1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Rumień zakaźny

Anna Krysiukiewicz-Fenger, pediatra, odpowiada na pytania dotyczące rumienia zakaźnego:

Co to jest rumień zakaźny?

Rumień zakaźny to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana przez parwowirus B19. Choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym. Głównym objawem jest pojawienie się na twarzy rumienia w kształcie motyla o wyraźnie zaznaczonych konturach. Po 2-3 dniach rumień rozprzestrzenia się na pozostałe części ciała - wysypka przyjmuje kształty girland, obręczy i utrzymuje się na ciele przez ok. 1-3 tygodnie. W tym czasie na zmianę blednie i czerwieni się, przybiera też różne kształty.

Jak leczy się rumień zakaźny?

Leczenie rumienia  zakaźnego jest leczeniem objawowym. W przypadku podwyższonej temperatury stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Sama wysypka zaś nie wymaga leczenia - nie swędzi i ustępuje samoistnie.

Jakie są powikłania po rumieniu zakaźnym?

Rumień zakaźny jest chorobą łagodną i rzadko daje powikłania. Jest zaś dość niebezpieczny dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ parwowirus B19 może uszkodzić płód. U pozostałych osób choroba może prowadzić do rozwoju anemii.

Sprawdź, jakie objawy daje ospa wietrzna.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
19-04-2014

Proszę o pilne odpisanie na mój koentarz ;) POMOCY!!!

19-04-2014

Przechodzę przez tego wirusa b19 . Mam wielką wysypkę. Mam 12 lat... Nie swędzi mnie to,lecz boli. Nie przechodzę objawów gorączki.