1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 G³osów: 2
a
Wyœlij znajomemu Wyœlij znajomemu
Wiadomoœæ zosta³a wys³ana

E-mail znajomego:

Od:

WiadomoϾ:

(Oprócz twojej wiadomoœci zostanie wys³any link do polecanej treœci serwisu)

Wodniak jądra u niemowlaka

Anna Borowiecka, pediatra, odpowiada na pytania dotyczące wodniaka jądra występującego u niemowlaków:

Co to jest wodniak jądra?

Wodniakiem jądra nazywamy nagromadzenie się płynu pomiędzy osłonkami jądra. W przypadku wodników wrodzonych, z jakimi najczęściej mamy do czynienia u dzieci, jest to płyn z jamy otrzewnej.

Jakie są objawy wodniaka jądra?

Objawy wodniaka jądra są dość łatwe do zauważenia. Dlatego wodniak jądra jest zwykle rozpoznawany podczas pierwszego badania przedmiotowego dziecka. Jądro jest równomiernie powiększone, sprężyste w dotyku, a skóra moszny niezmieniona. Charakterystycznym objawem jest tzw. objaw transiluminacji, czyli jeśli przyłożymy światło latarki po jednej stronie moszny, będzie ono doskonale widoczne po drugiej stronie worka mosznowego.

Czy wodniak jądra jest groźny?

Wrodzony wodniak jądra nie jest groźny dla czynności  jąder i stanowi zmianę wyłącznie o charakterze kosmetycznym. Wrodzony wodnika jądra zdarza się stosunkowo często i zwykle wchłania się samoistnie do końca drugiego roku życia.

W jaki sposób leczy się wodniaka jądra?

Jeśli wodniak jądra nie wchłonął się samoistnie do końca drugiego roku życia, należy rozważyć leczenie operacyjne. Decyzję o nim podejmuje chirurg lub urolog dziecięcy w odniesieniu do konkretnego pacjenta. 

 Sprawdź, jak mogą wyglądać narządy płciowe noworodka.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
22-02-2012

ale..

Error loading Razor Script Content/Recommended.cshtml