1 2 3 4 5
Ocena: 4,8/5 Głosów: 5
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Śluz w stolcu niemowlaka

Paweł Grzesiowski, pediatra i wakcynolog, odpowiada na pytania dotyczące śluzu w stolcu niemowlęcia:

Jak rozpoznać śluz w stolcu?

Śluz jest naturalnie produkowany przez jelito. Dostrzeżenie go w stolcu wymaga sporej wprawy. Jeśli jest to stolec młodszego dziecka karmionego wyłącznie mlekiem (matki lub sztucznym), to obecność śluzu możemy stwierdzić tylko składając i rozkładając pieluchę. Wtedy mamy szanse dostrzec jego pasma. Natomiast o obecności śluzu na już uformowanym stolcu starszego dziecka świadczy biały lub biało-srebrny nalot przypominający lukier, który jest widoczny zwłaszcza w dobrym świetle.

O czym może świadczyć śluz w stolcu niemowlaka?

Niewielka ilość śluzu jest obecna w każdym niemowlęcym stolcu i świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu jelita. Jest on produkowany przez cały czas przez błonę śluzową i pełni funkcję ochronną. To co ma nas niepokoić, to nadmiar śluzu czyli białawe lub żółtawe jego skupiska, wyraźnie obfitsze niż w normalnym stolcu. Taka sytuacja świadczy o tym, że śluz jest produkowany w nadmiarze w celu ochrony podrażnionego jelita.

Kiedy śluz w stolcu niemowlaka wymaga kontroli lekarza?

Niewielka ilość śluzu obecna jest w każdym niemowlęcym stolcu i nie wymaga kontroli lekarskiej. To co powinno nas niepokoić to obfite skupiska śluzu w co najmniej kilku stolcach w ciągu kilku dni. Można przyjąć, że jeśli dziecko przez ponad trzy dni oddaje stolec, w którym stwierdzamy nadmiar śluzu, to trzeba skonsultować się z lekarzem. Przyczyną mogą być zakażenia wirusowe lub bakteryjne oraz różnego rodzaju problemy związane z jelitami jak np. alergie czy nietolerancje pokarmowe.

Jak postępuje się w przypadku stwierdzenia śluzu w niemowlęcym stolcu?

Postępowanie w przypadku stwierdzenia obfitego śluzu w stolcu niemowlęcia zależy od objawów temu towarzyszących. Jeżeli jest nim biegunka, wówczas diagnostyka będzie dotyczyła przyczyny biegunki, a więc wykluczenia np. zakażenia wirusowego lub bakteryjnego czy alergii pokarmowej. Jeżeli śluz w stolcu towarzyszy zaparciu, diagnostyka również będzie dotyczyła nieprawidłowego funkcjonowania jelita. Z kolei śluz w prawidłowych stolcach powinien skłonić nas do zastanowienia się, czy nie dochodzi do jakiejś ukrytej nietolerancji pokarmowej.

Sprawdź co warto wiedzieć o zielonych kupkach niemowlęcia.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
18-04-2015

U mojego dziecka śluz w stolcu pojawił się podczas biegunki przy zakażeniu rota-wirusem i pałeczką ropy błękitnej jednocześnie.

02-11-2013

U mojego synka śluz w stolcu świadczył o alergii na gluten, do tego Maciej miał częste bóle brzuszka. Znajomy alergolog polecił nam latopic, po trzech miesiącach kuracji problem znikł. Obecnie synek je pieczywo z glutenem i żadne objawy alergii się nie pojawiają. Odkukać!

02-10-2013

u mojej córki obecność śluzu oznaczała alergie na białko krowie. po zmianie mleka i zastosowaniu probiotyku latopic wszystko wróciło do normy.

21-03-2013

u mojego maluszka powodem śluzu w kupce była nietolerancja laktozy w mleku

28-01-2013

Bardzo dziękuję za krótką,rzetelną odpowiedź.

02-06-2012

na sluz w stolcu postanowilam sprobowac dac dziecku lactoral, probiotyk dla dzieci i niemowlat, przez kilka dni dziecko pilo rzopuszczony lek z woda, zauwazylam ze kupki zrobily sie normalane:) teraz czaem daje mu do wypicia lactoral profilaktycznie, bo jest to srodek bezpieczny i skuteczny