1 2 3 4 5
Ocena: 4,9/5 Głosów: 9
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Skrócenie szyjki macicy

Agnieszka Antczak-Judycka, ginekolog, odpowiada na pytania dotyczące skrócenia szyjki macicy:

Co to jest szyjka macicy?

Szyjka macicy jest jedną z trzech części macicy. Pozostałe to trzon i cieśń. W czasie ciąży szyjka pełni bardzo istotną rolę. Uważamy ją za aparat zamykający macicę i zapobiegający wydaleniu z niej jaja płodowego. Przed porodem w obrębie szyjki macicy obserwujemy zmiany, które dotyczą zarówno jej konsystencji (ulega zmiękczeniu), jak również pozycji - na początku jest zwrócona w kierunku kości krzyżowej, potem stopniowo odgina się do osi kanału rodnego. Zaczyna się skracać i rozwierać, umożliwiając poród.

Jak lekarz sprawdza stan szyjki macicy?

Stan szyjki macicy sprawdza się m.in. podczas badania ginekologicznego przez pochwę. Wtedy ocenia się takie parametry szyjki jak: długość, konsystencję, rozwarcie oraz zwrot. Szyjkę macicy możemy też ocenić badaniem ultrasonograficznym. Jest ono nieco bardziej obiektywne dlatego, że spora część szyjki może być położona powyżej pochwy, a więc niemożliwa do palpacyjnego zbadania przez pochwę. Dlatego czasem zdarza się, że szyjka badana przez pochwę wydaje się być skrócona, ale badanie ultrasonograficzne tego nie potwierdza. Dodatkowo badanie ultrasonograficzne mówi o stanie ujścia wewnętrznego szyjki macicy to znaczy informuje nas czy szyjka zaczyna się rozwierać czy też jest zamknięta.

Co oznacza skracanie się szyjki macicy?

O skracaniu możemy mówić wtedy, kiedy w kolejnych badaniach przeprowadzanych przez pochwę stwierdzamy, że szyjka jest coraz krótsza. Zwykle towarzyszy temu zmiana konsystencji szyjki bądź jej rozwieranie się. Wszystkie te objawy mogą świadczyć m.in. o niewydolności cieśniowo-szyjkowej. W tym przypadku skracaniu i rozwieraniu szyjki nie towarzyszą zwykle żadne dolegliwości. Skracanie się szyjki może też zwiastować poród przedwczesny, czyli być konsekwencją wystąpienia przedwczesnej czynności skurczowej. Wtedy kobieta zwykle odczuwa skurcze, napięcie w dole brzucha lub bóle w okolicy krzyżowej.

Jak postępuje się w przypadku skracania się szyjki macicy?

W przypadku kiedy stwierdzamy skracanie się szyjki macicy, a nie znamy jeszcze przyczyny tego procesu, przede wszystkim zalecamy pacjentce leżenie i staramy się ustalić czy winna jest infekcja w obrębie pochwy, niewydolność cieśniowo-szyjkowa czy też wystąpienie czynności skurczowej. W każdym z tych przypadków postępowanie jest nieco odmienne. Jeśli mamy do czynienia z infekcją - leczymy zakażenie. W przypadku niewydolności cieśniowo-szyjkowej rozważamy założenie szwu lub pessarium na szyjkę macicy. Kiedy mamy do czynienia z czynnością skurczową - podajemy leki, które ją zahamują.

Sprawdź, kiedy ciąża jest zagrożona.

fot. shutterstock

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
24-08-2013

Super interesujace informacje dla wielu kobiety .. wieliek dzieki :)

27-03-2012

dobrze, że istnieją takie filmy, to dużo wyjaśnia i pomaga.

10-10-2011

nie mozna otworzyc zadnego z filmikow n amamazonejQuery1520046335481321507666_1318239013884???!!!!!!!!!!!!!

17-11-2010

Albo np.szkoda marnować transfer, by obejrzeć filmik, który tak naprawdę mogby miec alternatywę w postaci opisu. Dlatego podpisuję się pod słowami zawiedzionej.

24-07-2010

tak bardzo chciałabym się dowiedzieć czegoś o skróceniu szyjki macicy, ale pojawia się błąd wczytywania filmu. Pomijam już fakt, że sporo ważnych tematów jest tylko w formie filmu a ja np. nie mam głośników, muszę pożyczać słuchawki a wolałabym przeczytać to co jest w filmie.