ważne! Prawidłowa płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzny zależy od bardzo wielu czynników. Zaburzenie choćby jednego z nich powoduje utratę lub obniżenie zdolności do zapłodnienia. Zmiana stylu życia na zdrowy i higieniczny, poprawienie sposobu odżywiania oraz odpowiednio poprowadzona kuracja przez doświadczonego ginekologa mogą pomóc osiągnąć upragniony cel, jakim jest poczęcie dziecka.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
1.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kiedy zajdziesz w ciążę?

 

In vitro: zalety i wady metody in vitro, leczenie bezpłodności

 

Niepłodność u mężczyzn - wywiad

 

Przedwczesna menopauza - objawy, przyczyny i leczenie

 

Zespół policystycznych jajników (PCOS) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Nie mogę zajść w ciążę – co robić? Leczenie niepłodności

 

Estrogeny – jak żeńskie hormony płciowe wpływają na zdrowie?

 

Bank spermy - najważniejsze informacje o banku spermy